• Odbierz prezent
Wystrzał sektora bankowego: akcje Pekao w górę o przeszło 10%, Santander na podobnym poziomie, a walory PKO BP z blisko 7% zwyżką
fot. freepik.com

Pierwszy pełny tydzień października zakończył się dla indeksu S&P 500 wzrostowo, odnotowując tygodniowy wynik 4391 punktów, czyli +0,8% w skali tygodnia. Od początku roku indeks zyskuje 17%. Wzrostom towarzyszyło złagodzenie poprzednich, negatywnych, informacji; w przypadku rynku chińskiego pomagały informacje o sprawnej restrukturyzacji Evergrande, których nie zepsuły nawet informacje o coraz dłuższych przestojach w chińskich fabrykach (spowodowanych brakiem dostaw energii). Dodając do tego przegłosowane przez amerykańskich ustawodawców porozumienie w sprawie przedłużenia podwyższonego limitu zadłużenia oraz słabe dane dotyczące zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA (194tys. wobec 500tys. prognozowanych), całość składa się w obraz dalszej potrzeby fiskalnego i monetarnego wspierania amerykańskiej gospodarki.

 

W składzie indeksu najbardziej rosły sektory energii (+5%) oraz finansowy (+2,3%)

Spadały jedynie trzy sektory; nieruchomości (-0,8%), opieki zdrowotnej (-0,3%) oraz usług komunikacyjnych (-0,1%). Spółki z sektora energii rosną dzięki rosnącym cenom ropy; pośród najmocniej zyskujących znalazła się spółka Philips 66 (+13%), dla której szereg analityków podniósł swoje rekomendacje. W przypadku sektora nieruchomości najmocniej spadał Equinix (-4,9%); Credit Suisse obniżył rating inwestycyjny spółki, uzasadniając to rosnącą presją ze strony łańcuchów dostaw i podnoszącymi się stopami procentowymi.

 

 

Nieznacznie rosły również indeksy z Europy

Niemiecki DAX wzrósł o 0,33%. Negatywnie do jego wyniku przyczynił się sektor motoryzacyjny (coraz dłuższe przestoje produkcyjne), gdzie najbardziej traciły akcje Volkswagena (-3,46%), a wszystkie inne również traciły. Pozytywnie z kolei przyczyniły się banki, gdzie Deutsche Bank rósł o 2,32%. Z kolei francuski indeks rósł 0,65%, pomimo strat generowanych również przez sektor motoryzacyjny.

 

W minionym tygodniu zdecydowanie lepiej radził sobie WIG20; odnotował wzrost o 3,58%, uzyskując na koniec tygodnia wysokie 2411 punktów

Tydzień był przede wszystkim wyjątkowo pozytywny dla notowań banków, dzięki podwyższonej na posiedzeniu decyzyjnym RPP podstawowej stopie procentowej, z 0,1% do 0,5%. W efekcie rosły notowania banków Pekao (+10,28%), Santander (+9,85%), PKO BP (+6,83%), a także mającego częściową ekspozycję na banki PZU (+5,63%). Mocne wzrosty odnotował również sektor energetyczny, z kolei jedynym większym przegranym był LPP; spółka zakomunikowała duże problemy z utrzymaniem dostaw produktów z Azji oraz presję na marże, co wywołało istotny spadek notowań akcji spółki o 10,56%.

 

Rozpoczynający się tydzień nie będzie obfity w ważne dane makroekonomiczne

Szereg państw przedstawi swoje wstępne odczyty inflacyjne za wrzesień. Z ważniejszych wskazać można odczyty inflacyjne z USA, które zakomunikowane zostaną we środę. Inny ważny odczyt dotyczyć będzie sierpniowej produkcji przemysłowej w Strefie Euro; tutaj uwidocznić się mogą efekty coraz większych przestojów produkcyjnych europejskiego przemysłu.


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk