• Odbierz prezent
Wystrzał kursu złotego: PLN na 3-miesięcznym maximum! Notowania euro (EURPLN) oraz dolara (USDPLN) lecą w dół
fot. freepik.com

Koniec tygodnia przynosi silne umocnienie złotego wobec euro, gdzie para EUR/PLN zakończyła czwartkową sesję poniżej 4,49, z kolei kurs USD/PLN obniżył się do poziomu blisko 3,67. Mocniejszemu złotemu wtórował wzrost EUR/USD powyżej 1,22.

Po środowym umocnieniu dolara ze względu na podwyższone obawy uczestników rynku wobec wyższej inflacji w USA,

czwartkowa sesja charakteryzowała się oddaniem części zysków waluty na szerokim rynku. Publikacja ,,minutes” FOMC podbudowała wiarę inwestorów w powolny proces normalizacji polityki pieniężnej, jednak ze względu na brak dotychczasowych konkretnych deklaracji o skali czasu i tempa zaostrzenia warunków monetarnych, rynek uznaje nastawienie członków Fed na obserwację wzrostu inflacji z jedynie mniej gołębim nastawieniem. Istotnym czynnikiem z punktu widzenia aprecjacji wspólnej waluty pozostaje wzrost dynamiki szczepień w Europie kontynentalnej, który wpływa na oczekiwania rynkowe odnośnie szybszego luzowanie restrykcji. W tym kontekście Niemcy wycofały godzinę policyjną zaszczepionym obywatelom, a kraje iberyjskie rozmroziły usługi gastronomiczne. Dodatkowo poprawie ulega transatlantycka relacja handlowa, Stany Zjednoczone Ameryki zapowiadają zawieszenie ceł na importowaną stal i aluminium z Unii Europejskiej. W odwecie Komisja Europejska od czerwca wycofa oclenie amerykańskich produktów alkoholowych oraz motocykli Harley-Davidson. Co więcej strony pracują nad porozumieniem wycofania obustronnych sankcji nałożonych w wyniku kwestii spornych pomiędzy europejskim Airbusem a amerykańskim Boeingiem. 

Ponownie słabszy dolar przełożył się na umocnienie walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej (polskiego złotego, węgierskiego forinta, czeskiej korony)

Strona podażowa EUR/PLN przebiła poziom 4,50 – pierwszy raz od końca lutego. Tendencje reflacyjne wraz z wynikającą z nich presją na podwyżki stóp procentowych oraz łagodniejsza retoryka NBP otwierająca furtkę do normalizacji polityki pieniężnej skłania uczestników rynku do zainteresowania polską walutą, jednak wciąż głęboko ujemne realne stopy procentowe będą hamowały dalsze pogłębienie spadków na EUR/PLN. Stąd w najbliższych dniach zakładamy umiarkowany optymizm wobec PLN.

Na krajowym rynku stopy procentowej podczas czwartkowej sesji spadki rentowności polskich obligacji wyhamowały. Mogło mieć to związek ze zbliżającą się piątkową aukcją. Z kolei krajowa publikacja kwietniowych danych nt. przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw okazała się bliska oczekiwaniom ekonomistów i nie miała wpływu na notowania. Również nie widać było jednoznacznego kierunku zmian notowań w Europie. 

W perspektywie najbliższych dni negatywny wpływ na rynek długu będą miały nowe oferty papierów dłużnych

Najpierw podczas piątkowego przetargu Ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje OK0423, PS1026, WZ1126, DS1030, WZ1131 o wartości 4 mld PLN. Warto wspomnieć, że podaż została ograniczona z 4-7 mld PLN planowanych wcześniej. Zapewne na decyzję MF wpływ miała niestabilna sytuacja na rynku i wysoki poziom środków na rachunku centralnym. Oczekiwać można, że MF uplasuje papiery o maksymalnej wartości. Relatywnie niska podaż sugeruje, że negatywny wpływ aukcji na rynek długu powinien być ograniczony. Rentowności papierów OK0423 powinny wynieść 0,15%, PS1026 1,30% i DS1030 1,89%, a ceny WZ1126 100,10 PLN i WZ1131 99,00 PLN. 

Z kolei w poniedziałek BGK zaoferuje obligacje na rzecz Funduszu COVID-19 serii FPC0328, FPC0631, FPC0733, FPC1140

Na razie nie znane są bliższe szczegóły oferty. Średnia wartość sprzedaży na tegorocznych aukcjach wyniosła 3,7 mld PLN. Tak duża potencjalna podaż ciążyć będzie rynkowi długu. W kontekście zbliżających się aukcji papierów dłużnych pozytywne jest to, że w ostatnich dniach doszło do silnego odreagowania i spadku rentowności obligacji. Notowania papierów 10-letnich w tym tygodniu spadły z 2% na krótko nawet w pobliże 1,85%. To zwiększa szansę na silniejsze odreagowanie w przyszłym tygodniu i dobry wynik aukcji. W piątek negatywny wpływ na rynek może mieć też publikacja kwietniowego indeksu PPI, który jak oczekujemy wzrośnie o 5,2% r/r wobec 3,9% miesiąc wcześniej. Do poniedziałkowej sesji rentowności 2-letnich papierów powinny utrzymywać się blisko 0,15%, a 10-letnich blisko 1,90%.


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk