• Odbierz prezent
Wysokie zyski, wysokie ryzyko oszustwa! UOKiK ostrzega konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomił społeczną kampanię edukacyjną „Oszczędzasz, inwestujesz - uważaj!”. Ma ona na celu ostrzeżenie konsumentów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi związanymi z inwestowaniem oszczędności i zwrócenie uwagi na fakt, że nawet produkty inwestycyjno-oszczędnościowe powszechnie uznawane za wyjątkowo bezpieczne mogą nieść ze sobą ryzyko oszustwa i utraty kapitału.

 

Czytaj także: UOKiK ostrzega przed Dascoinem i NetLeaders - to może być piramida finansowa!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w poniedziałek 15 kwietnia wydał oficjalne ostrzeżenie przed kontrowersyjnym projektem Dascoin oraz firmą NetLeaders. Urząd ma zastrzeżenia do modelu inwestycyjnego wspomnianego projektu i podejrzewa, że może mieć on znamiona piramidy finansowej, prowadzenie .. Czytaj
UOKiK ostrzega przed Dascoinem i NetLeaders - to może być piramida finansowa!

UOKiK ostrzega przed próbami manipulacji konsumentów przy zawieraniu umów na produkty oszczędnościowe - nawet wysoce ryzykowne inwestycje mogą być przedstawianie przez sprzedających jako całkowicie bezpieczne. Do inwestycji powszechnie uznawanych za mało ryzykowne należą obligacje korporacyjne (po aferze GetBack pogląd ten uległ jednak zauważalnej zmianie), inwestycje w nieruchomości, złoto, diamenty, czy przede wszystkim lokaty oszczędnościowe. Każdy z wymienionych produktów może jednak nieść ze sobą wysokie ryzyko utraty kapitału, z tego też względu konsumenci powinni dokładnie zapoznać się z umową, nie ulegać presji czasowej i podpisywać wyłącznie te dokumenty, których warunki w pełni rozumieją.

 

Należy również liczyć się z tym, że prognozy ponadprzeciętnego zysku (zauważalnie wyższego niż stopa zwrotu obligacji skarbu państwa i lokat oszczędnościowych) z konkretnej inwestycji są równoznaczne ze wzrostem ryzyka utraty części lub całości kapitału. Co więcej, oferty wyjątkowo korzystne „na papierze” mogą okazać się próbą oszustwa i wyłudzenia pieniędzy.

Akcja urzędu skierowana jest przede wszystkim do konsumentów niemających doświadczenia na rynkach finansowych, jednakże jej ogólne zasady nie powinny być obce również aktywnym uczestnikom rynku.

 

UOKiK w ramach kampanii społecznej przygotował również dwuminutowy spot informacyjny, który publikujemy poniżej:

Spot - Oszczędzasz, inwestujesz - uważaj! from UOKiK on Vimeo.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk