• Odbierz prezent
Wysoka inflacja zostanie z nami na dłużej, ale nie bez powodu. Członek RPP nie pozostawia złudzeń

Mimo, że przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego nieustannie straszą nas deflacją, argumentując tym konieczność konsekwentnego stymulowania gospodarki, to jak na razie inflacja w Polsce wciąż utrzymuje się znacznie powyżej celu inflacyjnego. Jest też zauważalnie wyższa niż w innych europejskich krajach. Jak twierdzi jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej, taki stan utrzyma się jeszcze przez długi czas, co oznacza że polskiej gospodarce „nie grozi” deflacja w najbliższych miesiącach.

 

Eugeniusz Gatnar z RPP podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach przyznał, że inflacja w Polsce pozostanie na podwyższonym poziomie, powyżej celu inflacyjnego, przez dłuższy czas. Ekonomista zapewnił jednak, że RPP jest gotowa do podjęcia odpowiednich działań w przypadku wystąpienia anomalii.

 

Gatnar tłumaczy wyższą inflację w Polsce występowaniem licznych czynników napędzających wzrost cen. Jednym z głównych jest ujemna luka produktowa (różnica pomiędzy potencjalnym wzrostem gospodarczym a realnym PKB), która przy obecnym wzroście popytu wpływa na wzrost inflacji. Przekłada się to na wyraźny wzrost cen usług (o 7% r/r), w tym szczególnie usług finansowych (o 40% r/r).

Na wyższą inflację wpływają również historycznie niskie stopy procentowe (referencyjna 0,10%) i brak deflacyjnego importu z Chin.

 

Jak wynika ze wstępnych szacunków GUS, inflacja CPI w sierpniu wyniosła 2,5% r/r (-0,1% m/m).

W lipcu stopa inflacji wyniosła zaś 3% r/r oraz -0,2% m/m.

Czytaj także: Deflacja największym szkodnikiem dla pieniądza. Dlaczego banki centralne chcą, abyśmy bali się spadków cen w gospodarce?

Deflację można porównać do bielinka kapustnika – popularnego szkodnika, który niszczy poprzez swe działania zdrową kapustę. Otóż rolę banków centralnych w tym Narodowego Banku Polskiego postrzegam właśnie jako rolę nakierowaną na wyniszczenie stada owych nieprzyjemnych kapustników -takie zdanie na t.. Czytaj
Deflacja największym szkodnikiem dla pieniądza. Dlaczego banki centralne chcą, abyśmy bali się spadków cen w gospodarce?


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk