• Odbierz prezent
Wysoka inflacja zmusi przedstawicieli banków centralnych do dalszego zacieśniania polityki monetarnej
fot. pexels.com

W tym tygodniu europejskie rynki walutowe obserwowały głównie wyniki inflacji, które przyniosły negatywne zaskoczenie. W przeciwieństwie do USA, gdzie wzrost cen zaczyna zwalniać, w UE nadal dynamicznie rośnie. W strefie euro roczna inflacja mierzona za pomocą zharmonizowanego indeksu cen konsumpcyjnych wzrosła w maju o 8,1%.

W przypadku Polski ceny konsumpcyjne wzrosły aż o 13,9%. Jest więc już prawdopodobne, że inflacja zmusi banki centralne do szybszego zacieśnienia polityki pieniężnej niż pierwotnie planowano. Tak więc, podczas gdy inflacja w USA wydaje się stopniowo zwalniać, sytuacja w Europie nie ulega jeszcze poprawie. Prawdą jest, że nawet w Europie, dzięki wysokiej bazie porównawczej z ubiegłego roku, inflacja zwolni w drugiej połowie bieżącego roku, jednak jej tempo pozostanie wysokie. Jest więc całkiem prawdopodobne, że podstawowa stopa procentowa NBP przekroczy w tym roku 6%, a EBC może nawet przekroczyć 1% ze swoją podstawową stopą procentową.

W tym tygodniu złoty nieznacznie się osłabił, konkretnie do poziomu 4,59 PLN/EUR. To osłabienie można jednak przypisać raczej korekcie technicznej po aprecjacji z ostatnich dwóch miesięcy. Złotemu nie pomogło nawet przyspieszenie dynamiki polskiego PKB, który w I kwartale wzrósł o 8,5% r/r. Kurs eurodolara nie uległ w tym tygodniu większym zmianom i w piątek rano wynosił 1,075 USD/EUR.

 

Malwina Krakus, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA

 


Akcenta

AKCENTA to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk