Advertisement Advertisement
  • Odbierz prezent
Wyrocznia z Omaha agresywnie skupuje akcje naftowego giganta! Przewiduje kolejny wzrost cen ropy?
fot. Wikimedia

Berkshire Hathaway po raz kolejny zdecydował się na zakup akcji Occidental Petroleum (OXY), zwiększając swój udział w firmie do 24%. Gorsze od prognoz wyniki finansowe przyczyniły się do spadku cen, co wykorzystał Warren Buffett.  

 

  • W I kw. Berkshire Hathaway zainwestował kolejne 127 mln USD w Occidental Petroleum.
  • Pomimo gorszych wyników, zdaniem inwestorów spółka jest perspektywiczna. 
  • Obecnie udział BRK w OXY sięga 24%, lecz w 2022 r. organy regulacyjne wydały zgodę na zakup do 50% akcji. 

 

 

Berkshire Hathaway skupuje akcje producenta ropy naftowej 

Berkshire Hathaway kupił ok. 3,5 mln akcji Occidental Petroleum (OXY) po cenie 58 USD, zwiększając swoje udziały w firmie do ok. 24%. 

 

Notowania Occidental Petroleum na tle indeksu S&P 500

FXMAG giełda wyrocznia z omaha agresywnie skupuje akcje naftowego giganta! przewiduje kolejny wzrost cen ropy?  ceny ropy, czy berkshire hathaway inwestuje w occidental petroleum, czy berkshire hathaway inwestuje w ropę naftową, czy berkshire hathaway zainwestował w occidental petroleum, czy można zarobić na inwestycji w ropę, czy opec+ może wpłynąć na notowania ropy, czy warto inwestować w occidental petroleum, czy warto inwestować w ropę, czy warto inwestować w ropę w 2023, dlaczego berkshire hathaway inwestuje w ropę naftową, dlaczego berkshire hathaway zainwestował w occidental petroleum, dlaczego warto inwestować w ropę naftową, ile można zarobić na inwestowaniu w ropę, jak opec+ wpływa na notowania ropy, jak wygląda portfel inwestycyjny berkshire hathaway, jakie notowania cfd na ropę wti, jakie notowania ropy w 2023, jakie prognozy dla ropy, jakie prognozy dla ropy na 2023, kiedy inwestować w ropę naftową, kiedy warto inwestować w ropę, kto inwestuje w occidental petroleum, notowania ropy, occidental petroleum, occidental petroleum vicki hollub, opec+, popyt na ropę, usa, w co inwestuje berkshire hathaway, w co zainwestował berkshire hathaway w 2023, w jakie akcje inwestuje berkshire hathaway, warren buffet zasady, warren buffett,ropa naftowa 1

Źródło: Trading View 

  

Berkshire zaczął kupować akcje Occidental już w 2022 r. Przedsiębiorstwo jest dobrze oceniane przez wyrocznię z Omaha. Akcje znalazły się ostatnio pod presją ze strony reszty sektora energetycznego, a zysk był poniżej oczekiwań analityków. Prognozowano 1,25 USD zysku na akcję, wobec zatwierdzonych 1,09 USD. Przychody natomiast szacowano na 7,48 mld USD, lecz wyniosły 7,26 mld USD. W ciągu ostatniego kwartału notowania Occidental spadły o ponad 10% i zdaniem analityków znalazły się w przedziale cenowym “szczególnie atrakcyjnym” dla Buffetta.

Zdaniem Keitha Speightsa, analityka The Motley Fool, spadek zysków Occidental spowodowany był spowolnieniem gospodarczym w Stanach Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę, że gospodarka będzie wchodzić w fazę ożywienia, Buffett może sporo zarobić na cyklicznym rynku paliw. Occidental może skorzystać z pozytywnych trendów w zużyciu energii w nadchodzących latach.

Zobacz również: Ulubiona spółka Warrena Buffetta opublikowała zaskakujące wyniki finansowe

 

 

Berkshire Hathaway dysponuje obecnie ok. 23% udziałów, na co składają się akcje uprzywilejowane i warranty. W minionym roku otrzymano zgodę organów regulacyjnych na zwiększenie udziałów do 50%. Na ostatnim spotkaniu akcjonariuszy Buffett odrzucił jednak sugestię dotyczącą przejęcia spółki. Legendarny inwestor stwierdził, że nie jest zainteresowany kontrolą, jednak pochwalił CEO Occidendal, Vicki Hollub, którą nazwał “niezwykłym menedżerem”. 

Zobacz również: Kanadyjski Warren Buffett. Kim jest Prem Watsa?

 

Co dalej z ropą? Rynek w oczekiwaniu na decyzję OPEC+

Zainteresowanie inwestorów nie spoczywa jednak na samej spółce zajmującej się produkcją ropy. Rynek niepokoi się zapowiedziami OPEC+. Organizacja ma w ciągu kilku tygodni ogłosić kolejne ograniczenia w wydobyciu surowca, co ograniczy podaż i podniesienie cenę. W minionym tygodniu notowania ropy pobudziła informacja o planach uzupełnienia rezerw strategicznych przez USA. Waszyngton planował zakupić 3 mln baryłek, a cena znajdowała się wówczas w przedziale 67-72 USD. Analitycy prognozują, że zakupy mogą być kontynuowane, jeśli cena będzie oscylować ok. 70 USD/brk. 

Na uwagę zasługuje fakt, że Międzynarodowa Agencja Energetyczna w ostatnich tygodniach podniosła perspektywę globalnego popytu na ropę. Zgodnie z szacunkiem, w 2023 r. zużycie czarnego złota ma wzrosnąć o ok. 200 tys. baryłek dziennie, a z uwagi na oczekiwaną decyzję OPEC+, latem rynki mają popaść w deficyt. 

Zobacz również: Legendarny inwestor pozbywa się akcji chińskich i tajwańskich spółek

 

Notowania CFD na ropę WTI

FXMAG giełda wyrocznia z omaha agresywnie skupuje akcje naftowego giganta! przewiduje kolejny wzrost cen ropy?  ceny ropy, czy berkshire hathaway inwestuje w occidental petroleum, czy berkshire hathaway inwestuje w ropę naftową, czy berkshire hathaway zainwestował w occidental petroleum, czy można zarobić na inwestycji w ropę, czy opec+ może wpłynąć na notowania ropy, czy warto inwestować w occidental petroleum, czy warto inwestować w ropę, czy warto inwestować w ropę w 2023, dlaczego berkshire hathaway inwestuje w ropę naftową, dlaczego berkshire hathaway zainwestował w occidental petroleum, dlaczego warto inwestować w ropę naftową, ile można zarobić na inwestowaniu w ropę, jak opec+ wpływa na notowania ropy, jak wygląda portfel inwestycyjny berkshire hathaway, jakie notowania cfd na ropę wti, jakie notowania ropy w 2023, jakie prognozy dla ropy, jakie prognozy dla ropy na 2023, kiedy inwestować w ropę naftową, kiedy warto inwestować w ropę, kto inwestuje w occidental petroleum, notowania ropy, occidental petroleum, occidental petroleum vicki hollub, opec+, popyt na ropę, usa, w co inwestuje berkshire hathaway, w co zainwestował berkshire hathaway w 2023, w jakie akcje inwestuje berkshire hathaway, warren buffet zasady, warren buffett,ropa naftowa 2

Źródło: Trading View 


Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk