• Odbierz prezent
Wyraźny spadek zapasów paliw w USA na skutek huraganu! Wyczekiwanie na rynku złota
fot. freepik.com

Sezon huraganowy w Stanach Zjednoczonych w tym roku dał o sobie znać wyjątkowo dotkliwie, także na rynku ropy naftowej. Huragan Ida uderzył szczególnie mocno w rejonie Zatoki Meksykańskiej, a później przeszedł także przez praktycznie całe wschodnie wybrzeże USA. Doprowadził on do największych zniszczeń od 2005 roku, czyli od czasu przejścia przez ten obszar serii huraganów i tropikalnych burz, ze słynnym huraganem Katrina na czele.

 

Obecnie zaczynają być publikowane konkretne dane,

pokazujące wpływ Idy na sytuację na rynku ropy naftowej. Departament Energii USA wczoraj podał w swoim cotygodniowym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu spadły o 1,53 mln baryłek (czyli o dwa razy mniej od oczekiwań), zapasy benzyny zniżkowały o 7,21 mln baryłek (przy oczekiwaniach spadku o niecałe 5 mln baryłek), zaś zapasy destylatów spadły o 3,14 mln baryłek (nieco więcej od oczekiwań).

Wyraźny spadek zapasów paliw w USA na skutek huraganu - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Naturalnie, nie dziwi duży spadek zapasów benzyny oraz destylatów,

ponieważ w wyniku przejścia huraganu Ida ucierpiały przede wszystkim rafinerie. Jednak również platformy wydobywcze muszą zmagać się z przerwami w produkcji. Dla przykładu, Royal Dutch Shell, czyli największy producent ropy w rejonie Zatoki Meksykańskiej, musiał anulować część dostaw ropy na eksport – a jednocześnie zaznaczył, że powrót do normalnych operacji może potrwać wiele tygodni i obecnie nie można wskazać konkretnej daty całkowitego wznowienia produkcji.

Sytuacja w Stanach Zjednoczonych pozytywnie wpływa na notowania ropy naftowej, jednak jest równoważona przez doniesienia z Chin. Tamtejsze władze zapowiedziały bowiem, że mają zamiar wyprzedawać część państwowych rezerw ropy – co wywiera presję na spadek cen tego surowca. Co ciekawe, według nieoficjalnych doniesień, Chiny mogły wyprzedawać już swoje rezerwy także w lipcu i sierpniu, co byłoby spójne ze zmniejszonym importem ropy do tego kraju w miesiącach letnich. W rezultacie, na razie tydzień na rynku ropy naftowej może zakończyć się neutralnie. Notowania ropy naftowej WTI oscylują w okolicach 69 USD za baryłkę, zaś cena ropy Brent porusza się niedaleko poziomu 72,50 USD za baryłkę.

Wyraźny spadek zapasów paliw w USA na skutek huraganu - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Trwające wyczekiwanie na rynku złota

Przełom sierpnia i września na rynku złota był emocjonujący. Po bardzo wyczekiwanym – ale ostatecznie wnoszącym niewiele nowych informacji – wystąpieniu Jerome Powella w Jackson Hole, jak również po niedawnych słabszych od oczekiwań danych z rynku pracy w USA, inwestorom nadal brakuje jednego, konkretnego scenariusza dotyczącego planów Rezerwy Federalnej w zakresie polityki monetarnej w USA w kolejnych miesiącach. O ile Fed przyznał, że sytuacja w amerykańskiej gospodarce się nieco pogorszyła, to nadal nie wycofał się z planów taperingu jeszcze w bieżącym roku. W rezultacie, notowania złota od kilku tygodni oscylują w okolicach 1800 USD za uncję bez wyraźnego kierunku, a inwestorzy na rynku tego kruszcu nadal wypatrują sygnałów z Fed, dotyczących konkretnego terminu rozpoczęcia taperingu.

Im bardziej prawdopodobne będzie szybkie zacieśnianie polityki monetarnej, tym gorzej dla notowań złota. Na razie jednak jastrzębia retoryka Fedu jest coraz cichsza, co może stwarzać kruszcowi pole do krótkoterminowych zwyżek. Wiele zależeć będzie od wartości dolara, która w przyszłym tygodniu może w dużym stopniu zależeć od odczytów kluczowych danych makro z USA, w tym dynamiki produkcji przemysłowej czy sprzedaży detalicznej.

Wyraźny spadek zapasów paliw w USA na skutek huraganu - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk