• Sklep
  • Odbierz prezent
Wyraźny spadek eksportu ropy naftowej z Iranu. Cena ropy w ciągłym wzroście

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej ma dużą szansę zakończyć się na plusie. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI co prawda nie utrzymały się na dłużej ponad barierą 60 USD za baryłkę, jednak oscylują tuż poniżej tego poziomu i mogą go atakować w najbliższym czasie. Z kolei notowania ropy Brent radzą sobie gorzej niż ceny amerykańskiej ropy, a wczorajsza zniżka sprowadziła je poniżej poziomu 68 USD za baryłkę. Jednak nadal bilans całego tygodnia może być dodatni.

Strona popytowa na rynku ropy naftowej wyraźnie przeważa w ostatnich trzech miesiącach. Zwyżkom notowań tego surowca sprzyjały cięcia produkcji ropy naftowej w OPEC. Pod koniec poprzedniego roku kartel oraz kilka krajów spoza organizacji podpisało porozumienie naftowe, narzucające limity wydobycia na poszczególne kraje.

1

Notowania ceny ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dodatkowym czynnikiem korzystnym dla strony popytowej są także problemy z produkcją tego surowca w Wenezueli, a także spadek eksportu z Iranu. W przypadku tych dwóch krajów trudno mówić o dobrowolnym ograniczeniu produkcji – niższe wydobycie i eksport to wynik wewnętrznych problemów gospodarczych i politycznych, a także narzuconych przez Stany Zjednoczone sankcji.

Ostatnie szacunki podawane przez agencję Reuters sugerują, że w marcu dzienny eksport ropy naftowej z Iranu oscyluje w okolicach 1,0-1,1 mln baryłek dziennie. To spadek w stosunku do lutego, kiedy to ta liczba wynosiła około 1,3 mln baryłek dziennie. To także wyraźna zniżka w porównaniu do kwietnia ub.r. (2,5 mln baryłek dziennie), czyli okresu tuż sprzed ponownego narzucenia sankcji na Iran przez USA. Dane te pokazują, że mimo wyłączenia niektórych państw z sankcji, Iran i tak ma problem ze sprzedażą swojej ropy naftowej.

1

Notowania ceny ropy naftowej Brent – dane dzienne

SREBRO

Srebro pod presją silnego amerykańskiego dolara.

W tym tygodniu inwestorzy na rynkach metali szlachetnych przypatrywali się w szczególności sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Dominującym wydarzeniem była środowa decyzja Fed dotycząca stóp procentowych i następujący po niej komunikat dotyczący dalszej polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.

Retoryka Fed okazała się bardziej gołębia niż oczekiwano, co przyczyniło się do przyspieszenia zniżek wartości amerykańskiego dolara. To zaś korzystnie zadziałało na ceny złota i srebra w środę. Niemniej, już wczorajsza sesja dla obu tych kruszców zakończyła się na minusie, co wynikało przede wszystkim z dynamicznego odreagowania wzrostowego na wykresie amerykańskiego dolara.

Notowania srebra poruszają się w cieniu cen złota. Długoterminowo, scenariuszowi ich dalszych zwyżek sprzyja gołębie nastawienie Fed, które wywołuje presję na spadek cen metali szlachetnych. Tymczasem w krótkoterminowej perspektywie notowania srebra stoją w obliczu technicznego oporu w okolicach 15,50-15,55 USD za uncję.

 

1

Notowania ceny srebra – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: SREBRO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SILVER/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk