Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,23%
USD / PLN3,98-0,30%
CHF / PLN4,42-0,24%
GBP / PLN5,03-0,21%
EUR / USD1,08+0,09%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wyraźna zwyżka importu ropy naftowej do Chin w lipcu. Notowania ropy Brent oraz WTI

Dorota Sierakowska | 11:53 07 sierpień 2020
Wyraźna zwyżka importu ropy naftowej do Chin w lipcu. Notowania ropy Brent oraz WTI
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W piątek rano głównym tematem zwracającym uwagę na rynkach surowcowych są dane dotyczące handlu zagranicznego Chin – czyli kraju będącym czołowym globalnym konsumentem wielu surowców i towarów. Dzisiaj opublikowane zostały bowiem dane za lipiec, które pokazały wyraźny wzrost importu kluczowych surowców do Chin w porównaniu do poprzedniego roku.

Zwyżka importu dotyczyła m.in. ropy naftowej. W lipcu Chiny importowały 51,29 mln ton ropy naftowej, co odpowiada 12,08 mln baryłek dziennie. To zwyżka o 25% w stosunku do lipca 2019 roku, kiedy to import tego surowca do Chin wyniósł 9,66 mln baryłek dziennie. Niemniej, lipcowa wartość była niższa od rekordu ustanowionego w czerwcu, wynoszącego 12,94 mln baryłek dziennie.

Wyraźna zwyżka importu ropy naftowej do Chin w lipcu.  - 1

Wyraźna zwyżka importu ropy naftowej do Chin w lipcu.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

Zarówno imponujące wielkości importu ropy naftowej w czerwcu, jak i spory import w lipcu, są efektem wcześniejszych działań poszukiwaczy okazji na rynku tego surowca. Po zejściu notowań ropy naftowej do wieloletnich minimów w kwietniu, wielu kupujących z Chin decydowało się na ogromne zamówienia taniego surowca. Rezultat widzimy z pewnym opóźnieniem – w lipcu do Państwa Środka napływało wiele tankowców z ropą zamawianą wcześniej.

To oznacza, że podwyższony poziom importu ropy naftowej do Chin najprawdopodobniej jest przejściowy. Wraz ze wzrostem cen tego surowca w ostatnich miesiącach, zachęta dla kupujących ropę stawała się coraz mniejsza – a to zapewne będzie widoczne po danych dotyczących importu w kolejnych miesiącach. Z tej przyczyny, dane te nie stanowiły istotnego impulsu wzrostowego dla cen ropy.

Wyraźna zwyżka importu ropy naftowej do Chin w lipcu.  - 2

Wyraźna zwyżka importu ropy naftowej do Chin w lipcu.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Reklama

Rekordowy import miedzi do Chin w lipcu.

Dzisiaj pojawiły się dane dotyczące handlu zagranicznego w Chinach, w których podano także wyliczenia związane z importem miedzi do tego kraju. Jak się okazało, w lipcu był on rekordowy i znalazł się na poziomie 762,2 tysięcy ton. To aż o 16,1% więcej niż wynosił poprzedni rekord, osiągnięty w czerwcu, a wynoszący niecałe 656,5 tysięcy ton.

Wzmożony import miedzi do Chin w poprzednim miesiącu miał kilka przyczyn. Po pierwsze, niskie ceny miedzi na globalnym rynku we wcześniejszych miesiącach zachęcały Chińczyków do uzupełniania zapasów. Po drugie, lato to okres wzmożonej aktywności sektora budowlanego – branża ta wykazywała duże zapotrzebowanie na miedź, nawet pomimo trudności gospodarczych związanych z koronawirusem.

I w końcu po trzecie, do gry weszli arbitrażyści. Znaczna różnica cen miedzi na rynku w Szanghaju w porównaniu z Londynem sprawiła, że Chińczycy chętnie kupowali miedź z zagranicy. Niemniej, ten efekt nie jest już widoczny obecnie, więc tylko przejściowo wspierał on import miedzi do Chin.

Inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że powyższe czynniki jedynie tymczasowo sprzyjały większym zakupom miedzi przez Państwo Środka, dlatego kurs miedzi nie zareagował istotnie na powyższe dane dotyczące rekordowego importu metalu. W kolejnych tygodniach i miesiącach presja podażowa na rynku miedzi może się zwiększać – chociaż oczywiście ważnym czynnikiem cenotwórczym może być nieprzewidywalność związana z wydobyciem miedzi w Ameryce Południowej w obliczu drugiej fali pandemii.

Reklama

Wyraźna zwyżka importu ropy naftowej do Chin w lipcu.  - 3

Wyraźna zwyżka importu ropy naftowej do Chin w lipcu.  - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama

Czytaj dalej