Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,01%
USD / PLN4,00+0,07%
CHF / PLN4,43+0,10%
GBP / PLN5,04+0,09%
EUR / USD1,08-0,06%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wyprzedaż polskiego złotego pogłębia się! PLN odstaje od walut CEE FX

Wyprzedaż polskiego złotego pogłębia się! PLN odstaje od walut CEE FX | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Handel podczas piątkowej sesji pogłębił wyprzedaż złotego wobec euro, gdzie para EUR/PLN zakończyła sesję bliżej 4,55, z kolei USD/PLN w okolicy 3,83. Wspólna waluta zakończyła sesję mocniejszym akcentem, gdzie kurs EUR/USD zakończył handel w pobliżu 1,19.

Piątkowa sesja przyniosła kontynuację przeceny złotego,

podczas gdy waluty Europy Środkowo-Wschodniej (HUF, CZK) umocniły się odreagowując ostatnie słabsze notowania. Opublikowane wyższe od oczekiwań dane o inflacji na Węgrzech oraz solidne majowe dane o sprzedaży detalicznej w Czechach potwierdzają oczekiwania dalszych, zapoczątkowanych podwyżek stóp procentowych w obu krajach co może stanowić uodpornienie na niepewność związaną z kolejną falą koronawirusa. Pod koniec ubiegłego tygodnia NBP pozostawił parametry prowadzonej polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie oraz utrzymał akomodacyjną retorykę podczas konferencji prasowej. Prezes A. Glapiński podtrzymał gotowość do dokonywania interwencji walutowych, które będą uzależnione od bieżącej sytuacji na polskim rynku (w jednym z ostatnich artykułów NBP przedstawiał argumenty za stosowaniem interwencji przez inne banki centralne krajów rynków wschodzących). Słabość złotego również była wspierana pogarszającym się sentymentem globalnym w ostatnich dniach. Inwestorzy zaczęli obawiać się rozprzestrzeniania wariantu Delta w coraz większej liczbie krajów europejskich.

Sytuacja pandemiczna w Europie pozostaje niepewna,

co rzutuje na obawy odnośnie przyszłego wzrostu gospodarczego, przez co nastroje rynkowe stworzyły przestrzeń do akumulacji kapitału wobec aktywów najbardziej bezpiecznych. Jednak podczas piątkowej sesji zauważalna była realizacja zysków na niektórych walutach bezpiecznej przystani. Amerykański dolar oraz japoński jen odnotowały spadki na szerokim rynku wraz z odbudowującym się apetytem na aktywa mniej bezpieczne. Światowy proces podawania szczepionek postępuje, a Europa kontynentalna stopniowo zaciera różnice wobec USA w globalnym wyścigu szczepień, co powinno strukturalnie redukować zainteresowanie bezpiecznymi walutami i tym samym wspierać przepływy na aktywa ryzykowne, w tym EMFX.

Reklama

Po zauważalnych spadkach rentowności obligacji przez większą część ostatniego tygodnia, piątek przyniósł ich ruch w górę. Na rynkach bazowych, 10-letnie US Treasuries wróciły powyżej 1,30%. Do spadków rentowności prowadziły głównie obawy o stan pokryzysowego odbicia gospodarki co było dodatkowo napędzane przez wzrost zachorowań na koronawirusa (również na nowe szczepy wirusa). Ponadto minutes z czerwcowego posiedzenia FOMC nie dały odpowiedzi kiedy rozpoczęty zostanie proces normalizacji polityki pieniężnej.

W Polsce rentowności obligacji skarbowych również rosły,

gdzie 10-letnie papiery ponownie zbliżyły się do poziomu 1,70%. Na piątkowej aukcji zamiany Ministerstwo Finansów sprzedało papiery za 5,5 mld PLN, jednak jedynie niewielka część (61 mln PLN) przypadała na papiery z najdłuższym terminem do wykupu (DS0432), których rentowność została ustalona na poziomie 1,815%. Po licznych wydarzeniach związanych z polityką pieniężną z ostatniego tygodnia, w przyszłym w centrum uwagi znajdą się dane na temat inflacji. Wskaźnik CPI dla USA prawdopodobnie spadnie poniżej 5% r/r, a z kolei komunikat RPP sugeruje, że w czerwcu inflacja bazowa okaże się niższa nie tylko niż w maju (4% r/r) ale nawet niż w grudniu ubiegłego roku (3,7%).

Piątkowa konferencja prezesa Glapińskiego nie przybliżyła momentu podwyżki stóp procentowych, gdyż o ile prezes wciąż bierze ją pod uwagę, to jest ona uwarunkowana od kilka czynników. Prezes uważa, że do podwyżki konieczny jest brak negatywnego wpływu gospodarczego wynikającego z kolejnej fali zakażeń COVID-19, projekcje inflacyjne wskazujące na inflację powyżej górnego ograniczenia wahań wokół celu (3,5%) oraz utrzymanie silnego popytu wraz z mocną sytuacją na rynku pracy. Ponadto podwyżka stóp nastąpi nie wcześniej niż koniec programu skupu aktywów. Zakładamy, że pomimo obecnego tonu RPP, w najbliższym czasie rentowności polskich obligacji 10Y powinny kierować się powyżej 1,70%.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama

Czytaj dalej