• Odbierz prezent
Krezus spółka GPW

W sobotnim komunikacie spółka Krezus poinformowała o sprzedaży dużej ilości akcji przez jej głównego akcjonariusza. Informacja o transakcjach ukazała się z 3-miesięcznym opóźnieniem. Zaniedbanie obowiązków informacyjnych przez spółkę rodzi wątpliwości dotyczące zamiarów głównego akcjonariusza – czy była to błędna interpretacja przepisów prawa czy też celowe działanie?

 

Wyprzedaż akcji w spółce Krezus

4 sierpnia spółka Krezus poinformowała w swym komunikacie o sprzedaży 20% akcji przez jej głównego akcjonariusza – spółkę Taleja Sp. z o.o. W efekcie udział głównego akcjonariusza spadł z 51,18% do 30,98%. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że spółka Taleja zaczęła sprzedawać akcje już w kwietniu, a rynek dowiedział się o tym ze znacznym opóźnieniem.

Pierwsza transakcja sprzedaży miała miejsce już 24 kwietnia, w wyniku czego główny akcjonariusz zmniejszył swój udział w spółce Krezus poniżej 50%. Spółka wówczas nie poinformowała rynku o tej transakcji. Nie poinformowała także o kolejnych transakcjach, które miały miejsce w kolejnych miesiącach, w czasie których spółka Taleja stopniowo pozbywała się akcji Krezusa.

Transakcje sprzedaży wyglądały następująco:

 • 24 kwietnia Taleja Spółka z o.o. sprzedała 2.500.000 akcji spółki Krezus stanowiących 4,57% kapitału zakładowego,
 • 30 maja - 469.329 akcji stanowiących 0,86% kapitału zakładowego,
 • 1 czerwca 2018 - 405.906 akcji stanowiących 0,74% kapitału zakładowego,
 • 4 czerwca - 744.069 akcji stanowiących 1,36% kapitału zakładowego,
 • 5 czerwca - 420.349 akcji stanowiących 0,77% kapitału zakładowego,
 • 6 czerwca - 651.333 akcji stanowiących 1,19% kapitału zakładowego,
 • 7 czerwca - 905.350 akcji stanowiących 1,655% kapitału zakładowego,
 • 8 czerwca - 1.143.344 akcji stanowiących 2,09% kapitału zakładowego,
 • 11 czerwca - 897.830 akcji stanowiących 1,64% kapitału zakładowego,
 • 12 czerwca - 1.930.800 akcji stanowiących 3,53% kapitału zakładowego,
 • 13 czerwca - 1.003.399 akcji stanowiących 1,83% kapitału zakładowego.

Najwięcej transakcji miało miejsce w czerwcu, wówczas nastąpił też znaczny spadek ceny akcji Krezusa na GPW.

 

Błędna interpretacja?

W komunikacie spółka poinformowała, że informacja jest przekazywana z opóźnieniem z powodu błędnej interpretacji przepisów prawa przez zarząd spółki Taleja Sp. z o.o. Spółka dodała również, że informacja została przekazana niezwłocznie po dostrzeżeniu błędu i uzyskaniu niezbędnych danych. Nie poinformowano jednak, które przepisy zarząd błędnie zinterpretował i na czym ten błąd miał polegać.

Jeszcze w 2015 r. ta sama spółka nie miała takich problemów, gdyż po nabyciu niewielkiego 1-procentowego  pakietu akcji Krezusa poinformowała o tym w swym komunikacie oraz o związanym z tym przekroczeniu 50% głosów na WZA.

Zgodnie z artykułem 69 Ustawy z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, spółka ma obowiązek powiadomić o zaistniałych zmianach w ciągu 6 dni sesyjnych.

Sprawą niewątpliwie zajmie się Komisja Nadzoru Finansowego. Warto wspomnieć, że już w lipcu KNF przejawiała zainteresowanie spółką, prosząc o wykaz osób pełniących w spółce obowiązki zarządcze i osób z nimi związanych.

 

Spółka o długoletniej tradycji

Krezus jest spółką z wieloletnią tradycją na warszawskiej GPW. Kiedyś istniała jako NFI, a w 2004 r. została przejęta przez znanego inwestora Romana Karkosika i zmieniła swój profil działalności. Obecnie spółka ma wiele planów rozwoju, wśród których są m. in. budowa zakładu recyclingu przewodów miedzianych i profili okiennych, zakup walcowni metali, inwestycje w działalność innych firm oraz projekt farm wiatrowych.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Reakcja rynku

Niewątpliwie taka sytuacja spowoduje spadek zaufania akcjonariuszy mniejszościowych do rynku kapitałowego. W odpowiedzi na informację podaną przez spółkę, kurs akcji Krezusa spadł na poniedziałkowej sesji o ponad 13%.

 

FXMAG akcje wyprzedaż akcji krezus- błędna interpretacja czy próba oszustwa krezus spółka gpw knf 1

Wykres Krezus - 4H

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk