• Odbierz prezent
Wyprzedaż akcji Carnival Corporation. Spółka traci na wartości przeszło 2%

Piątkowa sesja za oceanem zakończyła się niewielkimi zmianami głównych indeksów za wyjątkiem indeksu Nastaq, gdzie od początku roku można zauważyć ucieczkę kapitału do spółek technologicznych, gdy informacje z gospodarki lub spółek tzw. starej ekonomii mają negatywny wydźwięk. Dla przykładu akcje największego na świecie armatora statków wycieczkowych Carnival Corp. straciły na wartości przeszło 2% po publikacji informacji o planach przymusowych urlopów oraz zwolnień zbiorowych kilku tysięcy pracowników.

Podobnej wyprzedaży doświadczyły akcje Boeinga, który na skutek decyzji Departamentu Handlu USA będzie musiał poszukać innego niż Hauweii dostawcy półprzewodników. Optymizmu nie poprawiały jedne z najniższych w historii odczyty dynamiki produkcji przemysłowej, przetwórczej oraz sprzedaży detalicznej za kwiecień. Natomiast w Europie dynamiki spadków PKB zarówno dla Strefy Euro, jak i dla poszczególnych krajów nie były tak silne od 10 lat. Sytuację na parkietach po obu stronach oceanu poprawiły doniesienia odnośnie przegłosowania przez Izbę Reprezentantów drugiego pakietu pomocowego, oraz podjęcia przez polityków państw UE decyzji o stworzeniu dodatkowego budżetu do walki z negatywnymi skutkami pandemii.

Również na polskim parkiecie piątkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany z tym, że ponownie sWIG80 jako jedyny zakończył sesję na plusie. Podane przez Lotos wyniki za IQ`20 roku, gdzie EBITDA LIFO była zgodna z szacunkami, lecz wynik netto zakończył się stratą w wysokości 1,13 mld zł wpłynęły na 1,7% przecenę walorów. Na dzisiejszej sesji warto zwrócić uwagę na akcje Dino Polska, która po piątkowej sesji opublikowała wyniki za IQ`20 roku. Zysk netto grupy wyniósł 103,9 mln zł (prognoza wynosiła 67 mln zł), EBITDA grupy wyniósł 190,1 mln zł i był wyższy o 44% r/r. Dodatkowo uruchomienie z początkiem roku nowych sklepów przełożyło się na 20,3% wzrost sprzedaży LfL w ujęciu r/r. W przypadku rynku szerokiego kontynuacji wzrostów można spodziewać się na akcjach 11 Bit Studios, której przychody w IQ`20 roku wzrosły 114% r/r dzięki udanej premierze drugiego dodatku do Frostpunka. Natomiast trudna sytuacja w sektorze motoryzacyjnym przekłada się na spadek sprzedaży Alumetalu, co przełoży się na wyniki spółki a przez to na notowania akcji. Jeżeli chodzi o dane makro, to dzisiaj poznamy inflację bazową za kwiecień (prognoza 3,5% r/r).

WIG w układzie dziennym

Wyprzedaż akcji Carnival Corporation. Spółka traci na wartości przeszło 2%  - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk