• Odbierz prezent
Wypłata w bitcoinie (BTC)? W Nowej Zelandii to legalne i możliwe

Urząd Skarbowy w Nowej Zelandii w swojej oficjalnej opinii orzekł, że otrzymywanie wynagrodzenia w kryptowalutach jest całkowicie legalne i podlega opodatkowaniu, jak w przypadku przychodu z walut fiducjarnych. Urząd stawia jednak kilka istotnych warunków.

Czytaj także: Brytyjski urząd skarbowy ściga klientów giełd kryptowalut unikających podatków

Brytyjski Urząd Skarbowy (Her Majesty’s Revenue & Customs) wysłał żądania do operujących na terenie Wielkiej Brytanii giełd kryptowalut o udostępnienie danych swoich użytkowników w celu identyfikacji osób, które unikają odprowadzania podatków od obrotu kryptowalutami. Jak dotąd otrzymanie żądania od.. Czytaj
Brytyjski urząd skarbowy ściga klientów giełd kryptowalut unikających podatków

 

Opinia Urzędu skupia się na otrzymywaniu wynagrodzenia w kryptowalutach przez pracowników zatrudnionych na umowę (nie samozatrudnionych). Aby uznać wynagrodzenie w kryptowalutach za legalne i podlegające opodatkowaniu, musi ono być wypłacane w wirtualnej walucie, której bezpośrednia wymiana na walutę fiducjarną na giełdzie jest możliwa. Mimo, że owa „bezpośredniość wymiany” nie jest dokładnie sprecyzowana, można domyślić się, że najpopularniejsze kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum, czy Litecoin będą kwalifikować się do tej grupy. Istotne jest, aby konkretna kryptowaluta posiadała na giełdzie bezpośredni kurs w odniesieniu do waluty fiducjarnej, konkretnie zaś dolara nowozelandzkiego.

Urząd Skarbowy w Nowej Zelandii stwierdził także, że otrzymywanie wynagrodzenia w kryptowalutach nie wyklucza odprowadzania składek na świadczenia socjalne.

Precyzyjne i przyjazne regulacje podatkowe kryptowalut są bez wątpienia jednym z istotniejszych czynników legitymizujących waluty wirtualne same w sobie, a także wpływającym na ich coraz szersze wykorzystanie. Opinia Urzędu z pewnością przyczyni się do zwiększenia popularności kryptowalut jako formy wynagrodzenia w Nowej Zelandii, a także może być przykładem i wskazówka dla pozostałych krajów.

 

Nowa Zelandia obserwatorom i uczestnikom rynku kryptowalut kojarzyć może się przede wszystkim z upadłą po styczniowym ataku hakerskim giełdą Cryptopia:

Czytaj także: Koniec okradzionej giełdy kryptowalut Cryptopia to początek problemów jej klientów

Cryptopia, dotychczas będąca największą giełdą kryptowalut w Nowej Zelandii, ciesząca się jednak popularnością na całym świecie (w tym również w Polsce) od początku roku bardzo mocno dała się we znaki swoim użytkownikom. Po styczniowym ataku hakerskim, o którym wciąż wiadomo bardzo niewiele, adminis.. Czytaj
Koniec okradzionej giełdy kryptowalut Cryptopia to początek problemów jej klientów

 

Notowania: NZDUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NZDUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk