• Odbierz prezent
Wyniki funduszy – październik świetnym miesiącem na rynkach akcyjnych!
fot. freepik.com

Fundusze dłużne

Październik był fatalnym miesiącem dla funduszy dłużnych. Nieoczekiwana podwyżka stóp przez NBP doprowadziła do chaosu na rynku skarbowych papierów dłużnych. Rentowności obligacji rosły (ceny spadały) na całej długości krzywej, a pod presją umorzeń z funduszy znalazły się nawet papiery zmienno-kuponowe, które w otoczeniu wyższych stóp procentowych powinny radzić sobie relatywnie dobrze. W rezultacie wszystkie trzy fundusze dłużne Noble Fund Obligacji, Noble Fund Konserwatywny oraz Noble Fund Strategii Dłużnych zanotowały istotne straty. Pozycje zagraniczne, choć zachowywały się lepiej od polskich papierów, również w październiku straciły na wartości.

Fundusze akcyjne

Październik był natomiast bardzo dobrym miesiącem dla rynków akcyjnych. Amerykański indeks S&P 500 zyskał niemal 7%, a pozostałe benchmarki dla naszych funduszy zyskały ponad 4,5%. Noble Fund Akcji Polskich poradził sobie lepiej od WIG i zyskał ponad 5,5%, co uplasowało nas w czołówce funduszy akcji polskich. Zysk od początku roku wynosi już ponad 30%. Noble Fund Akcji Europejskich dodał 3,6%, z nawiązką odrabiając wrześniową korektę, choć nie udało mu się pobić indeksu Stoxx600. Noble Fund Akcji Amerykańskich oraz Noble Fund Małych i Średnich Spółek zyskały odpowiednio 5% oraz 2,2%, jednak okazało się to być wynikiem gorszym od benchmarków. W przypadku amerykańskiego funduszu powodem była słabsza selekcja szczególnie w sektorach konsumenckim oraz przemysłowym. W przypadku „misia” słabiej od rynku zachowywały się nasze spółki z sektora przemysłowego oraz wydobywczego.

Co przed nami?

Globalne ożywienie jest kontynuowane i przebiega ono w dość mocnym tempie, co wspiera rynki akcji. Wyniki spółek za trzeci kwartał wyraźnie przebijają oczekiwania. Oczekiwania przebija jednak też inflacja. I to szeroko na świecie. Skumulowane zaskoczenie względem konsensusu na inflacji CPI w Polsce za ostatnie cztery miesiące wynosi 1,5p.p. Efektem tego są podwyżki stóp procentowych w kraju. Szybki proces zacieśniania polityki monetarnej powinien z kolei dalej wspierać sektor finansowy, ale jednocześnie dawać się we znaki spółkom o słabszych bilansach. Problemy też będą mieć firmy będące w gorszej pozycji negocjacyjnej do przenoszenia rosnących kosztów na klientów. Wciąż pozostajemy optymistycznie nastawieni na ostatni kwartał roku, a nasze podejście jest selektywne.

Wyniki funduszy – październik świetnym miesiącem na rynkach akcyjnych!   - 1

Fundusze mieszane

Noble Fund Stabilny (większy komponent akcyjny) oraz Noble Fund Emerytalny (mniejszy udział akcji) straciły w październiku odpowiednio 1% i 2%, głównie za sprawą rosnących rentowności obligacji. Najlepiej w tym otoczeniu poradził sobie Noble Funds Strategii Mieszanych, którego ekspozycja na polski rynek długu jest relatywnie najmniejsza.


Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych specjalizuje się w tworzeniu oraz zarządzaniu otwartymi i zamkniętymi funduszami inwestycyjnym, świadczy usługi asset management, polegające na profesjonalnym zarządzaniu indywidualnym portfelem papierów wartościowych oraz doradztwa inwestycyjnego. Noble TFI zatrudnia najwyższej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu aktywami, zapewniając klientom wysokiej jakości usługi i bezpieczeństwo ich inwestycji.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk