• Odbierz prezent
Wyniki amerykańskich gigantów. Czy spełnią oczekiwania?

Amerykańscy bilionowi giganci zostaną niebawem przetestowani. Rynek sprawdzi czy wyniki finansowe największych spółek świata nadążają za ich giełdową wyceną.

Największe firmy lada dzień przedstawią swoje wyniki

Tylko 4 spółki na świecie były kiedykolwiek wyceniane powyżej 1 biliona dolarów. Właśnie dlatego obecny tydzień będzie prawie jak zawody kulturystyczne. Wszystkie z nich będą prężyć swoje finansowe muskuły podczas przedstawiania wyników kwartalnych. Oczy inwestorów z całego globu zwrócone będą na rubrykę z napisem „zysk netto”. Pamiętajmy, że to pierwszy okres raportowy, w którym będziemy mogli zobaczyć wpływ pandemii koronawirusa na działalność technologicznych gigantów. Nie będzie to jednak ostatni taki kwartał, ponieważ cały kwiecień przebiega pod dyktando światowego ograniczenia swobody poruszania się. Czy takie unieruchomienie ludzkości wpłynie znacząco na wyniki światowych liderów? Tego dowiemy się już w obecnym tygodniu.

Jak wygląda sezon wyników amerykańskich spółek do tej pory?

Zgodnie z oczekiwaniami, pandemia koronawirusa ma fatalny wpływ na raportowane dotychczas wyniki przedsiębiorstw notowanych w Stanach Zjednoczonych. Zaprezentowały się 122 firmy wchodzące w skład indeksu S&P 500. Z opublikowanych już wyników za pierwszy kwartał odnotowano łączny spadek zysków o 22,7%.Według FactSet, która łączy zgłoszone już wyniki z szacunkami dotyczącym reszty, może dojść do lekkiej poprawy. Ostatecznie byłoby to 16%. Pomimo, że 65% firm przekroczyło oczekiwania, to analityk J.P. Morgan Mislav Matejka powiedział, że będzie to: „najniższy wskaźnik podbicia od co najmniej 10 lat”. Zazwyczaj aż 75% z nich przedstawia lepsze wyniki od konsensusu rynkowego.

Co się może wydarzyć w przyszłości?

Bardzo duży niepokój budzi myśl na temat przyszłości. To właśnie drugi kwartał powinien pokazać apogeum kryzysu. Jak można przeczytać w sprawozdaniach większości spółek, bardzo dobrymi okresami były styczeń i luty. Prawdopodobnie to one wpłynęły na ogólną sytuację wyników pierwszego kwartału 2020. Na drugi okres rozliczeniowy analitycy prognozują znacznie większy spadek zysków. Może on wynieść nawet 32% względem tego samego okresu w zeszłym roku. Tak się wydarzy jeśli firmy odczują skutki pandemii przez trzy pełne miesiące wchodzące w skład kwartalnego okresu rozliczeniowego.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w bieżącym tygodniu?

We wtorek popołudniu swoje wyniki przedstawi pierwszy gigant technologiczny- spółka Alphabet. Duży znak zapytania co do poziomu zysków tej firmy, narodził się po tym jak SNAP poinformował o dramatycznym wręcz spadku zysków z reklam w trakcie pandemii koronawirusa. Działalnośc Alphabet jest znacznie szersza, dlatego nie powinien aż tak ucierpieć. Ewentualny spadek zysków z reklam powinien zostać zrekompensowany wzmożonymi wpływami z „chmury”. Zapotrzebowanie na usługi cyfrowe rośnie bardzo dynamicznie, dlatego zyski z Google Cloud mogą zaskoczyć.

 Wykres Alphabet

Wykres spółki giełdowej Alphabet (5 miesiecy)

Dzień później będziemy mogli porównać te wyniki z przedstawionymi przez Microsoft. O ile Azure również powinien czerpać korzyści z aktualnego trendu, to odnogi związane z Windowsem oraz inne firmy IT wchodzące w skład giganta Microsoft, mogą być narażone na spowolnienie gospodarcze

 wykres Microsoft

Wykres spółki giełdowej Microsoft (5 miesiecy)

Również w środę po południu poznamy kondycję finansową społecznościowego hegemona- Facebook.

wykres Facebook 

Wykres spółki giełdowej Facebook (5 miesiecy)

Kolejnym ciekawym punktem programu w środę będzie raport Tesli. Pomimo że spółka ucierpiała przez pandemię koronawirusa (musiała zamknąć fabryki), to notuje w ostatnim czasie dość mocne wzrosty. Może to być spowodowane oczekiwaniem, że dla większej konkurencji, kryzys okaże się bardziej bolesny, a w efekcie Tesla może zyskać nad nią przewagę. Pamiętajmy również, że w Chinach już od dłuższego czasu wycofane zostały obostrzenia, a to właśnie tam powstała gigafabryka Tesli.

 wykres Tesla

Wykres spółki giełdowej Tesla (5 miesiecy)

Czwartek rozpoczniemy od porannych wyników Twitter’a.

 wykres Twitter

Wykres spółki giełdowej Twitter (5 miesiecy)

Kolejne spojrzenie na branżę chmury internetowej będziemy mieli podczas wyników firmy Amazon. Jednak w tym przypadku ciekawsza będzie sytuacja w ramieniu e-commerce, a dokładniej czy spółka poradziła sobie z rosnącą liczbą zamówień online.

 wykres Amazon

Wykres spółki giełdowej Amazon (5 miesiecy)

Z dużą ciekawości rynek będzie również oczekiwał w czwartek na wyniki firmy Apple. Jednak w tym przypadku jeszcze ważniejsze będą oczekiwania zarządu co do przyszłości.

 wykres Apple

Wykres spółki giełdowej Apple (5 miesiecy)

Czeka nas również w tym tygodniu seria wręcz tragicznych danych

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że pewne branże nie mają żadnych szans by pokazać optymistyczne wyniki. Wśród nich na przykład branża lotnicza, gdzie poznamy rezultaty spółek: Boeing (środa) i Southwest Airlines (wtorek). Jednak najgorsza będzie według analityków branża energetyczna. To właśnie ona ma wpłynąć w głównej mierze na pogorszenie wyników całego S&P 500. Oczekuje się, że sektor energetyczny spadnie rok do roku o 68%. W piątek rano wyniki pokaże Exxon Mibil Corp.

 


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk