• Odbierz prezent
fiskus podatki wynajem

Panuje wiele niejasności dotyczących wynajmu nieruchomości na krótki okres czasu. Czy możemy mieć problemy podatkowe, wynajmując pokoje, mieszkanie lub dom turystom?

 

Wynajem nieruchomości turystom to atrakcyjne źródło dodatkowego dochodu. Oprócz miejscowości chętnie odwiedzanych w okresie wakacyjnym, w grę wchodzą też coraz częściej duże miasta, do których turyści przyjeżdżają przez cały rok. „Rzeczpospolita” informuje o tym, że zarówno fiskus, jak i samorządy chcą wyższego podatku od osób zarabiających na tzw. najmie krótkoterminowym.

Urzędy skarbowe domagają się wyższego podatku PIT. Samorządy natomiast domagają się wyższego podatku od nieruchomości.

 

Wyższy podatek od nieruchomości

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę na to, że zdarzają się sytuacje, gdy urzędnicy traktują wynajem krótkoterminowy jako działalność gospodarczą. W takim przypadku urzędy gmin mogą domagać się wyższego podatku od nieruchomości. Gdy lokal jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, stawka podatku od nieruchomości jest 30 razy wyższa niż od zwykłego lokalu mieszkalnego.

Jak zwraca uwagę Piotr Kalemba - doradca podatkowy, menedżer w kancelarii Thedy & Partners w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, urzędnicy często twierdzą, że wynajmowane turystom domy lub pokoje nie są już wykorzystywane na cele mieszkalne, więc powinny być opodatkowane według wyższych stawek. Dodaje, że sądy stają w tej sprawie po stronie urzędników.

Warto jednak wspomnieć, że zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, wynajem turystom pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich przez osoby ze stałym miejscem pobytu w takiej gminie, nie stanowi działalności gospodarczej, jeśli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.

 

Fiskus także domaga się wyższego podatku

W przypadku najmu krótkoterminowego fiskus traktuje takie źródło dochodów jako działalność gospodarczą – „szereg cyklicznych, powtarzalnych, zorganizowanych czynności, podejmowanych w celach zarobkowych”. W takim przypadku zamiast płacić 8,5% ryczałtu, jak w przypadku najmu prywatnego, osoby wynajmujące turystom mieszkania lub pokoje, musiałyby zapłacić 18 lub 32% podatku według skali, doliczając dochody z wynajmu do dochodów z innych źródeł.

 

Czy sytuacja się wyjaśni?

Warto wspomnieć, że już w czerwcu „Rzeczpospolita” informowała, że Ministerstwo Sportu i Turystyki chce uporządkować rynek najmu krótkoterminowego. Planuje się obowiązkową rejestrację lokali przeznaczonych do takiego wynajmu.

W opinii wydanej dla „Rzeczpospolitej” Grzegorz Gębka - doradca podatkowy, właściciel kancelarii GTA zwraca uwagę na niejasności związane z tym, kiedy najem zaczyna stanowić działalność gospodarczą. Wyraża obawę, że wzrost obciążeń podatkowych może spowodować wzrost szarej strefy.

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk