• Odbierz prezent
Wymiana walut, co chcesz wiedzieć, ale boisz się zapytać

Wymiana walut to szerokie zagadnienie, które od razu trzeba podzielić na dwa oddzielne tematy. Jest to wymiana fizycznej gotówki oraz wymiana w oparciu o zapisy cyfrowe. Można oczywiście korzystając z wpłat/wypłat zamienić jeden wariant na drugi. Nie zmienia to faktu, że często wiąże się to z pewnymi nakładami zarówno czasu jak i pieniędzy.

Od strony instytucji wymieniającej podstawowa różnica jest w pozycji kosztowej. Wymiana wartości cyfrowych jest wolna od kilku wyzwań, z którymi muszą się mierzyć operatorzy wymiany fizycznej. Mowa tutaj zarówno o koszcie obsługi gotówki, jak również o ryzykach. W przypadku zapisu cyfrowego nie ma możliwości pomylenia się w liczeniu, ani przyjęcia falsyfikatu, które to rzeczy w skrajnych przypadkach mogą się przydarzyć w placówkach stacjonarnych. W tej analizie pomijamy w tym momencie, że wynikiem jednej metody jest otrzymanie fizyczne pieniędzy, a w drugiej przelew. To również tłumaczy pewną różnicę w cenach obydwóch usług.

Banki najdroższe?

W obydwóch tych przypadkach dla kantorów czy to stacjonarnych czy internetowych konkurencją są banki. Konkurencja ta jest jednak dosyć specyficzna, gdyż oferta banków przeważnie jest wielokrotnie droższa. Nie porównujemy w tym momencie kantorów stacjonarnych w topowych miejscach turystycznych lub lotniskach, mających znacząco większe marże i polujących na mniej świadomego konsumenta. W kantorach internetowych przeciętna marża na wymianie 1 euro znajduje się w przedziale mniej więcej 1-1,5 grosza. W kantorach stacjonarnych rzadko przekracza 5 groszy. Z kolei w bankach jest to często ponad 20 groszy.

Skąd biorą się tak duże rozbieżności? Tutaj warto zwrócić uwagę, że kantory zajmują się tylko wymianą walut i cena jest jednym z głównych parametrów porównywanych przez klienta. Dla banków z kolei wymiana walut jest działalnością dodatkową. Standardowa oferta jest mało atrakcyjna, ale kurs z tabeli walutowej to najgorsza stawka, po której bank może przeliczyć pieniądze. Przeważnie dzieje się to jednak jako dodatek do innych usług i na relatywnie małe kwoty, stąd wiele osób nie zwraca uwagi na jednostkowe duże koszty. Nie zmienia to faktu, że banki często mają swoje dedykowane rozwiązania do wymiany walut. W takich sytuacjach mają one znacznie lepsze warunki cenowe niż w standardowej tabeli kursów walut. Wynika to z faktu, że usługi takie są przeznaczone dla klienta bardziej świadomego, który nie zapłaciłby standardowej prowizji.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Maciej Przygórzewski

Główny ekspert walutowy Currency One, operatora serwisu Internetowykantor.pl. Od 8 lat w tej organizacji, obecnie jako Kierownik Działu Operacyjnego. Absolwent Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Prywatnie pasjonat żeglarstwa i gier planszowych

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk