• Odbierz prezent
Wymiana kryptowalut. Gdzie wymienić kryptowaluty? Jak wymienić kryptowalutę na złotówki?
fot. materiał własny

Niektórzy opierają swoje inwestycyjne portfolia na kryptowalutach, inni ich nienawidzą, a jeszcze inni nigdy o nich nie słyszeli. Chociaż tych ostatnich jest coraz mniej, to wciąż znaczna część osób nie wie jak działa rynek kryptowalut i nie jest w stanie wyobrazić sobie inwestycji środków pieniężnych w niefizyczne aktywa.

 

 

Jeśli należysz do grona osób które chciałby dowiedzieć się więcej o rynku kryptowalut serdecznie zapraszamy do naszej sekcji EDUKACJA, gdzie znajdziesz ogrom materiałów skierowanych do osób początkujących. Jeśli natomiast jesteś już posiadaczem kryptowalut, jakiś czas temu zainwestowałam swoje środki pieniężne na rynku walut cyfrowych ale planujesz przekonwertować je z powrotem na walutę fiat - dobrze trafiłeś. W dzisiejszym materiale skupimy się na tym aby odpowiedzieć na możliwie jak najwięcej pytań związanych z wypłatą kryptowalut.

Przeanalizowaliśmy nurtujące Was pytania i postanowiliśmy stworzyć serię materiałów w której będziemy na takie pytania odpowiadać. Jeśli do tej pory nie znalazłeś odpowiedzi na zadane pytanie możesz nam je przesłać na adres: support@fxmag.pl lub napisać w komentarzu, a my w kolejnym artykule postaramy się wziąć je pod uwagę!

 

Wymiana kryptowalut - najważniejsze informacje

Świat kryptowalut jest nieco skomplikowany. Z pewnością wiele razy usłyszałeś iż musisz zachować dużą ostrożność podczas przesyłania kryptowalut, aby nie popełnić błędu, literówki.. Dlaczego? Wysyłając kryptowalutę z jednego adresu na drugi wprowadzasz przypisany ciąg znaków, gdy zrobisz choćby jedną literówkę, Twoje pieniądze przepadną bez możliwości ich odzyskania.

 

Dokładnie to samo dzieje się, gdy próbujesz wysłać Bitcoin na adres Ethereum lub odwrotnie. Niestety system ten nie działa tak jak bank, kiedy to możesz starać się o cofnięcie problemu, czy próbę rozwiązania go poprzez zwrot środków z powrotem na konto wysyłającego. Jak wiemy świat blockchainu, kryptowalut może przypisać sobie całkowitą anonimowość.

 

Jakie są sposoby wymiany kryptowalut?

Istnieje wiele metody wymiany kryptowalut, być może podczas zakupów w centrum handlowym widziałeś nawet urządzenie wyglądem przypominające bankomat, które służyło do wymiany kryptowalut na środki pieniężne. Być może widziałeś reklamy, bannery giełd czy kantorów kryptowalut. Postaramy się przedstawić Ci wszystkie możliwości wymiany kryptowalut na gotówkę jakie są powszechne i popularne.

 

 1. Wymiana kryptowalut na giełdzie kryptowalut
 2. Wymiana kryptowalut w kantorze kryptowalut
 3. Wymiana kryptowalut w specjalnym urządzeniu (Bitomat)
 4. Wymiana kryptowalut przez pośrednika (prywatna transakcja)

 

 

Jakwymienić kryptowalutę przez pośrednika?

Napisz do nas na adres support@fxmag.pl a my damy Ci wskazówki jak znaleźć zaufanego pośrednika prywatnych transakcji

 

Wymiana kryptowalut na giełdzie oraz w kantorach to zdecydowanie najpopularniejsze metody wymiany kryptowalut. Choć zapewne wpisując w wyszukiwarkę frazę Bitomat; najbliższy nie będzie wcale oddalony od Twojego miejsca. Jeszcze kilka lat temu Bitomatów rzeczywiście nie było dużo, dlatego metoda ta nie była aż tak popularne. W tym momencie wypłacić kryptowautę z portfela możesz w bardzo podobny sposób co wypłacając środki z Twojego konta bankowego.

Ostatni sposób wydaje się być najmniej popularny, choć wcale nie jest gorszy od pozostałych. Wymiana kryptowalut przez pośrednika wymaga zaaranżowania spotkania z osobą która będzie drugą stroną (przyjmującą) kryptowalutę i przekazującą jej równowartość w gotówce. Warto tutaj zauważyć iż w przypadku wymiany przez pośrednika bardzo często prowizja od wypłaty środków jest nieco niższa niż w przypadku pozostałych wariantów, co może mieć naprawdę duże znaczenie jeśli wypłacana przez Ciebie kwota jest wysoka. Istnieje tutaj także możliwość negocjacji stawek prowizji.

 

 

Czy Bitcoiny można wymienić na gotówkę?

Oczywiście! Tak samo jak każda inna kryptowalutę Bitcoina możesz wymienić na kilka różnych sposobów. Jeśli posiadasz konto na giełdzie kryptowalut, możesz dokonać wymiany Bitcoina na polskie złote BTC/PLN poprzez pośrednictwo platformy. Kolejną, drugą możliwością jest wymiana Bitcoina na złotówki poprzez kantor internetowy wygląda to bardzo podobnie jak w przypadku posiadania konta na giełdzie kryptowlaut. Należy pamiętać że nie każda giełda umożliwia wymianę kryptowalut n a walutę, częściej zdarza się jednak iż umożliwia ona jedynie wymianę jednej kryptowalut na inną.

 

Kolejnym problemem może być tutaj brak możliwości wymiany Bitcona na PLN. W większości przypadków będziesz musiał wymienić BTC na USD, po czym USD na PLN. Wadą jest tutaj także zmienność rynku walutowego. Jeśli chodzi o inne metody wymiany kryptowalut z pewnością uda Ci się wymienić Bitcoin w bitomacie czy od pośrednika, poprzez prywatną transakcję. W tym ostatni przypadku kwestią istotną będzie ustalenie szczegółów transakcji z pośrednikiem - np to na jaką walutę chcesz wymienić kryptowalutę.

 

 

Gdzie najlepiej wymienić kryptowaluty?

Jeśli znasz już metody wymiany kryptowalut warto wybrać odpowiedni kantor, odpowiednią giełdą, odpowiedniego pośrednika czy urządzenie. Przede wszystkim ustal szczegóły istotne do oceny tego który ze sposobów będzie najlepszy. Jeżeli kwota transakcji jest bardzo wysoka warto sugerować się oczywiście bezpieczeństwem ale i wysokością prowizji. Jeżeli sposób który wybrałeś to giełda kryptowalut - serdecznie zapraszamy do zapoznania się z prowadzonym przez FXMAG rankingiem giełd kryptowalut, gdzie wyszczególniliśmy kilka możliwych opcji.

Podobnie w przypadku kantorów kryptowalut; warto przeglądnąć rynkowe oferty i przy samodzielnym przeglądzie czy korzystając z gotowych rankingów wybrać najkorzystniejszą możliwość. Jeśli chodzi o Bitomat, tutaj oferty prawdopodobnie nie będą od siebie bardzo różne; wszystko zależne jest jednak kto jest operatorem urządzenia.

 

Jeśli jesteś zainteresowany wymianą kryptowalut przez pośrednika napisz do nas - support@fxmag.pl; a my pomożemy znaleźć odpowiedniego pośrednika i odpowiemy na wątpliwości!

 

 

Jak wymienić ETH na PLN?

Jak i gdzie sprzedawać Ethereum? Jak wspomniano, jednym ze sposobów będzie dokonanie transakcji poprzez scentralizowaną lub zdecentralizowaną giełdę, aby sprzedawać Ethereum. Jeśli decydujesz się na wybranie giełdy kryptowalut, wybierz taką, która jest zgodna ze wszystkimi lokalnymi przepisami. Przykładowymi instytucjami są tutaj: Etoro, Binance, Coindeal, FlyingAtom czy KuCoin - to popularne giełdy obsługujące dziesiątki krajów na całym świecie. Może to być dobry punkt wyjścia. Coraz więcej giełd wdraża procedury KYC, ale zazwyczaj są one przetwarzane w ciągu kilku dni i powinny pomóc w szybkim handlu kryptowalutami i sprzedaży Ethereum Aby zrealizować transakcję będziesz zobowiązany do podania podstawowych danych osobowych. Inną metodą sprzedaży Ethereum jest umówienie spotkania z pośrednikiem; jeśli jesteś zainteresowany taką możliwością napisz do nas koniecznie!

 

 

Jak wymienić BTC na PLN?

Sprzedając kryptowalutę ustal w jaki sposób chcesz otrzymać środki, czy to przelew bankowy, czy gotówka. Podobnie jak w przypadku Ethereum, Bitcoina możesz sprzedać za gotówkę na giełdzie kryptowalut, w kantorze, u osoby prywatnej czy Bitomacie. W Polsce istnieją także stacjonarne kantory wymiany walut, gdzie wymianie podlegają także krypotwaluty. Wyszukaj kanor z możliwością wymiany Bitocina na zwykłą watę fiat i znajdzie najbliżej zlokalizowany.

 

 

Jak sprzedać krypto kryptowalutę?

Tutaj przedstawimy wszystko na przykładzie kantoru kryptowalut.

Sprzedaż aktywów cyfrowych, kryptowalut w kantorze kryptowalut przebiega bardzo podobnie do transakcji na giełdzie kryptowalut. Oczywiście występują pewne różnice, cała transakcja przebiega szybciej poprzez kantor niż poprzez giełdę, ma to też oczywiście swoje minusy. Bardzo często, choć oczywiście nie zawsze prowizje od transakcji są wyższe w przypadku kantorów kryptowalut.

Przyczyną tego jest fakt, iż kantor jako instytucja pośrednicząca pobiera prowizję dla siebie. Aby dokonać takiej transakcji poprzez kantor internetowy konieczne będzie zarejestrowanie konta, przesłanie kryptowaluty na portfel kantora oraz wymianę danej kryptowaluty na wybraną walutę fiat (nie zawsze może to być polski złoty, o czym należy pamiętać). Ostatnim krokiem transakcji będzie przesłanie dostępnych na koncie kantoru środków na numer konta bankowego; które powinno być już podpięte do rachunku w kantorze.

 

 

Jak sprzedać krypto na Revolut?

Zgodnie z informacjami jakie udostępnia firma Revolut na temat sprzedaży kryptowalut należy postępować zgodnie z instrukcją. Chcąc wysłać kryptowaluty poza Revolut, należy

 1. Przejdź do sekcji Krypto w aplikacji,
 2. Kolejnym krokiem będzie wybranie ikony z trzema kropkami
 3. Naciśnij przycisk Prześlij. Można go również znaleźć na ekranie wybranej kryptowaluty.
 4. Następnie wybierz “Portfele”, aby zobaczyć listę adresów kryptowalut.

Jeżeli opcja Portfele nie jest tam wyświetlana, oznacza to, że nie możesz dokonywać wypłat w łańcuchu bloków ze względu na wybraną przez Ciebie walutę lub bieżącą lokalizację.

 

 

Jak sprzedać krypto na Coinbase?

Aby sprzedać kryptowalutę na Coinbase należy postępować zgodnie z poniżej opisanymi zasadami i wytycznymi.

W pierwszej kolejności potrzebujesz adresu portfela odbiorcy.

 1. Odszukanie adresu portfela krypto

Adres, który już posiadasz to adres portfela, czyli długi ciąg podobny do numeru konta bankowego. Wskazuje on, gdzie powinna trafić kryptowaluta. Ponieważ adresy portfeli kryptowalut są długie, często są wyświetlane jako kod QR, który można zeskanować w aplikacji kryptowalutowej.

 1. Gdy masz już adres portfela, wystarczy otworzyć portfel kryptowalutowy,
 2. Wpisać adres portfela oraz wybrać ilość kryptowaluty, którą chcesz wysłać.

Wysyłanie kryptowaluty zwykle wiąże się z niewielką opłatą zwaną opłatą paliwową.

 

 

Jak wymienić kryptowalutę? Najniższe prowizje

Tak jak już wspomnieliśmy giełdy kryptowalut często oferują niższe prowizje od wypłat krypotowalut niż kantory internetowe. Dzieje się tak, z uwagi iż kantor kryptowaluty, jako pośrednik transakcji pobiera opłaty także dla siebie za realizację transakcji. Jeśli chodzi natomiast o wymianę kryptowalut poprzez skorzystanie z oferty prywatnego pośrednika; tutaj kwestia prowizji często jest ustalona odgórnie, ale dopuszczalne są negocjacje które z pewnością zależą od wysokości kwoty operacji. Jeśli jesteś zainteresowany zapoznaniem się z przykładowymi ofertami i porównaniem ich odezwij się na support@fxmag.pl

 

 

Jak wypłacić pieniądze z giełdy krypto na konto?

Chcąc zapewnić sobie maksymalny poziom bezpieczeństwa i dodatkowo móc skorzystać z korzystnych prowizji od transakcji warto zdecydować się na sprawdzony kantor kryptowalut, polecaną giełdę kryptowalut lub giełdę kryptowalut. W obu tych przypadkach możesz dokonać analizy i porównania oferty dostępnych na rynku poprzez przeszukanie propozycji danych instytucji internetowo lub skorzystać z gotowych rankingów. Wybierając ranking giełd czy ranking kantorów pamiętaj aby opierać się na sprawdzonym źródle, czyli np zaufanym portalu branży finansowej.


Jeśli jednak chcesz zdecydować się na osobiste spotkanie z pośrednikiem, ustalenie prowizji i szczegółów oferty indywidualnie napisz do nas, postaramy się pomóc!

 

 

Jak wymienić krypto na waluty Fiat?

Ostatnim pytaniem, na jakie odpowiemy w tym artykule będzie jak wymienić kryptowalutę na walutę fiat. Czym są waluty Fiat zapewne wiecie - to waluty emitowane przez Banki Centralne. Walutą Fiat jest np Polski Nowy Złoty (PLN).

Jeśli chcesz sprzedać swoje kryptowaluty za pieniądze fiat, w takim przypadku musisz wpłacić i przenieść tokeny na inny rachunek, wymienić je w dostępnych parach, a następnie wypłacić je na swoje konto bankowe.

 


Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk