• Odbierz prezent
Wyłudzono ponad 30 mln dolarów od inwestorów. Środki z funduszy inwestycyjnych zasiliły prywatne konta oszustów

19 czerwca poinformowano, że Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zamroziła aktywa kilku funduszy kryptowalutowych, które były prowadzone przez dwóch braci. Środki z funduszy były wyprowadzane na prywatne konta. W ramach oszustwa od inwestorów pozyskano ponad 30 mln dolarów.

 

19 czerwca portal Cointelegraph poinformował, że Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) powstrzymała działalność kolejnego oszustwa związanego z kryptowalutami, w ramach którego wyłudzono miliony dolarów od inwestorów.

W swym oświadczeniu z 19 czerwca SEC wydała czasowy zakaz prowadzenia działalności i zamroziła aktywa dwóch braci z Pensylwanii, którzy prowadzili trzy kryptowalutowe fundusze inwestycyjne. Orzeczenie zostało wydane natychmiast po tym, jak 16 czerwca SEC w nadzwyczajnym trybie złożyła w tej sprawie wniosek do sądu.

Sean Hvizdzak i Shane Hvizdzak fałszowali wyniki funduszy inwestycyjnych poprzez fabrykowanie sprawozdań finansowych. Oskarżeni w materiałach marketingowych jednego z funduszy informowali, że fundusz zarobił 100,77% w trzecim kwartale 2019 r., a w czwartym kwartale 92,90%, podczas kiedy faktycznie w tym czasie fundusz ponosił straty. W dodatku przelewali środki inwestorów na własne konta w bankach i na giełdach kryptowalut.

Zgodnie z orzeczeniem sądu, bracia Hvizdzak oraz kierowane przez nich spółki Hvizdzak Capital Management LLC, High Street Capital LLC i High Street Capital Partners LLC otrzymały tymczasowy zakaz działalności za złamanie prawa.

Według wniosku SEC, bracia Hvizdzak byli zaangażowani w oszukańczą działalność co najmniej od lipca 2019 r. i prowadzili ją do maja 2020 r. W marcu 2019 r. założyli oni fundusz, który miał inwestować „w szeroką różnorodność inwestycji kryptowalutowych”. W ciągu niecałego roku bracia zebrali ponad 30 mln USD na jednym z zarządzanych kont. Według aktu oskarżenia, bracia Hvizdzak przesunęli około 26 mln USD z konta funduszu na własne konta osobiste w bankach oraz na popularnych giełdach kryptowalut, takich jak Binance, Gemini i Bittrex. We wniosku SEC podkreśliła, że jest trudno śledzić ukradzione środki, jak już zostaną one wymienione na kryptowaluty, takie jak np. Bitcoin. Organ regulacyjny w swych oświadczeniu stwierdził: „Jak już tradycyjna waluta, w tym przypadku dolar amerykański, została wymieniona na aktywa cyfrowe, oskarżeni mogli przetransferować te cyfrowe aktywa gdziekolwiek na świecie bez udziału banku i jakichkolwiek dokumentów rządowych.” Rozprawa w tej sprawie odbędzie się 30 czerwca 2020 r.

Jako jeden z największych organów regulacyjnych na świecie, SEC aktywnie walczy z oszustwami w branży kryptowalut. W marcu 2020 r. organ ten zamroził aktywa innej firmy zaangażowanej w oszutwo kryptowalutowe, które było nawet wspierane przez byłego senatora.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk