• Odbierz prezent
Wyjeżdżasz do Wielkiej Brytanii? Sprawdź jak osiągnąć korzystny kurs funta

Nie żyjemy jeszcze w globalnej wiosce z jedną globalną walutą. To oznacza, że wybierając się za granicę musimy zaopatrzyć się w lokalną walutę. W przypadku Wielkiej Brytanii obowiązującym środkiem płatniczym jest funt szterling (GBP).

 

Jak wymienić złotego na funta

W Polsce, w związku z migracją zarobkową ludności do Wielkiej Brytanii wymiana złotego na funty jest bezproblemowa. Praktycznie w każdym kantorze w Polsce jesteśmy w stanie kupić funta brytyjskiego. Wymieniając funty na złotego bądź odwrotnie koniecznie należy zwrócić uwagę na koszty transakcyjne związane z przewalutowaniem. Warto przed wymianą funtów sprawdzić jak kształtuje się aktualny kurs funta do złotego (GBPPLN) oraz czy bardziej niż w kantorze stacjonarnym opłaca nam się dokonać wymiany w kantorze internetowym.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Aktualny kurs funta do złotego (GBPPLN)

Chcąc uzyskać jak najlepszą cenę należy koniecznie śledzić aktualne notowania kursu funta do złotego GBPPLN i wykorzystywać momenty spadków wspomnianego kursu. Przydatne jest sprawdzenie jak w przeszłości kształtował się kurs funta.

W odróżnieniu od walut typowo turystycznych do (np. chorwacka kuna), funt złoty GBBPLN nie podlega cyklicznym wzrostom w związku z nadejściem okresu wakacyjnego.

 

historyczne notowania gbppln

Wykres 1. Historyczne notowania GBPPLN

To co warte odnotowania to trend spadkowy, który na kursie funta pojawił się na początku XXI wieku. Jeszcze w 2004 roku osoby pracujące w Wielkiej Brytanii a wydające swoje pieniądze w Polsce mogły cieszyć się z kursu funta do złotego na poziomie powyżej 7 złotych.

 

Kurs funta do złotego(GBPPLN) - dynamiczne spadki

Najniższą wartość kurs funta osiągnął w 2008 roku. Zbiegło się to w czasie z wybuchem kryzysu finansowego wywołanego instrumentami pochodnymi na rynku nieruchomości. W lipcu 2008 roku wymieniając 1000 funtów otrzymalibyśmy zaledwie 4000 złotych. To ogromny spadek biorąc pod uwagę, że w 2004 roku pensja na poziomie 1000 funtów dawała ponad 7000 złotych.

 

Kurs funta do złotego (GBPPLN) - co może się wydarzyć

Od 2016 roku kurs funta oscyluje w granicach 5 złotych. Od 2008 roku maksymalnie osiągnął pułap 6 złotych, a minimalnie było to 4,50.

Kurs funta do złotego od 2016 roku

Wykres 2. Kurs funta brytyjskiego do złotego (GBPPLN) od 2016 roku.

 

Wydaje się, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest utrzymanie się trendu bocznego panującego w ostatnich latach. Kluczowe dla notowań GBPPLN będzie efekt Brexitu na gospodarkę Wielkiej Brytanii.

Chcesz przewidywać jak zachowa się kurs GBPPLN? Przejdź bezpłatny kurs analizy technicznej dla początkujących.  

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk