Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,17%
USD / PLN3,99+0,04%
CHF / PLN4,42+0,33%
GBP / PLN5,04+0,09%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wyjaśniamy czym są tokeny z elastyczną podażą [Yam Finance, Ampleforth]

Binance | 15:28 12 styczeń 2023
Wyjaśniamy czym są tokeny z elastyczną podażą [Yam Finance, Ampleforth] | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Tokeny z elastyczną podażą charakteryzują się zmienną podażą w obiegu. Zamiast zmienności cen, zmienia się podaż tokenów poprzez mechanizm zwany rebase. 

Wyobraź sobie, że protokół Bitcoina mógłby dostosować, ile bitcoinów znajduje się w portfelach użytkowników, aby osiągnąć cenę docelową. Dzisiaj posiadasz 1 BTC. Budzisz się jutro i masz 2 BTC, ale każdy z nich jest wart połowę tego, co wczoraj. Tak właśnie działa mechanizm rebase.

 

Wprowadzenie

Zdecentralizowane Finanse (DeFi) odnotowały eksplozję nowych rodzajów produktów finansowych na blockchainie. Omówiliśmy już yield farmingtokenizowane Bitcoiny na EthereumUniswap i błyskawiczne pożyczki (z ang. flash loans). Kolejnym interesującym segmentem przestrzeni krypto do obserwacji są tokeny z elastyczną podażą lub tokeny rebase.

Reklama

Unikalny mechanizm stojący za nimi pozwala na wiele eksperymentów. Zobaczmy, jak dokładnie działają te wyjątkowe tokeny.

 

Czym jest token z elastyczną podażą?

Token z elastyczną podażą (lub rebase) działa w taki sposób, że podaż w obiegu rozszerza się lub kurczy z powodu zmian ceny tokena. Ten wzrost lub spadek podaży działa w oparciu o mechanizm zwany rebasingiem. Kiedy następuje rebase, podaż tokena jest zwiększana lub zmniejszana algorytmicznie na podstawie aktualnej ceny każdego tokena.

W pewnym sensie tokeny z elastyczną podażą mogą być porównywane ze stablecoinami. Mają na celu osiągnięcie ceny docelowej, a mechanika rebase to ułatwia. Jednak kluczowa różnica polega na tym, że tokeny rebasingowe dokonują tego przy zmieniającej się (elastycznej) podaży. 

Zaraz, czy nie ma wielu kryptowalut działających przy zmieniającej się podaży? Tak, jest ich trochę. Obecnie 6.25 nowego BTC jest wybijane z każdym blokiem. Po halvingu w 2024 liczba ta zostanie zmniejszona do 3.125 na blok. Jest to przewidywalny kurs, więc możemy oszacować, ile BTC będzie istnieć w przyszłym roku lub po kolejnym halvingu. 

Reklama

Tokeny z elastyczną podażą działają inaczej. Jak wspomniano, mechanizm rebasingu okresowo dostosowuje podaż tokena w obiegu. Powiedzmy, że mamy token z elastyczną podażą, którego celem jest osiągnięcie wartości 1 USD. Jeśli cena jest powyżej 1 USD, rebase zwiększa bieżącą podaż, zmniejszając wartość każdego tokena. I odwrotnie, jeśli cena spadnie poniżej 1 USD, rebase zmniejszy podaż, dzięki czemu każdy token będzie wart więcej.

Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Liczba tokenów w portfelach użytkowników zmienia się, jeśli nastąpi rebase. Powiedzmy, że mamy Rebase USD (rUSD), hipotetyczny token, którego celem jest cena 1 USD. Masz 100 rUSD w swoim portfelu typu hardware. Powiedzmy, że cena spada poniżej 1 USD. Po rebase będziesz miał tylko 96 rUSD w swoim portfelu, ale jednocześnie każdy będzie proporcjonalnie więcej wart niż przed rebase.

Chodzi o to, że twoje zasoby proporcjonalne do całkowitej podaży nie zmieniły się wraz z rebase. Jeśli miałeś 1% podaży przed rebase, nadal powinieneś mieć 1% po tym, nawet jeśli liczba monet w twoim portfelu uległa zmianie. Zasadniczo zachowujesz swój udział w sieci bez względu na cenę.

 

Przykłady tokenów z elastyczną podażą

Ampleforth

Ampleforth jest jedną z pierwszych monet, które wykorzystują elastyczną podaż. Ampleforth ma być niezabezpieczonym towarem syntetycznym, w którym 1 AMPL ma cenę 1 USD. Rebase występuje raz na 24 godziny.

Reklama

Początkowo społeczność kryptowalut nie wykazywała zainteresowania projektem, do czasu wprowadzenia kampanii wydobywania płynności o nazwie Geyser. Szczególnie interesujący w tym schemacie jest czas jego trwania. Rozprowadza tokeny dla uczestników przez okres 10 lat. Geyser jest doskonałym przykładem tego, jak zachęty płynnościowe mogą stworzyć znaczącą trakcję dla projektu DeFi.

Chociaż technicznie jest to stablecoin, wykres cen AMPL pokazuje, jak zmienne są tokeny z elastyczną podażą.

Wyjaśniamy czym są tokeny z elastyczną podażą [Yam Finance, Ampleforth] - 1

Wyjaśniamy czym są tokeny z elastyczną podażą [Yam Finance, Ampleforth] - 1

 

Cena AMPL ma na celu wynosić $1, ale mimo wszystko może być dość zmienna.

Reklama

Pamiętaj, że ten wykres cenowy pokazuje tylko cenę poszczególnych tokenów AMPL i nie uwzględnia zmian w podaży. Mimo to Ampleforth jest bardzo niestabilny, co czyni go ryzykowną monetą.

Bardziej sensowne może być sporządzenie wykresu tokenów z elastyczną podażą pod względem kapitalizacji rynkowej. Ponieważ cena poszczególnych jednostek nie ma tak dużego znaczenia, kapitalizacja rynkowa może być dokładniejszym barometrem wzrostu i trakcji sieci.

Wyjaśniamy czym są tokeny z elastyczną podażą [Yam Finance, Ampleforth] - 2

Wyjaśniamy czym są tokeny z elastyczną podażą [Yam Finance, Ampleforth] - 2

 

Kapitalizacja rynkowa AMPL w skali logarytmicznej. Źródło: coinmarketcap.com.

Reklama

 

Yam Finance

Yam Finance to jeden z innych projektów tokenów z elastyczną podażą, który zyskał pewną popularność. Ogólny projekt protokołu Yam jest swego rodzaju połączeniem elastycznej podaży Ampleforth, systemu stakowania Synthetix i uczciwego startu yearn.finance. YAM dąży również do osiągnięcia ceny docelowej 1 USD.

YAM jest eksperymentem całkowicie należącym do społeczności, ponieważ wszystkie tokeny były dystrybuowane poprzez wydobywanie płynności. Nie było żadnej premiery ani alokacji dla założycieli – możliwość zdobycia tych tokenów była dostępna dla wszystkich w ramach systemu yield farmingu.

Jako zupełnie nowy i nieznany projekt Yam osiągnęło wartość 600 milionów dolarów zablokowaną w swoich pulach do stakowania w mniej niż dwa dni. To, co mogło przyciągnąć dużą płynność, to sposób, w jaki farming YAM był szczególnie ukierunkowany na posiadaczy niektórych z najpopularniejszych monet DeFi. Były to tokeny COMP, LEND, LINK, MKR, SNX, ETH, YFI i ETH-AMPL Uniswap LP.

Jednak ze względu na błąd w mechanizmie rebasingu, wybito znacznie więcej tokenów, niż planowano. Ostatecznie projekt został ponownie uruchomiony i przeniesiony do nowego kontraktu tokenowego, dzięki finansowanemu przez społeczność audytowi i wspólnym wysiłkom. Przyszłość Yam jest teraz całkowicie w rękach posiadaczy YAM.

Reklama

 

Ryzyko związane z tokenami z elastyczną podażą

Tokeny z elastyczną podażą są niezwykle ryzykownymi i bardzo niebezpiecznymi inwestycjami. Inwestuj w nie tylko wtedy, gdy naprawdę rozumiesz, co robisz. Pamiętaj, że patrzenie na wykresy cen nie będzie zbyt pomocne, ponieważ ilość posiadanych tokenów zmieni się po wystąpieniu rebase. 

Oczywiście, może to zwiększyć Twoje zyski, ale może również przyspieszyć Twoje straty. Jeśli nastąpi rebase, gdy cena tokena spada, nie tylko tracisz pieniądze z powodu spadku ceny tokena, ale także będziesz posiadał coraz mniej tokenów po każdym rebase! 

Ponieważ ich zrozumienie jest dość trudne, inwestowanie w tokeny rebasingowe prawdopodobnie przyniesie stratę większości traderów. Inwestuj w tokeny z elastyczną podażą tylko wtedy, gdy w pełni zrozumiesz mechanizmy za nimi związane. W przeciwnym razie nie będziesz posiadać kontroli nad swoją inwestycją i nie będziesz w stanie podejmować świadomych decyzji.

 

Przemyślenia końcowe

Reklama

Tokeny z elastyczną podażą to jedna z innowacji, którą należy obserwować w DeFi. Jak widzieliśmy, są to monety i tokeny, które mogą algorytmicznie dostosowywać swoją podaż, aby spróbować osiągnąć cenę docelową.

Czy tokeny z elastyczną podażą są tylko interesującym eksperymentem, czy też zyskają znaczną trakcję i utworzą swoją niszę? Trudno to powiedzieć, ale z pewnością powstają już nowe projekty DeFi, które próbują rozwinąć ten pomysł.

Nadal masz pytania dotyczące tokenów z elastyczną podażą i innych projektów DeFi? Sprawdź naszą platformę pytań i odpowiedzi Zapytaj Akademię, gdzie społeczność Binance odpowie na Twoje pytania.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Binance

Binance

Binance to wiodący na świecie ekosystem blockchain i dostawca infrastruktury kryptowalut z pakietem produktów finansowych, która obejmuje największą pod względem wolumenu giełdę aktywów cyfrowych. Platforma Binance, której zaufały miliony użytkowników na całym świecie, ma misję zwiększania wolności dostępu i obrotu pieniędzmi dla wszystkich. Platforma oferuje niezrównane portfolio produktów krypto, w tym: handel i finanse, edukacja, dane i research, dobro społeczne, inwestycje i inkubacja, decentralizacja oraz rozwiązania infrastrukturalne i nie tylko.


Reklama

Czytaj dalej