Advertisement
  • Odbierz prezent
Wyhamowanie zwyżek notowań ropy naftowej! Cena miedzi z szansą na zdecydowany wzrost kursu

Notowania ropy naftowej w poprzednim tygodniu istotnie wzrosły, docierając do najwyższych poziomów od połowy marca. Pod koniec ubiegłego tygodnia zwyżka jednak wyhamowała, a ceny ropy naftowej wpadły w konsolidację, w której utrzymują się do teraz.

Na początku bieżącego tygodnia na nowo bowiem dają o sobie znać problemy związane z kolejnymi falami pandemii. Wyjątkowo trudna jest obecnie sytuacja w Indiach, gdzie dzisiaj pojawiły się informacje o rekordowej liczbie dziennych przypadków zakażenia koronawirusem (prawie 274 tys.) oraz zgonów (ponad 1600). W rezultacie, łączna liczba osób zakażonych Covid-19 w Indiach przekracza już 15 mln, co jest drugim najwyższym wynikiem po Stanach Zjednoczonych.

Indie to jeden z największych konsumentów ropy naftowej na świecie. Kraj ten, który większość ropy importuje, a nie produkuje, jest bardzo wrażliwy na rosnące ceny ropy naftowej, które w ostatnim czasie uderzały w tamtejszą konsumpcję. Rosnąca liczba zakażeń w Indiach sprawia jednak także, że azjatyckie kraje ograniczają liczbę połączeń lotniczych z Indiami, co niewątpliwie znów odbije się na popycie na paliwa.

Wyhamowanie zwyżek notowań ropy naftowej! Cena miedzi z szansą na zdecydowany wzrost kursu  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Tymczasem w piątek firma Baker Hughes podała, że w poprzednim tygodniu liczba wiertni ropy i gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych wzrosła po raz piąty z kolei. To pokazuje, że wyższe ceny ropy naftowej na globalnym rynku zachęcają tamtejszych producentów do zwiększania produkcji.

Wyhamowanie zwyżek notowań ropy naftowej! Cena miedzi z szansą na zdecydowany wzrost kursu  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ - Pozytywne perspektywy dla cen miedzi

Notowania miedzi, po solidnych zwyżkach z poprzedniego tygodnia, w tym tygodniu kontynuują zwyżkę. Poniedziałkowa sesja przynosi wzrost notowań miedzi w USA do okolic 4,26 USD za funt, czyli do najwyższych poziomów od prawie dwóch miesięcy, a jednocześnie znajdują się już blisko ustanowionych pod koniec lutego tegorocznych maksimów.

Strona popytowa na rynku miedzi jest obecnie silna, na co przekłada się kilka czynników. Po pierwsze, w ostatnim czasie pojawiały się dobre dane makro z dwóch kluczowych globalnych gospodarek – Stanów Zjednoczonych oraz Chin. Potwierdziły one, że gospodarki obu państw są w coraz lepszej kondycji w obliczu coraz bardziej opanowanej sytuacji pandemicznej.

Po drugie, w Stanach Zjednoczonych konsumpcję miedzi napędzać będą ogromne wydatki infrastrukturalne, jak również program stymulacyjny Joe Bidena. Po trzecie, w Chinach rozpoczyna się sezon zwiększonej aktywności sektora budowlanego, co powinno zwiększać popyt na miedź w tym kraju. I po czwarte, mamy do czynienia z coraz większą popularnością samochodów elektrycznych, w produkcji których wykorzystywane są większe ilości miedzi – ten efekt powinien działać pozytywnie na popyt na ten metal w dłuższej perspektywie.

Tymczasem z technicznego punktu widzenia, notowania miedzi wybiły się górą z obserwowanej w ostatnich tygodniach konsolidacji, co także daje szansę na dalsze zwyżki, a w najbliższych dniach na przetestowanie wspomnianego tegorocznego maksimum jako poziomu oporu.

Wyhamowanie zwyżek notowań ropy naftowej! Cena miedzi z szansą na zdecydowany wzrost kursu  - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna:

 


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk