• Odbierz prezent
Wyhamowanie fali wzrostowej. Rajdu Świętego Mikołaja nie będzie?
Z artykułu dowiesz się:

- czy rynki finansowe czeka większa korekta 

- czy obecna sytuacja jest szansą dla inwestorów 

W ostatnich dniach widoczne było wyhamowanie wzrostowej fali na większości giełd, po rajdzie związanym z postępami prac w zakresie szczepionki na koronawirusa. Należy oczywiście bacznie obserwować dalszy rozwój sytuacji, ale warto też zastanowić się nad interpretacją napływających danych i reakcjami inwestorów na nie, także pod kątem strategii na nieco dłuższy okres. Możliwa jest sytuacja, w której krótkoterminowo zaczną przeważać negatywne nastroje, sprowokowane nasilaniem się pandemii i wprowadzanymi w związku z tym ograniczeniami oraz ich konsekwencjami dla globalnej gospodarki. Być może ostatni wzrost liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych jest pierwszym sygnałem negatywnego wpływu pandemii. Wiadomo też, że proces odbudowy koniunktury gospodarczej będzie wolniejszy i może rozpocząć się później, nie oczekiwano. A więc nie można wykluczyć, że zamiast rajdu Świętego Mikołaja i efektu stycznia, będziemy świadkami poważniejszej spadkowej korekty.

W przypadku jej wystąpienia, inwestorzy mający co najmniej kilkunastomiesięczny horyzont powinni zacierać ręce i uzupełniać portfele akcjami, stosując racjonalną selekcję. Wiadomo bowiem, że nawet jeśli z opóźnieniem, to ożywienie gospodarcze nadejdzie, a widoczne będzie prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku. Wiadomo też, że zanim stanie się widoczne, giełdy zaczną dyskontowanie tego zjawiska z wyprzedzeniem. Ten proces może zacząć się już wczesną wiosną. Większość analityków najbardziej renomowanych banków inwestycyjnych taki scenariusz przyjmuje jako bazowy, a wśród rekomendacji zaczynają przeważać spółki cykliczne, które mogą mieć lepsze perspektywy, a w dodatku są niżej wyceniane niż firmy technologiczne. Przyszły rok może być czasem zmniejszania się różnic między nimi.


Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk