• Odbierz prezent
Wyhamowanie aprecjacji kursu AUD/USD. Na co powinieneś zwrócić uwagę inwestując w dolara australijskiego?

AUDUSD wyhamował w swojej aprecjacji, co przekłada się na rozbudowanie ruchu bocznego. Nie wyklucza to oczywiście dalszych wzrostów na tej parze walutowej, o czym przypominają przynajmniej dwa narzędzia analizy technicznej.

Wiadomości rynkowe z mBank

Pierwsze to oczywiście wzrostowa linia trendu, która na wykresie ma kolor czerwony. Drugim jest utrzymanie się zasady równości korekt. Jeżeli zmierzymy „siłę” podaży długością fal spadkowych, to widać, że granica 0.7641 nie została pokonana. Została ona wyznaczona jako bezpośrednie porównanie spadków z okresu 17-21 grudnia i tych bieżących.

Niebieskie strefy, to obszary, które wyróżniają się na tle innych cen. Poziom 0.7730 naprzemiennie pełni rolę oporu i wsparcia. Ponieważ przedwczoraj ukształtował się tutaj dołek, to naturalnym jest pojawienie się fazy wzrostów. Można to zakwalifikować jako element większego impulsu wzrostowego. Cena 0.7777 to z kolei opór, który już trzykrotnie zatrzymał popyt w drodze na nowy szczyt. Bez jego przełamania posiadacze długich pozycji mogą zapomnieć o ataku na 0.7820.

Dopuśćmy na chwile, że trend trwający dwa i pół miesiąca ma się ku końcowi. Oznaczałoby to tworzenie się fazy dystrybucji, która z zasady jest procesem rozciągniętym w czasie. Wiemy które trendowe zależności są ważne dla australijczyka. Najpierw przełamanie linii trendu, a potem geometrycznego wsparcia 0.7641. Wcześniej jednak niebieskie strefy mogą wskazać potencjalną zmianę układu sił. Brak nowego szczytu i skuteczna obrona czterech siódemek na pewno będzie nie po myśli popytowi. Ważnym momentem byłoby przełamanie wsparcia 0.7730 i utworzenie tutaj oporu, tak jak to miało miejsc na przełomie roku.

Podsumowując, kierunek północny ma pierwszeństwo w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Lokalne szczyty i dołki opisane w tym komentarzu mogą być podpowiedzią w przypadku zmiany sentymentu na tej parze.

Mały odpoczynek AUD - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk