Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,21%
USD / PLN3,99-0,02%
CHF / PLN4,43+0,43%
GBP / PLN5,04+0,02%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT87,06+1,59%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wydarzenia rynkowe przyniosły mieszane rezultaty

Krzysztof Peć | 15:30 16 styczeń 2017
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Generalnie w minionym tygodniu nie było zbyt wielu istotnych publikacji makroekonomicznych. Co ważne, zgodnie z naszymi prognozami, polska giełda była silna na tle innych globalnych indeksów. Z wydarzeń rynkowych, warto było zwrócić uwagę na pierwszą oficjalną konferencją prasową od zwycięstwa Donalda Trumpa, która rozczarowała część rynkowych spekulantów.

 

Złoto beneficjentem wypowiedzi Donalda Trumpa

Jak się okazuje, w zeszłą środę, rynek miał „wybujałe” oczekiwania co do stymulacji fiskalnej w wykonaniu amerykańskiej administracji, co miałoby prowadzić do podbicia wskaźników inflacyjnych i upewnić FED w polityce zacieśniania monetarnego. Ciężko jednak przewidzieć przyszła działania Trumpa, z uwagi na fakt, iż nie zaprezentował szczegółów dot. zwiększenia wydatków oraz obniżenia podatków. Prezydent elekt skupił się raczej na kwestiach etycznych i rozdzieleniu funkcji prezydenta od prowadzenia biznesu oraz na amerykańskim sektorze farmaceutycznym. Nie pojawiło się na niej wiele nowych kwestii ponad to, co było poruszane w kampanii prezydenckiej. W efekcie, na rynku, poza spadkiem rentowności długu USA, obserwowaliśmy dalszy spadek wyceny dolara (trwa mniej więcej od połowy grudnia), co przełożyło się na wzrosty cen metali szlachetnych. Złoto w pewnym momencie dobiło do poziomu ok. 1205 USD za uncję za czym przemawiała właśnie niepewność związana z polityką Donalda Trumpa, ale i perspektywy wyższej inflacji w 2017 roku. Na podstawie różnych przesłanek, wierzymy, że złoty kruszec ma potencjał w bieżącym roku.

 

Reklama

Rating Polski bez zmian

Lokalnie inwestorzy wyczekiwali na piątkowe decyzje agencji ratingowych Fitch oraz Moody’s. Rynek nie oczekiwał jednak zmian ani w zakresie ratingów ani perspektyw. Agencje podtrzymały dotychczasowe oceny Polski. Fitch utrzymał rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną, natomiast agencja Moody's podała w piątek, że nie dokonała aktualizacji ratingu Polski. Ponadto, jeśli chodzi o rynek polski, Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp podtrzymując, że w świetle obecnych danych najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się rozpoczęcie cyklu podwyżek w 2018 roku. Należy jednak bardzo uważnie przyglądać się odczytom inflacji, ponieważ dynamika wzrosła mocniej niż  oczekiwano i jeśli trend się utrzyma to RPP może zdecydować się podnieść stopy szybciej niż oczekiwał tego rynek. Miałoby to negatywny efekt dla naszego parkietu.

 

Przyzwoite dane makro ze Strefy Euro

Z innych ważniejszych danych rynkowych, warto wskazać, że produkcja przemysłowa w Niemczech w ujęciu rocznym wzrosła w listopadzie o 2,2%, czyli o 0,3 pkt proc. więcej od prognozy. O relatywnej sile niemieckiej gospodarki świadczy również fakt, iż szacunki rocznej dynamiki PKB za 2016 r. wynoszą obecnie 1,9%, czyli nieco więcej od konsensusu analityków. Dla całej Strefy Euro produkcja przemysłowa w ujęciu rocznym, wyniosła natomiast 3,2% co jest bardzo dobrym wynikiem. Jak widać europejskie dane makro prezentują się przyzwoicie. Ryzyko alokacji w akcje krajów UE, stanowią jednak tegoroczne wybory polityczne we Francji, Holandii i Niemczech. Będą one bardzo istotnym momentem dla przyszłości strefy euro. Wysoce prawdopodobne są więc wahania sentymentu rynkowego wraz z nadejściem dnia wyborów.

Reklama

 

Jak wydarzenia wpłyną na rynek funduszy?

Agencje ratingowe Moody’s oraz Fitch, nie dokonały zmiany ratingu Polski w zeszły piątek. Było to zgodne z prognozami specjalistów. Okazuje się, że nawet obniżenie wieku emerytalnego, na tle pozytywnych zmian instytucjonalnych, fiskalnych oraz gospodarczych, nie prognozuje aż tak źle dla naszego kraju. To dobra wiadomość dla polskiego rynku akcji, gdyż potencjalnie decyzja agencji nie powinna odstraszyć inwestorów zagranicznych. A ci mogą swoją obecnością napędzać wzrosty WIG-u, gdzie polskie walory, jako rynku wschodzącego, są po prostu tanie, na tle innych giełd.

Zauważmy, że w rankingu renomowanej firmy Research Affiliates na koniec 2016 r. polskie akcje znalazły się na trzeciej pozycji wśród globalnych rynków, jeśli chodzi o prognozowane długoterminowe stopy zwrotu. Dzieje się tak m.in. dlatego, że wskaźnik P/E Shillera jest w przypadku naszego kraju na poziomie 9 (!). Polskim akcjom nie brakuje pod tym względem wiele do akcji rosyjskich czy tureckich.

 

Reklama

Z tego względu, długoterminowo utrzymujemy nasze ostatnie typy inwestycyjne na funduszach PZU Akcji Spółek Dywidendowych, UniAkcje Wzrostu oraz Agio Agresywny.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Krzysztof Peć

Krzysztof Peć

Redaktor serwisu Targeto.pl i blog.targeto.pl, ekspert od prognoz dla rynków kapitałowych, autor analiz i podsumowań makroekonomicznych. Targeto.pl to serwis analizujący fundusze inwestycyjne dostępne na polskim rynku. Dostarcza narzędzia wspierające zarządzanie i kontrolę nad inwestycją oraz darmową wiedzę na temat inwestowania.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej