• Odbierz prezent
Wycena Stripe wzrasta do 95 mld dolarów! Stripe stał się najbardziej wartościową prywatną firmą, jaką wydała Dolina Krzemowa
fot. freepik.com

Stripe stał się najbardziej wartościową prywatną firmą, jaką wydała Dolina Krzemowa, po tym jak inwestorzy zawarli umowę wyceniającą firmę obsługującą płatności online na 95 miliardów dolarów. Wśród uczestników najnowszej rundy finansowania Stripe, która przyniosła 600 mln USD nowego kapitału, są irlandzka National Treasury Management Agency, Allianz (NIE), Fidelity (FNF), Baillie Gifford (LON: USA), AXA (EPA: CS) i Sequoia Capital.

Wycena założonej w 2010 roku przez irlandzkich braci Patricka i Johna Collisonów

- obecnie w wieku 32 i 30 lat - firmy Stripe wzrosła prawie trzykrotnie w mniej niż rok, przewyższając te osiągnięte przez Facebooka (FB) i Ubera (UBER), zanim weszły one na giełdę. Rosnąca wycena firmy odzwierciedla boom w handlu elektronicznym i płatnościach cyfrowych, który zwiększył wartość notowanych na giełdzie rywali, takich jak Adyen (AMS: ADYEN) i Square (SQ), a także Checkout.com, londyńskiego start-upu zajmującego się płatnościami, który w styczniu został wyceniony na 15 mld USD. Niektórzy inwestorzy kwestionują jednak stabilność rosnących wycen spółek technologicznych, ponieważ rosnące oczekiwania inflacyjne powodują zakłócenia na amerykańskim rynku obligacji, a wprowadzenie szczepionek przyspiesza ponowne otwarcie zablokowanych gospodarek. Ustawa stymulacyjna administracji Bidena o wartości 1,9 mld USD przyciągnęła również inwestorów do sektorów "starej gospodarki", takich jak banki i przemysł.

Stripe przejechał się na fali wzrostu handlu elektronicznego,

z ponad 200 000 nowych firm w Europie, które zarejestrowały się na platformie od początku pandemii. John Collison powiedział, że jego systemy obsługiwały prawie 5 000 żądań na sekundę w 2020 roku, w tym płatności, zwroty, sprawdzanie danych klientów i inne zapytania do interfejsu programowania aplikacji. "Sam Stripe jest teraz większy [pod względem wolumenu płatności] niż cały rynek ecommerce był, kiedy zaczęliśmy pracować nad nim" - dodał.

Były gubernator Banku Anglii Mark Carney i Christa Davies,

dyrektor finansowy w Aon, dołączyli do zarządu Stripe na początku tego roku. Firma zatrudniła również Dhivya Suryadevara z General Motors (GM) jako dyrektora finansowego. Takie nominacje są często postrzegane jako zwiastuny wejścia na giełdę, Stripe zdecydował się pozostać firmą prywatną w czasie, gdy wiele innych firm technologicznych przeprowadza emisje na rynku publicznym. Trzymanie się z dala od rynków pozwoliło Stripe utrzymać ścisłą kontrolę nad szczegółami finansowymi; nie ujawnił przychodów ani rentowności.

Jednakże,

osoba zbliżona do firmy z siedzibą w San Francisco powiedziała, że obsługuje on większy wolumen płatności niż jej europejski rywal Adyen, który ma kapitalizację rynkową w wysokości 60 mld euro i przetworzył 303,6 mld euro w 2020 roku. Najnowsze finansowanie Stripe będzie napędzać jego ekspansję w Europie, w tym plan zatrudnienia 1000 nowych osób w biurze w Dublinie w ciągu najbliższych pięciu lat, a także wspierać nadchodzące uruchomienia w Brazylii, Indiach i Indonezji w tym roku. Inwestorzy wcześniej wycenili Stripe na 35 miliardów dolarów we wrześniu 2019 roku przed wybuchem pandemii koronawirusa. Bracia Collison założyli Stripe po zamianie Limerick na Dolinę Krzemową, aby sprzedać swoją pierwszą firmę, narzędzie dla sprzedawców eBay o nazwie Auctomatic, za ponad 3 miliony euro w 2008 roku. Ta transakcja zamieniła ówczesnych nastolatków w milionerów. Wczesnymi inwestorami Stripe byli założyciele PayPal (PYPL), Elon Musk i Peter Thiel, jak również wpływowy akcelerator start-upów z Doliny Krzemowej, Y Combinator.

Dziś wycena Stripe jest wyższa niż 80 mld dolarów,

które Facebook otrzymał z prywatnych transakcji wtórnych przed pierwszą ofertą publiczną w 2012 roku. Wycena Ubera (UBER) wzrosła aż do 72 mld USD przed jego IPO w 2019 roku. Stripe przeskoczył również firmę Muska, SpaceX, która na krótko stała się największą firmą wspieraną przez venture capital w USA po tym, jak inwestorzy wycenli ją na 74 mld USD w zeszłym miesiącu. W skali globalnej pozostaje w tyle jedynie za ByteDance, chińską firmą macierzystą TikTok, wartą 180 mld dolarów, oraz Ant Group, firmą z branży fintech, która została zmuszona do opóźnienia wejścia na giełdę w zeszłym roku.

Stripe, który pobiera prowizję od każdej przetwarzanej transakcji, rozpoczął od sprzedaży usług płatniczych programistom w innych start-upach technologicznych, co pozwoliło mu wykorzystać niektóre z najszybciej rozwijających się firm na świecie.

Tomasz Ocap

Przekierowanie do artykułu

 


Paszport do Wall Street

Paszport do Wall Street (PWS) dostarcza do Polski wiadomości i informacje o amerykańskim rynku giełdowym. Naszym celem jest świadczenie usług oraz służenie wiedzą i doświadczeniem zdolnym polskim inwestorom, którzy chcieliby inwestować na Wall Street.  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk