• Odbierz prezent
Wybory w USA już za tydzień! Czy giełdy są gotowe? Przegląd wydarzeń przyszłego tygodnia
fot. freepik.com

Koronawirus ponownie wskoczył na pierwszy plan z przyrostem liczby zakażonych po obu stronach Atlantyku i szeregiem restrykcji wprowadzonych w Europie. W kolejnych dniach dane historyczne będą znaczyć niewiele, a pozostawanie banków centralnych w gołębim nastawieniu jest oczywistością. Odpowiedź ze strony polityki fiskalnej jest teraz jeszcze bardziej istotna dla globalnego ożywienia, a jak ta odpowiedź będzie wyglądać w przypadku USA rozstrzygnie się po wyborach prezydenckich 3 listopada.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Przyszły tydzień: wybory w USA, FMC, NFP, ISM/PMI, BoE, RPP, RBA, Norges Bank

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że najważniejszym wydarzeniem przyszłego tygodnia są wybory w USA (wt). Zwiastowana przez sondaże i obstawiana przez bukmacherów wygrana Joe Bidena jest mocno zdyskontowana przez rynki, ale odbiór wyniku wyborów może być chaotyczny. Jeśli różnica w poparciu będzie niewielka, oczekiwanie na ostateczny wynik się przeciągnie z uwagi na konieczność przeliczenia rekordowej liczby głosów przesłanych pocztą. Najbardziej pozytywny scenariusz dla rynków (ale negatywny dla USD) zakłada przejęcie przez Demokratów kontroli w Senacie, co przyspieszy implementację pakietów fiskalnych. Utrzymanie większości w Senacie przez Republikanów oznacza polityczny impas. W takim wypadku rynki szybko „sprzedadzą fakty” po ogłoszeniu wygranej Bidena. Im dłużej przyjdzie czkać na wynik, tym większa nerwowość będzie zżerać rynki, a kapitał będzie uciekał w dolara.

W przyszłym tygodniu spotyka się FOMC (śr-czw), ale nie spodziewamy się zmian w polityce. Jednak z uwagi na potencjał ryzyka politycznego i podwyższonej zmienności aktywów, niewykluczone, że prezes Powell uzna za stosowne zapewnić o gotowości do działania na rzecz stabilizacji cen aktywów i wsparcia gospodarki. W obliczu wyborów indeksy ISM (pon, śr) i raport NFP (pt) tracą na istotności.

Europie baza danych do obliczenia indeksów PMI (pon, śr) będzie powiększona o ankiety zebrane w drugiej połowie października, a zatem kiedy obawy o drugą falę pandemii były coraz większe. Rewizje odczytów dla Niemiec i Francji mogą być negatywne. Pierwszy raz publikowane wskaźniki dla Hiszpanii i Włoch powinny zanotować wyraźne spadki, choć nie tak dramatyczne, jak wiosną, gdyż restrykcje wchodzą stopniowo i nie są tak surowe jak w marcu. Niższe PMI nie powinny zachwiać EUR/USD, który teraz przede wszystkim jest barometrem nastawienia do ryzyka wobec wirusa i wyborów w USA.

Wielkiej Brytanii przyszedł czas na decyzję Banku Anglii (czw), gdzie rozszerzenie programu QE o kolejne 100 mld GBP jest najbardziej prawdopodobnym wynikiem. BoE nie jest jeszcze przygotowany na ujemne stopy procentowe i taka opcja pozostaje na przyszły rok. Inwestorzy chcą kupować funta w oczekiwaniu na brexitowe porozumienie handlowe z UE, ale jeśli ogólny klimat rynkowy nie będzie sprzyjający (a obecnie nie jest), zblokuje to funta na niższych poziomach.

Polski otrzymamy jeszcze pozytywny PMI dla przemysłu (pon) , gdyż ten segment gospodarki w październiku nie został poddany surowym restrykcjom przy niskiej szkodliwości wirusa dla łańcuchów dostaw w Europie. RPP teoretycznie może obniżyć stopę referencyjną do zera lub niżej, ale złoty już jest słaby, a rentowności długu niskie, więc dodatkowe korzyści z pogłębiania luzowania mogą okazać się marginalne i lepiej zostawić sobie pole manewru na później. Rynek złotego śledzi skalę rozprzestrzeniania się wirusa w kraju, zapowiedzi nowych restrykcji i protestów społecznych, a to wszystko w obliczu awersji do ryzyka na rynkach zewnętrznych. Sytuacja pozostaje dynamiczna z przewagą czynników negatywnych.

Australii rynek spodziewa się obniżki stopy kasowej RBA o 15 pb do 0,1 proc. (wt), jak również nowego programu skupu aktywów w wysokości co najmniej 100 mld AUD. W ostatnich tygodniach przedstawiciele banku wielokrotnie sugerowali gotowość do cięcia i skupu aktywów, więc decyzja jest w większości zdyskontowana. Skala QE jest niewiadomą, więc im mniejszy pakiet, tym większa szansa na rajd ulgi AUD.

PMI z Chin (pon, śr) prawdopodobnie pokażą podtrzymaną siłę, gdyż gospodarka radzi sobie lepiej niż inne regiony, które wciąż walczą z pandemią.

Decyzja Norges Banku (czw) przejdzie bez echa. Listopad przynosi posiedzenie bez rewizji prognoz i na takich posiedzeniach zwykle nie dochodzi do zmian w polityce. Bank jest nastawiony na utrzymanie stopy procentowej bez zmian co najmniej przez dwa lata, co osłabia znaczenie przekazu dla NOK.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk