• Odbierz prezent
Wybory parlamentarne w Słowenii: porażka premiera Janšy
fot. freepik.com

Przeprowadzone 24 kwietnia wybory parlamentarne w Słowenii wygrał liberalny Ruch Wolność Roberta Goloba. Poparcie 34,5% głosujących przełoży się na 41 mandatów w 90-osobowym Zgromadzeniu Państwowym. Drugie miejsce uzyskała centroprawicowa Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) premiera Janeza Janšy, która otrzymała 23,5% głosów i będzie miała 27 posłów (o dwóch więcej niż po wyborach w 2018 r.).

 

 

Kolejne lokaty przypadły koalicyjnej Nowej Słowenii (6,8%, 8 mandatów) oraz opozycyjnym Socjaldemokratom (6,6%, 7 mandatów) i Lewicy (4,4%, 5 mandatów). Czteroprocentowego progu wyborczego nie przekroczyli dotychczasowi koalicjanci SDS – Połączmy Słowenię i Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii – a także opozycyjne Lista Marjana Šarca (LMŠ) i Partia Alenki Bratušek (SAB) oraz szereg mniejszych ugrupowań (blisko 28% głosów padło na partie, które nie będą miały reprezentacji w parlamencie). Według danych Państwowej Komisji Wyborczej frekwencja wyniosła ponad 69% i była znacznie wyższa niż w 2018 r. (52%). Golob zapowiedział negocjacje w sprawie utworzenia rządu z Socjaldemokratami (przewodniczy im Tanja Fajon, która zasiada w Parlamencie Europejskim). Premier Janša pogratulował mu zwycięstwa.

Komentarz

  • Wysokie zwycięstwo debiutującego w wyborach, a działającego od połowy 2021 r. Ruchu Wolność (formalnie zarejestrowanego dopiero w marcu tego roku) to zasługa charyzmatycznego lidera partii, który zjednał elektorat opozycji obietnicą odcięcia się od dotychczasowych sporów i rozliczeń historycznych pod hasłami unowocześnienia kraju poprzez zieloną transformację, zmianę pokoleniową w polityce (jest o dziewięć lat młodszy od Janšy) i przyspieszenie cyfryzacji. Ruch cieszył się wprawdzie od kilku tygodni wysokim poparciem w sondażach, jednak ostatnie wskazywały na wynik zbliżony do rządzącej SDS. Na tle coraz większych obaw o sytuację gospodarczą w obliczu drożyzny (inflacja w marcu wyniosła 7,5%) Golob mógł budzić zaufanie ze względu na doświadczenie – w latach 1999–2002 był wiceministrem gospodarki, a od 2004 do 2021 r. kierował państwowym koncernem energetycznym dystrybuującym energię (od lutego ub.r. już tylko ze źródeł niekonwencjonalnych)...czytaj więcej

 

 

Zobacz całą treść


Łukasz Kobeszko

Starszy specjalista: Zespół Środkowoeuropejski. Absolwent Wydziału Filozofii UKSW (specjalizacja filozofia państwa i prawa). Pracował m. in. w Ministerstwie Gospodarki jako doradca ds. międzynarodowych oraz specjalista ds. badań naukowych w Centrum Myśli Jana Pawła II.  Analityk, doradca i dziennikarz-publicysta  współpracujący z urzędami administracji państwowej (m. in. Kancelarią Prezydenta RP) i samorządowej, think-tankami, prasą, radiem i telewizją w kraju i za granicą. Autor szeregu artykułów i analiz dotyczących problematyki politycznej, historii najnowszej, problematyki cywilizacyjnej i gospodarczej krajów Trójmorza.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk