Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,05%
USD / PLN4,00+0,18%
CHF / PLN4,43+0,05%
GBP / PLN5,05+0,13%
EUR / USD1,08-0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wungla nie zabraknie: parę słów o konferencji prezesa NBP i decyzji EBC

Ekonomiści mBanku | 11:57 09 wrzesień 2022
Wungla nie zabraknie: parę słów o konferencji prezesa NBP i decyzji EBC | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczorajszy dzień nie przyniósł większych niespodzianek. Na konferencji prezesa NBP usłyszeliśmy to, czego się spodziewaliśmy. EBC natomiast zdecydował się na podwyżkę o 75pb, co też było zgodne zarówno z naszym jak i rynkowym scenariuszem.

Dziś rozpocznie się szczyt UE, na którym przywódcy państw będą próbowali wypracować rozwiązanie w związku z wysokimi cenami energii.

 

Polska: Wungla nie zabraknie, czyli o konferencji prezesa NBP

Wczorajsza konferencja prezesa NBP nie zmieniła naszej optyki na kolejne działania Rady. Po ostatniej podwyżce o 25 pb., każda kolejna będzie coraz mocniej analizowana, bo RPP balansuje pomiędzy próbami zduszenia inflacji, a zduszeniem wzrostu. Mówiąc inaczej, ryzyka dot. negatywnego wpływu dalszych podwyżek na zmienne realne wydają się coraz mocniej dostrzegane w gronie RPP. Prognozujemy, że październik przyniesie jeszcze jedną podwyżkę stóp o 25pb. Wówczas może to być jednak ostatni ruch ze strony Rady (lub przedostatni, istotne przekroczenie 7% jest mało prawdopodobne). Wiele zależy od danych. Komunikacyjnie "wygodnym" momentem dla końca podwyżek jest otrzymanie nowej listopadowej projekcji inflacyjnej NBP (wyobrażamy sobie scenariusz, w którym wg projekcji inflacja w określonym horyzoncie wraca w okolice, które RPP uzna za akceptowalne i stwierdzi, że dalsze podwyżki nie są konieczne). Wczorajsze słowa prezesa NBP wpisują się w nasz scenariusz.

Reklama

W październiku możliwy jest albo brak zmiany poziomu stóp procentowych, albo wzrost o 25 pb. (...) Formalnie nie zakończyliśmy cyklu podwyżek, nasze kolejne decyzje będą zależały od napływających danych. Z tych danych będą się wyłaniały perspektywy inflacji, koniunktury. W listopadzie będzie raport (projekcja - PAP), jakie są te perspektywy. - Adam Glapiński, prezes NBP (cytat za PAP)

Nie wszystko co powiedział wczoraj prezes NBP jest jednak zgodne z tym, jak my widzimy przyszłe działania Rady. Naszym zdaniem przestrzeń do cięcia stóp w przyszłym roku jest niewielka - tu główną rolę odgrywają oczywiście perspektywy inflacji w kolejnych kwartałach. Prezes Glapiński natomiast zwracał uwagę, że możliwe są obniżki stóp od połowy przyszłego roku (choć zastrzegał, że wiele zależne jest od czynników zewnętrznych i tu się zgadzamy).

Być może połowa roku, ostatni kwartał przyszłego roku będziemy obniżać stopy - to będzie oznaczało, że przezwyciężamy problemy, za które jesteśmy odpowiedzialni, to jest realne i każdy kto spojrzy na dane to potwierdzi. - Adam Glapiński, prezes NBP (cytat za PAP)

Różnice mogą wynikać z odmiennych prognoz dot. kształtowania się inflacji w przyszłym roku. Potencjalne ścieżki prezentowane wczoraj przez prezesa NBP są poniżej naszych szacunków. Tu znów musimy zastrzec, że wiele zależne jest od czynników zewnętrznych (np. czy i jakie działania podejmie jeszcze rząd w ramach ograniczania skutków wzrostu cen dla gospodarstw domowych).

W miarę tego jak będziemy schodzić z inflacją, pojawi się przestrzeń do obniżania stóp. Jak inflacja będzie szybko schodzić z tego poziomu co mamy, 16 proc., do tego poziomu jednocyfrowego, z tarczą i bez cen regulowanych do 3 proc, ze wzrostem cen regulowanych do 6-7 proc., to będzie przestrzeń do obniżania stóp, bo nie będziemy chcieli cisnąć gospodarki, nie będzie potrzeby. - Adam Glapiński, prezes NBP (cytat za PAP)

Reklama

Podsumowując, pozostaje nam powtórzyć to co napisaliśmy na wstępie. Nie widzimy szans na istotne przekroczenie 7% na stopie referencyjnej RPP. I tak, przyznajemy, tytuł tego komentarza to clickbait.

 

Co oznacza mocny sygnał od EBC?

Choć podwyżka stóp procentowych o 75pb była szeroko oczekiwana, to jednak skala ruchu była bez wątpienia bezprecedensowa jak na EBC. Co więcej, jak się okazuje, decyzja ta była jednomyślna, co dodatkowo oddaje jastrzębi pazur. Z drugiej strony analitycy EBC malują perspektywę wyraźnego spowolnienia gospodarczego, który to czynnik naszym zdaniem może okazać się istotny dla dalszego kierunku polityki pieniężnej w strefie euro.

https://makroekonomia.mbank.pl/205482-co-oznacza-mocny-sygnal-od-ebc 

 

Garść newsów makroekonomicznych

Reklama

Polska: Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał cztery serie obligacji za 671,9 mln zł, przy popycie 1197,4 mln zł - podał bank w komunikacie.

Chiny: Zestaw zaskoczeń w dół w sierpniowej inflacji. Niższy od oczekiwań był zarówno CPI (2,5% r/r, vs oczekiwane 2,8% r/r), jak i PPI (2,3% r/r vs 3,1 % r/r). Dane zdają się dawać wciąż sporą przestrzeń Ludowemu Bankowi Chin do kontynuacji luzowania polityki pieniężnej. Z drugiej strony problemem może być utrzymanie juana w ryzach, w obliczu rosnącego dysparytety stóp procentowych. Warto wskazać, że Chiny - dzięki utrzymywanej polityce zero-COVID - działają obecnie poniekąd "dla świata". Mianowicie, ani nie eksportują inflacji, ani nie zgłaszają ogromnego popytu na surowce przemysłowe tudzież energetyczne, co niosłoby niepożądane skutki cenowe w obliczu niedoborów podażowych.

USA: Pozytywne dane o nowych rejestracjach bezrobotnych. Te, po raz kolejny, były niższe niż oczekiwano (choć w kwestii odchyleń w dół od oczekiwań determinujące mogą być rewizje w dół poprzednich tygodni). Problemów na amerykańskim rynku pracy wciąż nie widać.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama

Czytaj dalej