• Odbierz prezent
Wszystko gotowe do podwyżki stóp procentowych przez FED... poza rynkami
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie są oczekiwania rynkowe co do polityki FED

Dziś wieczorem (20:00) poznamy protokół z kwietniowego posiedzenia FOMC - tzw. minutki. Na rynkach widoczne są obawy przed wymową protokołu. Inwestorzy obawiają się, że będzie on bardziej 'jastrzębi' niż kwietniowe oświadczenie po ogłoszeniu decyzji (FED pozostawił poziom stóp procentowych bez zmian) w wyniku czego na światowych parkietach obserwujemy dziś głównie spadki.

 

Gospodarka przygotowana do podwyżki, rynki jeszcze nie

Nie tylko dzisiejsze minutki napędzają obawy inwestorów o podwyżkę stóp procentowych. W ostatnim okresie dane napływające a gospodarki USA mają charakter nad wyraz pozytywny. Choćby wczorajsze dane on inflacji, wskazujące na dalszy wzrost dynamiki cen, sprawiły, że rynki zaczęły wyceniać prawdopodobieństwo podniesienia poziomu stóp procentowych przez FED coraz wyżej. Jeszcze na początku tygodnia rynki dawały niecałe 4% szans podwyżce w czerwcu (według CME Group), wczoraj to prawdopodobieństwo wynosiło już 15%, a obecnie wzrosło do niemal 19%. Dodatkowo po raz pierwszy od długiego czasu rynki szacują datę pierwszej tegorocznej podwyżki na wrzesień. Wcześniej mowa była o grudniu, a w bardziej optymistycznych scenariuszach o listopadzie. Prawdopodobieństwa te będą cały czas ulegać zmianom, a treść publikowanego dziś protokołu może mieć na nie duży wpływ.

 

Jastrzębie komunikaty oficjeli  FED

Poza sygnałami płynącymi bezpośrednio z gospodarki, a także oczekiwaniami rynków o zwiększonych szansach na podwyżki stóp procentowych FED w najbliższym okresie świadczą również coraz bardziej 'jastrzębie' komunikaty członków FED. Protokół z kwietniowego posiedzenia ma  dla obserwatorów większe znaczenie od wypowiedzi poszczególnych członków FED (zwłaszcza tych, którzy w tym roku nie znajdują się w gronie głosujących), ale silne komunikaty, mówiące o potrzebie działania powinny stanowić dla rynków ostrzeżenie, czy raczej komunikat przygotowujący na zmianę biernego podejścia FED.

 

Ekonomiści są na tak

Warto zwrócić również uwagę na prognozy analityków i ekonomistów. Mark Zandi, główny ekonomista Moody's Analytics stwierdza otwarcie, że "oczekiwania rynkowe dla braku podwyżek stóp procentowych są zupełnie nietrafione, biorąc pod uwagę to jak mocno rosną płace i ożywia się inflacja. Dwie, może nawet trzy podwyżki wydają się sensowne".

Dyrektor finansowy Bank of America, Paul Donorfio, że nadszedł to już najwyższy czas, by FED dokonał podwyżki stóp procentowych. Donorfio stwierdził, że normalizacja poziomu stóp procentowych byłaby korzystnym rozwiązaniem. CFO widzi w wyższych stopach procentowych szansę na zwiększenie zysków banku. Znaczna część przychodów dużych amerykańskich banków pochodzi z opłat od depozytów klientów. Jeśli FED nadal będzie się ociągał z podwyżkami banki będą musiały decydować się na ograniczenie zatrudnienia.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk