• Odbierz prezent
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o dolarze amerykańskim (USD): historia zielonego hegemona
fot. pexels.com

Dolar amerykański jeszcze nie tak dawno symbolizował w Polsce wysoki status społeczny. W siermiężnych czasach PRL-u za dolary można było wszystko. Waluta ta miała u nas ogromną siłę nabywczą, a przede wszystkim umożliwiała zakupy w niezapomnianych Pewexach, w których sprzedaż niedostępnych dla przeciętnego Kowalskiego towarów importowanych odbywała się wyłącznie za dewizy. Dużą rolę odgrywała również amerykańska Polonia, wspierająca rodaków w kraju regularnymi transferami tej waluty.

Zobacz także: Masoński dolar! Jakim cudem dolar amerykański stał się najważniejszą walutą świata?

 

Co ciekawe posiadanie dolarów, jak i innych walut zachodnich było formalnie nielegalne, jednak bez problemu można było spożytkować je we wspomnianych sklepach, lub wymienić na polskie złote u lokalnego „przedsiębiorcy” zajmującego się nielegalną wymianą walut. Dzisiaj znaczenie amerykańskiego pieniądza znacznie osłabło, głównie ze względu na euro i mocniejsze powiązania gospodarki polskiej z Unią Europejską, ale ciągle USD ma duże znacznie dla Polaków, wystarczy wspomnieć o uzależnieniu od jego kursu cen elektroniki i ropy naftowej.

 

 

Koziołek, zielone - dolar nie jedno ma imię

Nazwa dolar (ang. dollar) wywodzi się od szesnastowiecznej monety talara. Współcześnie oznaczmy tę walutę skrótem USD lub symbolem $. To charakterystyczne przekreślone S, symbol rozpoznawany praktycznie na całym świecie, prawdopodobnie pochodzi od nazwy hiszpańskiego dolara (spanish dollar), który był najpopularniejszym środkiem płatniczym w Nowym Świecie. Obecnie słowo dolar jest w mowie potocznej często zastępowane lokalnymi nazwami o zróżnicowanym zasięgu: „buck”, „green”, „greenbuck”, „paper”. Podobnie w Polsce na dolary często mówimy „zielone”, czy „papiery”.

 

Czytaj dalej na DobryKantor.pl

 

 


DobryKantor.pl

Kantor Internetowy DobryKantor.pl to solidny i godny zaufania partner biznesowy działający na rynku wymiany walut już od 2012 roku. Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk