• Odbierz prezent
Wszystkie spółki z indeksu WIG20 notują wzrosty. Akcje CCC oraz LOTOS rosną najmocniej – Notowania GPWPW
Z artykułu dowiesz się:

  • o wczorajszej sesji na giełdzie w Warszawie,
  • jakie są oczekiwania co do sesji dzisiejszej.

Pierwsza poświąteczna sesja przyniosła mocny optymizm na rynkach akcji Indeksy bazowe w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych zanotowały wzrosty w okolicach 1,0%, przy czym zarówno S&P500, jak i technologiczny Nasdaq100 zanotowały nowe historyczne poziomy. Tym samym kluczowy indeks z Wall Street od początku roku zanotował blisko 16,0% wzrost mimo otoczenia pandemii. Podczas wczorajszej sesji wsparciem dla inwestorów były nie tylko doniesienia o porozumieniu na linii Wielka Brytania-UE, ale przede wszystkim wydarzenia z minionego weekendu. W niedzielę prezydent Donald Trump podpisał ustawę dotyczącą pakietu gospodarczego oraz ustawę budżetową na 2021 rok, dzięki czemu USA uniknie tzw. shutdown.

W powyższym otoczeniu wyróżniał się krajowy rynek akcji WIG20 zyskał blisko 2,5% i tym samym zakończył symbolicznie na poziomie powyżej 2000 pkt., co nie udało się w dwóch poprzednich próbach w grudniu. Zaznaczamy przy tym, że wzrost odbył się przy relatywnie niskim wolumenie (800 mln PLN) względem średniej z ostatnich tygodni. Wszystkie blue chips zanotowały wzrosty, przy czym największe procentowe wzrosty zanotowały walory CCC, LOTOS oraz Santander. Mimo obaw o zachowanie się kursu CD Projekt, w związku otrzymanym pozwem od amerykańskich inwestorów, notowania największego polskiego wydawcy gier zakończyły dzień z blisko 2,0% wzrostem. Bardzo mocną sesję zanotowały również średnie i mniejsze spółki, których indeksy znalazły się na lokalnych maksimach.

Co podczas dzisiejszej sesji?

Tak jak wspominaliśmy we wczorajszym komentarzu kalendarium makroekonomiczne do końca 2020 roku nie będzie miało przełożenia na rynek. W tym okołoświątecznym okresie inwestorzy będą bacznie przyglądać się procesowi finalizującemu brexit. Wczoraj przedstawiciele państw Unii Europejskiej jednogłośnie zatwierdzili wynegocjowaną chwilę przed świętami umowę o handlu i współpracy między Wspólnotą a Wielką Brytanią. W kolejnym kroku umowa musi zostać ostateczne przyjęta przez Radę UE w drodze procedury pisemnej, co powinno się odbyć dziś do godz. 15.00. Z kolei 30 grudnia, brytyjski parlament będzie głosować nad przyjęciem umowy ws. brexit-u.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk