• Odbierz prezent
Wszyscy chcą inwestować na giełdzie. GPW notuje kolejny miesiąc ze znacznym wzrostem obrotu

Giełda Papierów Wartościowych we wtorek 2 czerwca opublikowała dane dotyczące obrotu na warszawskim parkiecie w maju. Mimo tego, że nie udało się utrzymać świetnych wyników z kwietnia, wysokie zainteresowanie giełdą po marcowym krachu wciąż się utrzymuje. W maju obrót akcjami na głównym rynku GPW wzrósł o niemal 30% r/r, zaś na NewConnect o ponad 900% w porównaniu do maja poprzedniego roku. Na wtorkowej sesji kurs akcji GPW rośnie o niecałe półtora procent.

 

W maju łączna wartość obrotu akcjami na GPW (główny rynek) wyniosła 21,7 mld złotych, co jest wzrostem o 28,6% w porównaniu do zeszłego roku i spadkiem o 8,4% w porównaniu do kwietnia. Wartość obrotu w ramach arkusza zleceń wyniosła zaś w maju 20,5 mld złotych, co jest wzrostem o 23% r/r.

Średni dobowy obrót w maju przekroczył 1,025 mld złotych, co jest wzrostem o 29% w porównaniu do zeszłego roku. Jest to jednak spadek o niecałe 13% w porównaniu do kwietnia, kiedy średnia dzienna wartość obrotu wyniosła 1,176 mld złotych.

Obrót akcjami na rynku NewConnect wyniósł 857,6 mln złotych, co jest wzrostem o 909% r/r. Również w przypadku „małego rynku” obrót spadł w porównaniu do kwietnia (w którym wyniósł on 1,1 mld złotych).

 

W maju wzrósł również obrót ETF-ami (o 420% r/r, do 76 mln PLN) oraz instrumentami pochodnymi (o 36% r.r, 745 000 szt.).

 

Warto przypomnieć, że w kwietniu wartość obrotu na warszawskim parkiecie przekroczyła 23,7 mld złotych, co było wzrostem o 70% w perspektywie rocznej.

Czytaj także: Trwa rewolucja w WIG20! Czas na wielkie zmiany! Które spółki warto obserwować w najbliższym czasie?

Czego dowiesz się z tego artykułu: Jakie zmiany mogą nastąpić w czerwcu indeksie WIG20? Dlaczego zbliża się rewolucja w indeksie? Które spółki należy szczególnie obserwować w najbliższym czasie? Czy następujące zmiany idą w dobrą stronę? Wiatr zmian! Wielkimi krokami zbliża się kolejna waloryz.. Czytaj
Trwa rewolucja w WIG20! Czas na wielkie zmiany! Które spółki warto obserwować w najbliższym czasie?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk