• Odbierz prezent
Współwłaściciel giełdy QuadrigaCX handlował środkami klientów na BitMex?

Niejasności wokół sytuacji kanadyjskiej giełdy kryptowalut QuadrigaCX zdają się nie mieć końca. Giełda w połowie stycznia ogłosiła, że jest niewypłacalna, gdyż jej założyciel i prezes zmarł, rzekomo będąc jedynym posiadaczem kluczy prywatnych do portfeli, na których znajdowały się środki klientów o wartości przekraczającej 150 mln dolarów. Wg raportu opublikowanego 7 marca przez portal The Block, współzałożyciel giełdy QuadrigaCX w zeszłym roku zawierał wielomilionowe pozycje na kontraktach BTC na giełdzie BitMex, co potencjalnie może mieć powiązanie z późniejszymi problemami finansowymi giełdy, jeśli korzystał on z funduszy zdeponowanych przez klientów giełdy.

 

Czytaj także: QuadrigaCX: portfele, do których utracono dostęp po śmierci prezesa giełdy są puste

Tajemnicza sprawa śmierci prezesa największej kanadyjskiej giełdy kryptowalut QuadrigaCX i utraty środków klientów, do których dostęp rzekomo posiadał jedynie zmarły właściciel wciąż rozwija się o kolejne wątki. Ostatnim z nich są wyniki niezależnego audytu, wedle którego cold wallety giełdy, na kt.. Czytaj
QuadrigaCX: portfele, do których utracono dostęp po śmierci prezesa giełdy są puste

1 marca audytorzy EY, którzy dotarli do portfeli giełdy, na których rzekomo miały znajdować się zamrożone środki, stwierdzili że są one puste, zaś ostatni raz bitcoiny (BTC) znajdowały się na nich w kwietniu 2018 r. Jak nietrudno się domyślić, informacja ta wywołała wiele domysłów, wedle których zapewnienia giełdy o utracie środków po śmierci prezesa Geralda Cottena są próbą zatuszowania braku środków, a także wzmocniła oskarżenia o oszustwo.

 

Sytuację giełdy pogarsza ujawniona przez anonimowego badacza sieci blockchain o pseudonimie „I am Nomad” informacja o tym, że Michael Patryn, współwłaściciel QuadrigaCX, w okresie w którym na cold walletach giełdy po raz ostatni znajdowały się BTC zajmował wielomilionowe pozycje na lewarowanych kontraktach na giełdzie BitMex, których pojedynczy wolumen sięgał 8 mln dolarów.

QuadrigaCX miała problemy z płynnością finansową i wypłatami środków klientów już od drugiej połowy zeszłego roku. Wedle przypuszczeń Coinbase, informacja o utracie kluczy prywatnych po śmierci prezesa giełdy mogła być jedynie próbą uzasadnienia niewypłacalności.

Jeśli giełda straciła środki ulokowane przez klientów, może oznaczać to, że reinwestowała je, doprowadzając do strat. W tej sytuacji wielomilionowe pozycje na BitMexie współwłaściciela giełdy nie są korzystne wizerunkowo. Obecnie nie ma żadnych dowodów na to, że Patryn handlował środkami klientów giełdy, jednak dotychczasowe nieścisłości wokół sprawy nie pozwalają wykluczyć takiej możliwości.

 

 

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk