Publikacja: -
Wydarzenie: -
Pilne
FxMag Partner

Czym są wsparcia i opory?

zero
Z artykułu dowiesz się:
- Jak wyznaczać poziomy wsparć i oporów
- Jak wykorzystać je w tradingu

Jednym z najbardziej podstawowych zagadnień związanych z analizą techniczną są poziomy wsparcia i oporu. Są one niezwykle pomocne w analizie rynku, oraz w wyznaczaniu miejsc otwarcia pozycji oraz poziomów zleceń typu SL (Stop Loss - zlecenie ograniczające straty) oraz TP (Take Profit - docelowy poziom realizacji zysków).

 

Wsparcie

Wsparcie to poziom/strefa na wykresie, która powstrzymuje cenę przed dalszym spadkiem. Jest to miejsce, w którym popyt (kupujący) osiągają przewagę nad podażą (sprzedającymi), powodując odwrócenie ruchu spadkowego.

 

Opór

Opór to poziom/strefa na wykresie, która powstrzymuje cenę przed dalszym wzrostem. Jest to miejsce, w którym to podaż zyskuje przewagę nad popytem, powodując odwrócenie ruchu wzrostowego.

 

Istnieje wiele sposobów wyznaczania poziomów/stref wsparcia i oporu:

  • Poprzednie szczyty (opór) i dołki (wsparcie)

Czym są wsparcia i opory?

  • Zasada Zmiany Biegunów (ZZB) - poprzedni opór zamienia się w wsparcie i odwrotnie

Czym są wsparcia i opory?

  • Linie trendu

Czym są wsparcia i opory?

  • Zniesienia Fibonacciego
  • Inne narzędzia analizy technicznej - wstęgi Bollingera, średnie kroczący chmura Kumo (Ichimoku)...

 

Horyzontalne poziomy wsparć i oporów

Najbardziej popularną metodą wyznaczania poziomów/stref wsparcia i oporu są horyzontalne poziomy, na których opiera się analiza Price Action. Opiera się ona na wyznaczaniu poziomów/stref na wykresie, na które cena silnie reagowała w przeszłości (jest to poniekąd połączenie metody szczytów i dołków, oraz Zasady Zmiany Biegunów). Dzięki wyrysowaniu horyzontalnych wsparć i oporów możemy wyznaczyć na wykresie przestrzenie, w których będzie się odbywał ruch ceny.

 

Czym są wsparcia i opory?

 

Wykorzystanie wsparć i oporów w tradingu

  • Otwieranie transakcji

Poziomy wsparć i oporów mogą nam służyć jako sygnały otwierania pozycji długich (kupno) lub krótkich. Częstą praktyką jest otwieranie pozycji długich po przebiciu poziomu oporu w trendzie wzrostowym, lub pozycji krótkich po przebiciu poziomu wsparcia w trendzie spadkowym. W trendzie bocznym można dokonywać zakupu po dotarciu ceny do poziomu wsparcia i sprzedaży po dotarciu ceny do poziomu oporu.

  • Poziomy SL i TP

Wsparcia i oporu mogą być pomocne przy wyznaczaniu poziomów zleceń Stop Loss i Take Profit. Zlecenia Stop Loss ustawia się poniżej aktualnego poziomu wsparcia (dla pozycji długich) lub powyżej aktualnego oporu (dla pozycji krótkich). Zlecenia Take Profit ustawia się poniżej aktualnego poziomu oporu (dla pozycji długich), lub powyżej aktualnego poziomu wsparcia (dla pozycji krótkich).

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij
Zarejestruj się, aby otrzymać pełen dostęp do zasobów portalu oraz 1 nr magazynu FXMAG za darmo!