• Odbierz prezent
Wskaźniki inflacyjne w Niemczech oraz Szwajcarii

Poznaliśmy dzisiaj dane dotyczące inflacji za czerwiec w Niemczech i Szwajcarii:

Wskaźnik CPI w Niemczech (m/m): 0,9% (prognoza: 0,6%; poprzednio: 0,6%)

Wskaźnik CPI w Niemczech (r/r): 0,6% (prognoza: 0,9%; poprzednio: 0,9%)

Wskaźnik HICP w Niemczech (m/m): 0,7% (prognoza: 0,7%; poprzednio: 0,8%)

Wskaźnik HICP w Niemczech (r/r): 0,8% (prognoza: 0,8%; poprzednio: 0,8%)

Wskaźnik PPI w Szwajcarii (r/r): -3,5% (poprzednio: -4,5%)

Wskaźnik PPI w Szwajcarii (m/m): 0,5% (poprzednio: -0,5%)

Co to jest wskaźnik HICP

Do określenia ogólnego wzrostu cen w całej Unii Europejskiej został stworzony specjalny wskaźnik. Nosi nazwę HICP i jest zharmonizowaną miarą inflacji, na podstawie której Rada Prezesów ocenia stabilność cen w strefie euro jako całość. "Zharmonizowany" oznacza, że wszystkie kraje Unii Europejskiej stosują tę samą metodologię. Dzięki temu można porównać ze sobą dane z poszczególnych krajów.

Co to jest wskaźnik PPI?

PPI z angielskiego producer price index czyli indeks cen dóbr produkcyjnych. Obok wskaźnika cen towarów i usług (CPI), jest to drugi miernik obrazujący zmiany inflacyjne. Został wprowadzony już w 1890 roku, przez co jest najstarszym wskaźnikiem tego typu. Od tamtej pory jest stale obliczany i publikowany przez amerykański Departament Pracy. Dotyczy on poziomu cen ustalanych przez producentów na różnych etapach procesu wytwarzania dóbr. Ceny tych reprezentatywnych produktów są porównywane co miesiąc, dzięki czemu otrzymujemy wiarygodną wartość zmiany, która następnie zobrazowana jest poprzez wskaźnik PPI.

Jakie wnioski płyną z indeksu PPI?

Wzrost PPI oznacza duże prawdopodobieństwo nadejścia wyższych cen detalicznych. Te z kolei są modelowym przykładem prowadzącym do wyższej inflacji. Można więc powiedzieć, że rosnący wskaźnik PPI zapowiada możliwość podwyżki stóp procentowych, natomiast jego spadek jest przesłanką do rozważenia możliwości obniżenia stóp procentowych.

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Niemcy - bilans handlowy

Rynek pracy w USA, i branża budowlana w Kanadzie

USA - wskaźnik PPI

Kanada - rynek pracy

Wielka Brytania - bilans handlowy, produkcja przemysłowa


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk