• Odbierz prezent
Wskaźnik PMI i ISM dla usług: amerykańska gospodarka zaskoczyła analityków, ale i tak dobrze nie jest
fot. Wskaźnik PMI i ISM dla usług: amerykańska gospodarka zaskoczyła analityków, ale i tak dobrze nie jest!

W ostatnim czasie na rynek napłynęły kolejne dane z amerykańskiej gospodarki. W poniedziałek poznaliśmy wskaźniki PMI i ISM dla przemysłu. Dzisiaj natomiast przyszła kolej na PMI i ISM dla usług.

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych

 

 

W środę o godzinie 15.45 podano dane z USA. Wskaźnik PMI dla usług w lipcu wyniósł 47,3 pkt. Okazał się nieco wyższy od prognozy, która zakładała 47 pkt. Poprzedni odczyt również wynosił 47 pkt.

Jest nieco lepiej od oczekiwań, jednak zgodnie z zapowiedziami analityków, wartość tego indeksu potwierdza schładzanie koniunktury w sektorze usługowym, który stanowi istotną część amerykańskiej gospodarki. Warto wspomnieć, że wartość wskaźnika poniżej 50 pkt jest uznawana za granicę oddzielającą rozwój gospodarczy od recesji.

 

Czym jest wskaźnik PMI?

PMI jest jednym z najważniejszych indeksów wskazujących, jak będzie kształtować się gospodarka w najbliższym czasie. Wskaźnik ten odzwierciedla aktywność finansową managerów, którzy nabywają różnego rodzaju dobra i usługi. PMI to wskaźnik wyprzedzający koniunkturę danej gospodarki. Świadczy o tym, jak managerowie oceniają przyszłość w różnych branżach. Im wyższa wartość wskaźnika, tym lepiej. Zazwyczaj wskaźnik PMI poniżej 50 pkt świadczy o słabszej sytuacji danej gospodarki.

Wskaźnik PMI dotyczy przemysłu, usług i budownictwa. W odróżnieniu od PMI dla przemysłu, PMI dla usług jest wskaźnikiem aktywności finansowej, który odzwierciedla działalność zarządzających w sferze usług.

Jeśli popyt na dobra i usługi wzrasta, można spodziewać się, że wkrótce nastąpią wzrosty w całej gospodarce, co przełoży się również na PKB danego kraju. Wskaźnik PMI został opracowany przez Markit Group.

Zobacz też: Indeks PMI dla przemysłu w USA w dół, jest poniżej oczekiwań! Sprawdź, co na to kurs dolara (USD)

 

 

Jak zareagowały kursy walut?

Po godzinie 15.45 nie widać większej reakcji na rynku walutowym. Kurs euro do dolara (EUR/USD) oscyluje w okolicach 1,0173.

W odniesieniu do polskiego złotego dolar amerykański osłabiał się już od rana. Dane z amerykańskiej gospodarki nie wywarły wpływu na kurs USD/PLN. W tym momencie za dolara płacimy 4,62 PLN.

 Wykres kursu dolara do złotego USD/PLN

Wykres kursu dolara do złotego USD/PLN

 

ISM dla usług powyżej oczekiwań

O godzinie 16 napłynęły kolejne dane. Wskaźnik ISM dla usług w lipcu wypadł lepiej od oczekiwań. Wyniósł 56,7 pkt, podczas gdy prognoza zakładała 53,5 pkt. Wynik ten mógł stanowić optymistyczne zaskoczenie dla rynku, gdyż większość analityków spodziewała się spadku do 53,5 pkt z poziomu 55,3 pkt w czerwcu.

ISM dla usług to wskaźnik ukazujący aktywność w sektorze przedsiębiorstw usługowych. Jest publikowany przez amerykańską instytucję Institute for Supply Management. Podobnie jak PMI, wskaźnik ten również przekłada się na wzrost PKB.

 

 

W reakcji na lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki, po godzinie 16 dolar zaczął zyskiwać. W tym momencie kurs euro do dolara (EUR/USD) wynosi 1,0147. Za dolara płacimy 4,6290 PLN.

Zobacz też: Inflacja CPI w lipcu zrobiła niespodziankę!

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk