Otrzymaliśmy dzisiaj pokaźny pakiet danych dotyczący PMI z wielu gospodarek europejskich za maj:
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii: 40,7 (prognoza: 40,7; poprzednio: 32,6)
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Strefie Euro: 39,4 (prognoza: 39,5; poprzednio: 33,4)
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech: 36,6 (prognoza: 36,8; poprzednio: 34,5)
Wskaźnik PMI dla przemysłu we Francji: 40,6 (prognoza: 40,3; poprzednio: 31,5)
Wskaźnik PMI dla przemysłu we Włoszech: 45,4 (prognoza: 37,1; poprzednio: 31,1)
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Hiszpanii: 38,3 (prognoza: 38,0; poprzednio: 30,8)
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce: 40,6 ( prognoza: 35,6; poprzednio: 31,9)
Wskaźnik PMI w Polsce na poziomie 31,9 jaki poznaliśmy miesiąc temu był wynikiem dramatycznym. Taj z złych danych próżno szukać w wieloletniej historii. Na tle danych od połowy 2012 spadek ten wygląda bardzo drastycznie. Na szczęście dzisiejsza wartość wskaźnika jest nieco wyższa.
Wykres wskaźnika PMI dla przemysłu w Polsce (od połowy 2012 roku)
PMI indeks (z angielskiego Purchasing Managers Index) jest to wskaźnik obrazujący aktywność gospodarczą w danym kraju. Powstaje na podstawie wyników anonimowych ankiet, które rozsyłane są do menadżerów z całego kraju. Grupa badawcza jest bardzo miarodajna, ponieważ dotyczy wszystkich istotnych branż dla gospodarki. Do oceny PMI brane są pod uwagę między innymi: ilość nowych zamówień, poziom produkcji, koszt prowadzenia działalności gospodarczej, ciągłość dostaw oraz stan zatrudnienia. Ankietowani określają obecną sytuację w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Mają do wyboru trzy odpowiedzi: lepsza, gorsza lub taka sama. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi powstają subindeksy branżowe, które następnie zostają skorygowane o czynniki sezonowe. W ostatnim już kroku obliczana jest z nich średnia ważona, przedstawiająca ostatecznie wynik wskaźnika PMI. Indeks ten jest wskaźnikiem wyprzedającym, dającym nam pogląd, jak może wyglądać sytuacja gospodarcza w najbliższych miesiącach. Jego wynik na poziomie 50 punktów uznawany jest za neutralny (taka sama ilość respondentów zaznaczyła w ankiecie „lepiej” oraz „gorzej”). Odczyt powyżej 50 sugeruje dobrą kondycję gospodarki, natomiast poniżej 50 pogarszającą się koniunkturę. Wynik poniżej 40 punktów oznacza kryzys gospodarczy.
Kurs euro umacnia się dzisiaj względem dolara amerykańskiego. Kurs euro (EUR/USD) rośnie obecnie o +0,33% do poziomu 1,1138 dolara.
Wykres: Kurs euro do dolara amerykańskiego (EUR/USD) (1 dzień)
Niemcy: sprzedaż detaliczna, Francja: PKB, wydatki konsumpcyjne, CPI i HICP
Chiny: PMI dla przemysłu i usług