• Odbierz prezent
Wskaźnik inflacji zaskoczył po raz kolejny. Wzrost cen w grudniu najwyższy od 2000 roku!
fot. freepik.com

Wskaźnik CPI w grudniu, wg „szybkiego” szacunku GUS, wyniósł 8.6%r/r wobec 7.8%r/r w listopadzie oraz konsensusu rynkowego na poziomie 8.2%r/r. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0.9%.

Wnioski:

Inflacja w końcu 2021 r. dalej nabierała tempa

Poziom 8.6%r/r w grudniu to ponownie więcej niż średnie oczekiwania rynkowe (8.2%r/r), a także poziom najwyższy od 2000 r. Z danych GUS wynika, że w szybkim tempie rosły w grudniu nadal ceny żywności (o 8.6%r/r), nośników energii (o 14.3%r/r), a także paliw (o 32.9%r/r), i to pomimo wejścia w życie w połowie miesiąca Tarczy Antyinflacyjnej 1.0, obniżających ceny paliw. W całym 2021 r. średnioroczna inflacja osiągnęła 5.1%. Inflacja bazowa, po wykluczeniu cen żywności i energii „podskoczyła” w grudniu, jak wskazują szacunki, do 5.0-5.1%.

Inflacja w 2022 r. przewidywana jest średniorocznie na poziomie wyższym niż 2021 r., tj. w okolicach 7.5-8.0%

Jest jednak na ten moment sporo pytań, na które nie znamy odpowiedzi, a które to odpowiedzi mogą na tę prognozę mieć istotny wpływ. Po pierwsze: obniżka VAT na żywność. Od kiedy, o ile i na jak długo? Po drugie zapowiedziana dziś przez premiera M.Morawieckiego Tarcza Antyinflacyjna 2.0.

Co będzie dokładnie zawierała, w jakiej skali, od kiedy i na jak długo?

Również jeśli chodzi o Tarczę Antyinflacyjną 1.0 – pytanie jakie się rodzi, to czy będzie ona przedłużana i o ile? Do tego wszystkiego dochodzi ogromna niepewność związana z pandemią Omikrona na świecie oraz cenami surowców, w tym energetycznych, a także żywności. W styczniu inflacja zapewne jeszcze przyspieszy, m.in. w związku ze wzrostem rachunków za energię i gaz, podwyżką płacy minimalnej, czy powszechnym wzrostem cen usług. Przesądzony wydaje się poziom przekraczający 9.0%r/r. W kolejnych miesiącach inflacja ma szansę spowalniać, ale trudno w tej chwili określić w jakiej skali i jak szybko. To, co wydaje się wyłaniać z tego całego „obrazu” to fakt, że stopa referencyjna NBP może w tym roku być faktycznie (za sprawą Tarcz Antyinflacyjnych) podniesiona przez RPP „tylko” do 3.0%, zamiast do 4.0% i wyżej.


Monika Kurtek

Główny ekonomista, Bank Pocztowy

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk