• Odbierz prezent
Wskaźnik Ifo z Niemiec i stopa bezrobocia w Polsce. Jak wpływa na nie kryzys?

Poznaliśmy dzisiaj dane dotyczące biznesu w Niemczech w kwietniu oraz stopę bezrobocia w Polsce w marcu:

Wskaźnik nastrojów biznesowych Ifo w Niemczech: 74,3 (prognoza: 80,0; poprzednio: 86,1)

Oczekiwania biznesowe w Niemczech: 69,4 (prognoza: 75,0; poprzednio: 79,7)

Bieżąca analiza sytuacji w Niemczech: 79,5 (prognoza: 81,0; poprzednio: 93,0)

Stopa bezrobocia w Polsce: 5,4% (prognoza: 5,6%; poprzednio: 5,5%)

Co to jest Ifo?

Ifo czyli wskaźnik klimatu biznesowego. Jest to wskaźnik makroekonomiczny mający na celu zobrazowanie aktywności w niemieckich firmach. Na podstawie tych danych można przewidywać przyszłość sytuacji gospodarczej kraju. Jak wiadomo Niemcy są światową potęgą, dlatego żaden inwestor nie powinien przejść obojętnie obok tych danych.

Jak liczone jest Ifo?

Od 1991 roku w Monachium w Instytucie Badań Ekonomicznych (Institut fur Wirtschaftsforschung) podliczane są dane z całego kraju. Pochodzą one z odpowiedzi około 7 tysięcy przedsiębiorców i dotyczą zarówno obecnej, jak i przewidywanej w przyszłości sytuacji firmy. Horyzont czasowy w jakim przedstawiają sytuację ankietowani to sześć najbliższych miesięcy. Badania dotyczą takich branż jak: przemysł, budownictwo, sprzedaż detaliczna i hurtowa. Ankieta składa się z dwóch części. W pierwszej można zaznaczyć czy aktualna sytuacja jest: dobra, zadowalająca, zła. Natomiast w drugiej części czy ten stan rzeczy w przyszłości się: poprawi, nie zmieni, pogorszy. Zebrane dane są selekcjonowane. Odrzuca się opinie neutralne, a z zestawienia pozytywnych i negatywnych pod specjalnie opracowany do tego wzór powstaje wynik końcowy.

 

Ifo w przeszłości

Odczyty są niepokojąca już od dłuższego czasu. Po tym jak wskaźnik Ifo osiągnął wartość 105,3 24.11.2017, kolejne publikacje prezentowały tendencję spadkową. Ostatni wynosił jedynie 86,1. Po prognozach analityków widać jak duży pesymizm zagościł na rynku. Tak niski poziom jak przedstawiony przez nich konsensus na poziomie 80 punktów, widziany był tylko raz w historii (25 marca 2009 roku).

 Niemcy - wskaźnik Ifo wykres historzyczy

Wykres wskaźnika Ifo (od 1991 roku)

Stopa bezrobocia w Polce

Patrząc historycznie, stopa bezrobocia w Polsce znajduje się obecnie na bardzo niskim poziomie. Najlepszy wynik zanotowany był 27 listopada 2019 i wynosił 5,0%. Jednak były również okresy dramatycznego poziomu bezrobocia w Polsce. Rekord odnotowany był 1 marca 2003 roku na poziomie 20,70%.

 Polska - stopa bezrobocia wykres historyczny

Wykres stopy bezrobocia w Polsce (od 2002 roku)

 

Warto również zapoznać się z innymi ważnymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi z różnych gospodarek świata:

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii

Indeksy PMI: Niemiec i Francji

Indeks PMI Strefy Euro

Indeks PMI z Wielkiej Brytanii

Rynek pracy w Stanach Zjednoczonych


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk