• Odbierz prezent
Wskaźnik IFO słaby. Będzie jeszcze gorzej

Niemcy - Wskaźnik nastrojów biznesowych Ifo, którego publikacja została zaplanowana na 16 kwietnia 2020 roku nie został podany do publicznej wiadomości. Prognoza zakładała poziom 87,7, a poprzedni wynik wynosił 86,1. Kolejna szansa na jego poznanie to 24 kwietnia 2020 roku o godzinie 10:00.

Co to jest Ifo?

Ifo czyli wskaźnik klimatu biznesowego. Jest to wskaźnik makroekonomiczny mający na celu zobrazowanie aktywności w niemieckich firmach. Na podstawie tych danych można przewidywać przyszłość sytuacji gospodarczej kraju. Jak wiadomo Niemcy są światową potęgą, dlatego żaden inwestor nie powinien przejść obojętnie obok tych danych.

Jak liczone jest Ifo?

Od 1991 roku w Monachium w Instytucie Badań Ekonomicznych (Institut fur Wirtschaftsforschung) podliczane są dane z całego kraju. Pochodzą one z odpowiedzi około 7 tysięcy przedsiębiorców i dotyczą zarówno obecnej, jak i przewidywanej w przyszłości sytuacji firmy. Horyzont czasowy w jakim przedstawiają sytuację ankietowani to sześć najbliższych miesięcy. Badania dotyczą takich branż jak: przemysł, budownictwo, sprzedaż detaliczna i hurtowa. Ankieta składa się z dwóch części. W pierwszej można zaznaczyć czy aktualna sytuacja jest: dobra, zadowalająca, zła. Natomiast w drugiej części czy ten stan rzeczy w przyszłości się: poprawi, nie zmieni, pogorszy. Zebrane dane są selekcjonowane. Odrzuca się opinie neutralne, a z zestawienia pozytywnych i negatywnych pod specjalnie opracowany do tego wzór powstaje wynik końcowy. 

Wskaźnik Ifo w przeszłości

Odczyty są niepokojąca już od dłuższego czasu. Po tym jak wskaźnik Ifo osiągnął wartość 105,3 24.11.2017, kolejne publikacje prezentują tendencję spadkową. Ostatni wynosił jedynie 86,1. Niestety może być jeszcze gorzej.

 Wskaźnik Ifo

Wskaźnika Ifo przedstawiający ostatnie 4 lata publikacji

 

Wskaźnik Ifo w przyszłości

Wskaźnik Ifo nie napawa optymizmem, natomiast dramat może się dopiero rozegrać. Kolejna data prezentacji jest przewidziana na 24 kwietnia 2020 roku, a prognozowany wynik to 77,2. Gdyby faktycznie do tego doszło mielibyśmy do czynienia nie tylko z gorszym wynikiem niż podczas kryzysu finansowego w 2008 roku, ale najgorszym w całej historii notowań. Dotychczas niechlubnym rekordzistą był odczyt z 25 marca 2009 roku i wynosił równe 80.

 Wskaźnik Ifo cała historia

Wykres historyczny wskaźnika Ifo przedstawiający całą historię publikacji

Sytuacja na niemieckim DAXie

Pomimo, że wskaźnik Ifo dawał niepokojące znaki już od kilku lat, to giełda naszego zachodniego sąsiada przymykała na to oko. Dopiero pandemia koronawirusa i widmo globalnej recesji otrzeźwiło nieco inwestorów na niemieckiej DAXie.

 DAX 3 lata

Wykres niemieckiego indeksu DAX


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk