• Odbierz prezent
Wrzesień bez przełomu na kursie bitcoina (BTC). Czy jest szansa na zmianę w ostatnim kwartale roku?
fot. pexels.com

We wrześniu 2023 r. cena bitcoina wyrażona w dolarze amerykańskim wzrosła o ponad 4%, co można uznać za mały sukces. Dlaczego? Otóż w tym samym czasie cały indeks USD wzrósł o prawie 2%, kontynuując ruch z poprzedniego miesiąca, gdzie także zwyżka wyniosła niemal 2%. Oznacza to, że bitcoin oparł się sile USD, czemu nie oparły się akcje czy inne waluty, jak chociażby euro.

 

Poza tym na rynku bitcoina wydarzyło się niewiele. SEC nadal nie zaakceptował żadnego z wniosków o utworzenie spot ETF na BTC, a jedynie przełożył wnioski do kolejnego terminy rozpatrzenia. Szef SEC w tym tygodniu nie nazwał bitcoina papierem wartościowym, ale także nie uznał go za surowiec (to byłoby dość trudne, bo z bitcoina niczego nie można wyprodukować, jak z typowych surowców). Zatem w tej sprawie nadal niewiele się wydarzyło.

 

Zobacz także: Rozczarowujące dane z gospodarki USA. “To groźba recesji” - ostrzega ceniony analityk

 

Czy coś może się zmienić w ostatnim kwartale 2023 r.?

Wydaje się, że tak, ponieważ giełdy zaliczyły dość mocne korekty, które mogą dobiegać końca, a rentowności obligacji mogą zacząć się cofać wraz ze spadkiem cen ropy i dolara. To może utworzyć dość dobre środowisko do większego apetytu na ryzyko ze względu na powyższe czynniki. To z kolei może w teorii sprzyjać notowaniom kryptowalut.

 

Potencjalnie istotne poziomu dla ceny bitcoina

Wciąż możliwym wsparciem pozostaje strefa 25000-26200 USD, gdzie notowania zdołały ją w tym miesiącu przetestować i wybronić. Wydaje się, że dopiero jej trwałe pokonanie może prowadzić notowania do 20500 USD. Z kolei od góry potencjalny opór może wypadać przy 29700-30200 USD, zaś kolejny może znajdować się dopiero przy 37600-40400 USD. Jednak, aby tam dotrzeć, rynek musiałby jeszcze pokonać 31400 USD. Być może to wydarzy się już w nadchodzącym kwartale.


Daniel Kostecki

Analityk Rynków Finansowych CMC Markets Polska. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk