• Odbierz prezent
banki centralne we wrześniu
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie banki centralne będą podejmować decyzje w sprawie stóp procentowych we wrześniu
- Które z nich mogą wpłynąć na rynek walutowy

Wrzesień to drugi (i ostatni) miesiąc w tym roku, w którym decyzje w sprawie polityki pieniężnej podejmują wszystkie kluczowe banki centralne. Z tego względu warto zastanowić się które z nich mają największą szansę wpłynąć na notowania walut.

 

Decyzje banków centralnych w 2017 roku

Banki centralne -

(kliknij obraz, by powiększyć)

 

 

Już w tym tygodniu czekają nas 3 posiedzenia decyzyjne:

 

RBA (decyzję poznamy 5 września o godzinie 6:30)

Choć wszystko wskazuje na to, że cykl obniżek stóp procentowych w Australii dobiegł już końca, to na ten moment decydenci z RBA nie spieszą się ze wskazaniem na możliwość rozpoczęcia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Istotnym czynnikiem jest tutaj rynek walutowy. Decydenci z RBA wielokrotnie podkreślali, że mocny w ostatnim czasie dolar negatywnie wpływa na perspektywy dla wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Oznacza również mniejszą presję inflacyjną ze względu na niższe ceny dóbr importowanych. W oświadczeniu do ostatniej decyzji RBA w sprawie polityki pieniężnej decydenci stwierdzili, że wzrost kursu AUD może skutkować słabszym wzrostem aktywności gospodarczej i inflacji niż zakładają obecne prognozy. Obecnie kurs AUD/USD znajduje się na podobnych poziomach co przed sierpniowym posiedzeniem decyzyjnym, choć do połowy ubiegłego miesiąca spadał.

Na ten moment wciąż nie spodziewamy się, by RBA zmienił swoją retorykę na bardziej jastrzębią. Jutro bank nie powinien dokonać żadnych zmian w nastawieniu polityki pieniężnej, a oświadczenie do decyzji również może być tak mało konkretne jak w poprzednich miesiącach.

 

BoC (6 września, 16:00)

W lipcu Bank Kanady dokonał pierwszej podwyżki stóp procentowych od 7 lat, będąc jednocześnie pierwszym po Fed istotnym bankiem centralnym, który rozpoczął cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Decydenci z BoC stwierdzili w lipcu, że dalsza ścieżka podwyżek stóp procentowych ma zależeć od danych z gospodarki. Te w ostatnim czasie wypadają dość pozytywnie. Choć konsensus wśród ekonomistów wskazuje, że kolejną podwyżkę stóp procentowych w Kanadzie zobaczymy raczej w październiku a nie we wrześniu, to po ostatnich świetnych danych o dynamice PKB w II kwartale wrzesień nie jest opcją, którą należy wykluczyć. Z tego względu najbliższe posiedzenie BoC może być niezwykle ciekawe i nawet jeśli decydenci nie zdecydują się na nim podnieść stopę procentową, to mogą zasygnalizować bliskość takiego ruchu.

 

EBC (7 września 13:45)

Przed Europejskim Bankiem Centralnym niezwykle ważne decyzje. Członkowie Rady Prezesów wkrótce będą musieli zakomunikować rynkom decyzje w sprawie programu QE, gdyż obecnie datą jego zakończenia jest koniec grudnia 2017 roku. Program niemal na pewno zostanie przedłużony, ale nie wiadomo do kiedy, w jakiej formie (pod względem wielkości miesięcznych zakupów – obecnie 60 mld euro) i czy będzie stopniowo wygaszany. Ostatnią decyzję o przedłużeniu QE EBC zakomunikował w grudniu ubiegłego roku, czyli niecałe 4 miesiące przed terminem zakończenia (koniec marca 2017 roku). Jeśli obecnie bank centralny chciałby dać rynkom tyle samo czasu na ‘przygotowanie się’, to decyzję w sprawie QE powinniśmy poznać w czwartek. Tak się jednak prawdopodobnie nie stanie, gdyż ostatnie informacje płynące ze źródeł związanych z EBC wskazują, że decyzję w tej sprawie poznamy na jesień (prawdopodobnie w październiku).

Co może być istotne w przypadku najbliższego posiedzenia? Po pierwsze, to czy EBC stopniowo zmienia retorykę na bardziej jastrzębią. Po drugie, możliwe wskazania daty podjęcia decyzji w sprawie QE. Po trzecie, odniesienie się Mario Draghiego (podczas konferencji prasowej) do ostatnich przecieków, wskazujących na to, że część decydentów obawia się o wpływ mocnego euro na spowolnienie procesu odchodzenia od stymulacji gospodarki programem QE.

 

W kolejnych tygodniach kluczowy będzie Fed

W przyszłym tygodniu czekają nas dwie decyzje banków centralnych (czwartek 14 września): SNB i BoE. Kolejny tydzień to decyzje Fed (środa 20 września) i BoJ (czwartek 21 września), a na sam koniec miesiąca (środa 27 września) pozostaje nam RBNZ.

Z tych banków centralnych najbardziej interesował nas będzie Fed. Przed nami posiedzenie decyzyjne z konferencją prasową i z nowymi projekcjami dla ścieżki zmian poziomu stóp procentowych. Dolar będzie miał więc do zdyskontowania sporo nowych informacji, a w kontekście stóp procentowych kluczowym aspektem będzie to, czy decydenci nadal oczekują jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych w tym roku. Od grudnia ubiegłego roku Fed podnosi stopy co kwartał, ale z racji na słabe dane z gospodarki w pierwszej połowie roku nie ma co liczyć, że we wrześniu zobaczymy kolejną podwyżkę. Pytanie brzmi: czy zobaczymy ją w grudniu?

Samo wrześniowe posiedzenie Fed może jednak skupić się na innej kwestii – redukcji bilansu. Bardzo możliwe, że decyzje w tej sprawie zapadną właśnie we wrześniu. Już od miesięcy na szczegóły dotyczące procesu redukcji bilansu czeka nie tylko rynek walutowy, ale również rynki akcji i obligacji. Obok szczegółów zmniejszania napompowanego przez programu QE bilansu istotne dla rynków będzie również to, czy proces ten wpłynie na tempo podwyżek stóp procentowych.

 

Przed nami niezwykle interesujący miesiąc i na rynku walutowym może dziać się naprawdę dużo. Banki centralne powinny dostarczyć nam sporo zmienności, więc warto śledzić ich decyzje, a także dane makroekonomiczne, które mogą mieć na nie wpływ (szczególnie dane o inflacji).


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk