• Odbierz prezent
Wpływ zachowania dolara amerykańskiego (USD) na cenę złota - eksperci analizują
fot. freepik.com

Wielu uczestników rynku śledzi rynek złota i zastanawia się, dlaczego dolarowa cena tego metalu, pomimo rekordowej inflacji, utrzymuje się na stabilnym poziomie. Jedną z przyczyn takiego zjawiska jest siła dolara amerykańskiego. W ciągu ostatnich pięciu dekad zauważalna była korelacja między rosnącą ceną złota i spadającą lub stabilną wartością dolara amerykańskiego.

Wpływ dolara amerykańskiego na cenę złota  - 1

Rys. Stopy zwrotu indeksu dolara i złota w latach kalendarzowych, www.stooq.pl

 

Zazwyczaj złoto rosło dynamicznie w okresie, kiedy dolar amerykański się osłabiał

Warto zauważyć, że nie występowała zależność proporcjonalna – przykładowo w latach siedemdziesiątych dolar często osłabiał się w tempie jednocyfrowym w ciągu roku, a złoto notowało dwu a nawet trzycyfrowe stopy zwrotu (tak jak w 1979 roku).

Jednocześnie było niewiele okresów, kiedy złoto rosłoby istotnie (dwucyfrowo) przy wzmacniającym się dolarze amerykańskim – taka sytuacja wystąpiła w 1980, 1982, 1993, 2010 i 2011 roku.

Ostatnie lata to okres dynamicznych wzrostów na rynku złota w latach 2019-2020 i praktycznie płaski rynek w latach 2021-2022. Hossa dolara amerykańskiego w ostatnich dwóch latach przyczyniła się do zahamowania wzrostu ceny złota.

 

 

W środowisku inflacyjnym złoto historycznie rosło kilkanaście procent rocznie

Badania te bazują przede wszystkim na latach siedemdziesiątych, kiedy amerykańska waluta systematycznie się osłabiała. W obecnym okresie inflacyjnym podobne wyniki są możliwe, w sytuacji, kiedy dolar amerykański przestanie się wzmacniać. Realizacja tego scenariusza będzie możliwa, kiedy inne banki centralne (Strefa Euro, Wielka Brytania, Szwajcaria, Japonia) będą gwałtowniej podnosić krótkoterminowe stopy procentowe lub Fed będzie zacieśniał politykę pieniężną wolniej niż oczekują tego dziś inwestorzy na rynkach finansowych.

 

Autor: Piotr Bujko, CFA i dr Adam Drozdowski, CFA, CIIA, założyciele i zarządzający funduszami InValue Multi-Asset, które inwestują część aktywów w złoto


iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk