• Sklep
  • Odbierz prezent
World War III od Farm51 - nieudana premiera i nowe szczyty notowań

Długo oczekiwana, sztandarowa produkcja spółki gamingowej The Farm 51 - World War III - miała swoją premierę w wersji „early access” w piątek 19 października. Nie poszła ona jednak po myśli twórców, debiutując nie tylko z opóźnieniem, ale również licznymi problemami technicznymi oraz błędami w samej grze. Oczywistym było, że poniedziałkowa sesja dla notowanej na NewConnect spółki Farm 51 będzie burzliwa. Jak się jednak okazało, na korzyść dla kursu, który zanotował historyczne szczyty, przebijając dotychczasowe maksima o niemal 30%.

 

Handluj na rynku akcyjnym. Prowizja dla akcji z GPW tylko 0,20% min. 2,99 PLN

 
SPRAWDŹ

 

Optymizm inwestorów vs słabe przyjęcie graczy

Piątkowa sesja zakończyła się spółki dla The Farm 51 (F51:NewConnect) ze stratą ponad 3%, przy wycenie 32,72 PLN za akcję. W poniedziałek notowania otworzyły się oknem hossy, rozpoczynającym sesję od kursu 35,92 PLN, przed południem osiągając dotychczas szczytową wartość, wynoszącą 48,50 PLN, która jest jednocześnie nową historycznie najwyższą wyceną akcji The Farm 51. Oznacza to wzrost o niemal 50% w ciągu pierwszych przedpołudniowych godzin dzisiejszej sesji. Obecnie kurs lekko odreagowuje gwałtowny ruch popytowy, notując wycenę na poziomie 46,10 PLN, przy kapitalizacji przekraczającej 260 mln złotych.

Na uwagę zasługuje potężny wolumen obrotu na dzisiejszej sesji, którego wartość po godzinie 15 przekraczała 40 mln złotych. To o ponad 10 mln więcej niż obecnie najpłynniejsza spółka indeksu WIG20 - PKN Orlen.

 

Aktualizacja: przed godziną 15:00 notowania The Farm 51 wybiły nowe szczyty przy cenie 48,95 PLN za akcję.

Mimo obecnych wzrostów i dużej uwagi skupionej wokół spółki, zakup akcji w tym momencie wiąże się z dużym ryzykiem, ze względu na potencjalne odreagowanie ruchu wzrostowego z dzisiejszej sesji. Nie warto również kierować się emocjami i akumulować dany walor na szczytach notowań. Inwestorzy długoterminowi powinni pamiętać również o wykupie obligacji przez spółkę, które zostały wyemitowane w 2016 r. Wykup przypada na I kwartał 2019 r. i jest wyceniony na ponad 4,3 mln złotych.

Czytaj także: Akcje gamingowego The Farm 51 z nieba do piekła

Wczoraj na rynku NewConnect mieliśmy do czynienia z dość niezwykłą sytuacją. Dotyczyła ona spółki The Farm 51, której akcje po wzroście na historyczne maksima zaliczyły drastyczny spadek.   Spółki gamingowe na polskim rynku akcji już niejednokrotnie zadziwiały inwestorów. Zazwyczaj dotyczyło to ni.. Czytaj
Akcje gamingowego The Farm 51 z nieba do piekła

 

FXMAG akcje world war iii od farm51 - nieudana premiera i nowe szczyty notowań the farm 51 spółki gamingowe newconnect 1

Notowania F51 D1, NewConnect, źródło: TradingView

 

 

Poprzedni szczyt notowań The Farm 51 został osiągnięty 24 lipca 2018 r. na poziomie 38,14 PLN.

Gliwicka spółka gamingowa debiutowała na NewConnect 14 marca 2012 r., kończąc pierwszą sesję ze sporą strata w stosunku do ceny z pierwszej oferty publicznej (IPO). Akcje przed debiutem można było zakupić po 6,40 PLN, zaś pierwsza sesja zakończyła się z kursem 3,78 złotego za akcję. Jak wiadomo, sam debiut nie jest wymiernym prognostykiem przyszłej kondycji spółki, o czym świadczy fakt, że od pierwszej sesji do dzisiejszych szczytów kurs The Farm 51 wzrósł o ponad 1180 % (ponad 650 % od ceny z IPO). Pokazuje to dobrą koniunkturę, jaką można było zaobserwować w ciągu ostatnich lat w sektorze gamingowym, czego - mimo ostatnich spadków - doskonałym przykładem jest m.in. CD Projekt Red (CDR:GPW), czy 11 bit studios (11B:GPW).

 

 

Debiut nie do pozazdroszczenia

World War III to sztandarowa i najbardziej rozbudowana produkcja The Farm 51, będąca grą FPS (ang. first person shooter), osadzoną w realiach współczesnego konfliktu wojennego. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się już w styczniu 2016 r., jednak wzmożone spekulacje na temat jej debiutu można było zaobserwować w lipcu tego roku. Aby dokończyć produkcję gry, spółka w czerwcu tego roku zdecydowała się na dodatkową emisję 213 tys. akcji w cenie 20 PLN, które przyniosły 4 260 000 złotych.

Finalnie, datę premiery wczesnego dostępu do World War III ustalono w dniu 21 września na piątek 19 października. Informacja ta spotkała się z mieszanym odbiorem obserwatorów sektora gamingowego, którzy wyrażali wątpliwości co do tego, czy gra będzie dopracowana w wystarczającym stopniu, aby sprostać oczekiwaniom odbiorców.

Do debiutu na najpopularniejszej platformie do dystrybucji gier Steam miało dojść planowo w piątek o godz. 18, jednak ze względu na liczne problemy techniczne, wersja „early access” gry World War III została udostępniona z trzygodzinnym opóźnieniem, ok. godz. 21.

Nie zakończyło to jednak problemów, gdyż początkowo gra po pobraniu zawieszała się wielu użytkownikom na ekranie ładowania, inni zaś mieli problemy z zalogowaniem się. Oznaczało to pracowity weekend dla developerów The Farm 51, którzy od momentu premiery wczesnej wersji gry wydali już trzy aktualizacje, mające naprawić problemy.

World War III zdołała utrzymać się na pierwszym miejscu najchętniej pobieranych gier na Steam jedynie przez sobotę, co nie jest najlepszym rezultatem dla tak długo oczekiwanej gry, przygotowanej na globalny rynek. Mimo, że początkowo większość ocen gry była negatywna, ze względu na problemy natury technicznej, obecnie ponad połowa z niemal 5 tys. recenzji użytkowników jest pozytywna.

Szacowana liczba zakupionych przez weekend „kopii” gry przekracza 100 tys.

 

W przypadku gier o tzw. wczesnym dostępie, dopuszczalne są początkowe komplikacje techniczne, niższa stabilność oraz częste aktualizacje, łatające błędy w grze wykryte przez użytkowników.

 

World War III

Najnowsza produkcja The Farm 51 jest grą FPS online, osadzoną w realiach współczesnego konfliktu wojennego, mającą konkurować z takimi produkcjami jak m.in. seria Battlefield, czy Call of Duty. Gra wpisuje się w najpopularniejszy obecnie model rozgrywki internetowej battle royale, który skupia wielu graczy w wirtualnej walce na polu bitwy.

Wyjątkową cecha World War III wg zapewnień twórców jest realizm rozgrywki, wierne oddanie szczegółów dotyczących m.in. umundurowania, sprzętu wojskowego, czy broni, a także samych lokacji, które w bardzo realistyczny sposób odwzorowują tereny miejskie m.in. Warszawy, Berlina, czy Moskwy.


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk