• Odbierz prezent
Wonga spółka FCA pożyczki niewypłacalność

Znanej brytyjskiej firmie pożyczkowej nie udało się rozwiązać problemów związanych z napływem roszczeń klientów. Sytuacja przerosła możliwości finansowe spółki.

 

Problemy brytyjskiej firmy

Na początku tygodnia informowaliśmy, że znana brytyjska firma pożyczkowa Wonga popadła w kłopoty. Według informacji portalu Sky News, firma w Wielkiej Brytanii znalazła się na skraju upadku z powodu ogromnego napływu roszczeń klientów.

Problemy spółki zaczęły się w 2014 r. po wprowadzeniu przez brytyjski organ regulacyjny – FCA ograniczeń dotyczących kosztów udzielanych pożyczek krótkoterminowych. Spółka zaczęła otrzymywać wnioski od klientów o rekompensaty z tytułu pożyczek udzielonych przed wprowadzeniem nowych przepisów.

W 2016 r. spółka wykazała stratę w wysokości 65 mln funtów. Miała nadzieję na poprawę sytuacji w 2017 r., czego jednak nie udało się osiągnąć. W 2018 r. problemy finansowe spółki stały się coraz bardziej poważne.

Kilka miesięcy temu CEO spółki – Tara Kneafsey ostrzegała udziałowców, że firmie grozi niewypłacalność.

Kilka tygodni temu spółka otrzymała dofinansowanie od inwestorów w wysokości 10 mln funtów. Okazało się ono jednak niewystarczające.

30 sierpnia Wonga ogłosiła niewypłacalność. Brała pod uwagę tę możliwość już wcześniej, wybierając na wypadek tej sytuacji firmę doradczą Grant Thornton, o czym poinformował w niedzielę portal Sky News.

 

Grant Thornton – administratorem spółki

30 sierpnia brytyjska Wonga wydała oświadczenie informujące o tym, że firma Grant Thornton została administratorem spółki. Według dalszych informacji zawartych w oświadczeniu, „klienci Wongi mogą kontynuować korzystanie z usług Wongi do zarządzania zawartymi do tej pory pożyczkami, ale brytyjska firma nie będzie przyjmować żadnych nowych wniosków o udzielenie pożyczek.”

Brytyjski organ regulacyjny - FCA poinformował, że specjaliści z Grant Thornton planują aktualizację bazy klientów, gdy Wonga jest oficjalnie pod ich administracją.

Organ regulacyjny oznajmił, że FCA będzie kontynuować nadzorowanie Wongi, pozostającej pod administracją Grant Thornton i że jest w bliskim kontakcie z firmą doradczą, mając na względzie dobro klientów.

Dotychczasowym klientom zaleca się, by nie próbowali korzystać z trudnej sytuacji firmy i nie ulegli pokusie zaprzestania spłat. Według danych Wonga ma 220 000 takich klientów.

„Klienci powinni kontynuować pozostałe płatności w dotychczasowy sposób. Wszystkie zawarte umowy zachowują moc prawną”.

Wonga oświadczyła, że jej dotychczasowa działalność poza granicami Wielkiej Brytanii będzie nadal kontynuowana i nie jest częścią procesu administracyjnego. Sytuacja spółki w Wielkiej Brytanii nie ma wpływu na polską spółkę zależną.

Czytaj także: Wonga – problemy znanej firmy pożyczkowej w Wielkiej Brytanii

Wonga - znana firma pożyczkowa z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która zasłynęła również na polskim rynku, znalazła się na skraju upadku po tym, jak nastąpił wzrost roszczeń klientów.   26 sierpnia portal Sky News poinformował, że znana brytyjska firma pożyczkowa Wonga nawiązała współpracę z firmą .. Czytaj
Wonga – problemy znanej firmy pożyczkowej w Wielkiej Brytanii

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk