• Odbierz prezent
Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A (WZU SA) zakończyły pierwszy przegląd gotowości produkcyjnej Lockheed Martin
fot. freepik.com

Polskie zaangażowanie w produkcję najbardziej zaawansowanego pocisku przeciwlotniczego na świecie – PAC-3 Missile Segment Enhancement (MSE) – to kolejny znaczący postęp w realizacji niedawno osiągniętego kamienia milowego programu offsetowego w ramach Wisły.

Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. (WZU SA) z sukcesem zakończyły tego lata swój pierwszy Manufacturing Readiness Review (MRR), czyli pierwszy z dwóch dużych przeglądów w ich obiekcie w Grudziądzu. MRR pozwala Lockheed Martin ocenić gotowość produkcyjną WZU poprzez ocenę postępów wdrażania kluczowych wymagań, w tym procesów, systemów zarządzania biznesowego i zdolności produkcyjnych.

Pomyślne zakończenie MRR wynikało w dużej mierze z inwestycji WZU i terminowego zakończenia remontów zakładów produkcyjnych w celu spełnienia rygorystycznych wymagań produkcyjnych rządu USA. Obejmowało to odrestaurowany zabytkowy budynek oficjalnie otwarty w czerwcu tego roku.

To kluczowe osiągnięcie otwiera WZU drogę do rozpoczęcia produkcji prototypowych jednostek kontrolerów grzałek i kabli wyrzutni dla PAC-3 MSE firmy Lockheed Martin. Elementy te stanowią interfejs pomiędzy wyrzutnią a pociskiem i zapewniają odpowiednie środowisko pracy oraz wymianę sygnałów pomiędzy komponentami systemu PATRIOT, w szczególności w warunkach atmosferycznych panujących w Polsce. Gdy jednostki prototypowe zostaną ukończone, nastąpi drugi MRR, który po pomyślnym zakończeniu pozwoli na dodanie WZU do listy zatwierdzonych dostawców Lockheed Martin dla PAC-3 MSE.

„Kamienie milowe, takie jak pomyślne zakończenie przeglądu gotowości produkcyjnej WZU, pokazują ciągłe zaangażowanie i działania Lockheed Martin w naszych projektach offsetowych w Polsce” – powiedziała Brenda Davidson, wiceprezes ds. programów PAC-3. „Jestem bardzo zadowolona z tego osiągnięcia i nie mogę się doczekać kontynuacji naszej współpracy z WZU, ponieważ realizują działania, aby zostać zatwierdzonym dostawcą najbardziej zaawansowanego pocisku obrony powietrznej na świecie – PAC-3 MSE”.

WZU i Lockheed Martin rozpoczęły współpracę bezpośrednio w wyniku umowy o partnerstwie przemysłowym Wisła podpisanej między Skarbem Państwa RP a amerykańską spółką zbrojeniową w 2018 roku.

Pocisk PAC-3 MSE wykorzystuje unikalną zdolność „hit-to-kill”, która wykrywa, śledzi i przechwytuje zagrożenia, w tym taktyczne pociski balistyczne, pociski manewrujące i pociski korzystające z bezpośredniego kontaktu. Polska, jak i 11 innych krajów wybrało pocisk przechwytujący PAC-3 MSE.

Lockheed Martin od ponad 20 lat jest zaufanym partnerem polskiej obronności, przemysłu i gospodarki. W ciągu ostatnich 10 lat firma zainwestowała w Polsce 1,8 mld dolarów. Obecnie jej działalność w kraju zapewnia 6 700 wykwalifikowanych miejsc pracy w Polsce, z czego 1 700 w firmie lotniczej PZL Mielec, firmie należącej do Lockheed Martin i będącej jednym z głównych polskich eksporterów sprzętu obronnego. 

O Lockheed Martin

Lockheed Martin Corporation z siedzibą w Bethesda w stanie Maryland to międzynarodowa firma działająca w obszarze bezpieczeństwa i lotnictwa, zatrudniająca około 114 000 osób na całym świecie. Firma zajmuje się badaniami, projektowaniem, rozwojem, produkcją, integracją i utrzymaniem zaawansowanych systemów technologicznych, produktów i usług.

Obserwuj @LMPolandNews i @LMEuropeNews na Twitterze, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i informacje o działalności korporacji we wszystkich obszarach.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk