• Odbierz prezent
Wojna, pandemia i inflacja - czy wstrząsy przyspieszają innowacje?
fot. pexels.com

"Jak zidentyfikować zmianę?"

To dobre pytanie i takie, które często nam się zadaje. Na stronie ostatniej dekady odpowiadaliśmy na to pytanie, badając, kiedy technologia jest gotowa do wbudowania w produkt, jej wpływ na rynek oraz zdolność do generowania pozytywnych zysków ekonomicznych. Ostatecznie, nasz sukces będzie oparty na naszej zdolności do oceny wpływu ekonomicznego i szybkości przyjęcia się nowej technologii. Badamy wiele technologii, zanim staną się one popularne. stają się głównym nurtem. Prowadzenie badań podstawowych daje nam wgląd w to, kiedy postęp technologiczny może stać się gotowy do wprowadzenia na rynek.

Istnieje jednak inny sposób, w jaki nowa technologia może zostać przyjęta i może on być potężniejszy niż pierwszy: egzogeniczne wstrząsy. Szoki mogą drastycznie przyspieszyć zmianę poza naturalną, organiczną szybkość przyjęcia. W tym artykule podajemy kilka przykładów znaczących wstrząsów, które miały miejsce w ciągu ostatnich 50 lat, a następnie zwrócimy uwagę na dzisiejsze wyjątkowe środowisko, w którym mieliśmy dwa znaczące wstrząsy zewnętrzne wpływające na trajektorię rozwoju i przyjmowania technologii w bardzo krótkim czasie. Pandemia COVID-19 przyspieszyła wiele technologii, w tym handel elektroniczny, płatności, automatyzację przepływu pracy, wideokonferencje i szczepionki mRNA. Ponadto, wojna lądowa w Europie prawdopodobnie znacząco przyspieszy nową grupę innowacji, w tym technologie rolnicze, energię odnawialną i być może nowe innowacje, których jeszcze nie wzięliśmy pod uwagę.

Mamy szczęście żyć w czasach, w których innowacje będą w stanie zaoferować znaczące rozwiązania w celu rozwiązania problemów epoki. Embargo energetyczne We wczesnych latach 70. ubiegłego wieku kilka szoków naftowych przyczyniło się do znacznego rozwoju technologicznego, z którego korzystamy do dziś. Pierwszy wstrząs był wynikiem wojny Jom Kippur w 1973 roku pomiędzy państwami arabskimi a Izraelem. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), w proteście przeciwko wspieraniu Izraela przez Stany Zjednoczone, nałożyła embargo na eksport ropy na Zachód, co doprowadziło do wzrostu cen i racjonowania benzyny w Stanach Zjednoczonych. Średnie realne ceny ropy naftowej skoczyły z 4,08 USD w 1973 r. do 12,52 USD w 1974 r.1 W W 1979 r. rewolucja irańska spowodowała spadek produkcji ropy naftowej. Choć spadek ten stanowił zaledwie Choć spadek ten stanowił zaledwie 4% światowej podaży, realne ceny ropy znacznie wzrosły, od najniższego poziomu 14,40 USD w 1978 r. do najwyższego 28,40 USD w 1974 r. 1978 r. do wysokiego poziomu 28,91 USD w 1979 r. i 39,00 USD w 1981 r.2 Te szoki podażowe, ekstremalne ceny Poglądy na inwestycje

Spostrzeżenia dotyczące innowacji: Wojna, pandemia i inflacja - czy wstrząsy przyspieszają innowacje?

Naszym zdaniem tak wahania cen, a następnie racjonowanie benzyny podważyły dominację amerykańskich producentów samochodów, którzy wcześniej nie wkładali wiele wysiłku w zapewnienie efektywności paliwowej. Zniknęły znikały powszechnie popularne 18-stopowe sedany turystyczne, które ważyły około 4,400 funtów i i oferowały niską wydajność paliwa (tj. od 8 do 12 mil na galon). Zamiast nich pojawiły się kompaktowe samochody produkowane przez japońskich i innych azjatyckich konkurentów, takich jak Toyota i Honda, zdobyły ogromny udział w rynku w segmencie sedanów na rynku. Rozwój tych małych samochodów doprowadził do ważnych innowacji w technologii bezpieczeństwa. Postępy te obejmowały strefy zgniotu, poduszki powietrzne oraz hamulce przeciwblokujące; pozostają one ważnymi elementami w konstrukcji samochodów do dziś. Choć może Trudno było to wtedy dostrzec, ale embargo OPEC i rewolucja irańska, dwa duże wydarzenia zewnętrzne wydarzenia zewnętrzne, zakończyły złotą erę amerykańskiej produkcji samochodów i przyspieszyły znaczący postęp i innowacje w zakresie bezpieczeństwa i projektowania samochodów.

 

Y2K

Wielu inwestorów kojarzy rok 2000 z bańką giełdową i jej późniejszym pęknięciem

Jako aktywni zarządzający, staramy się oddzielić akcje od fundamentalnych zmian. Kojarzymy rok 2000 z jego własnym egzogenicznym, fundamentalnym wydarzeniem: Y2K. Poprzez stronę

rewolucji informatycznej XX wieku, daty kalendarzowe zostały zakodowane w oprogramowaniu przy użyciu formatu DD/MM/YY. Gdy zbliżał się przełom wieków, pojawiły się obawy, że przy przejściu na rok 2000, komputery zarejestrują "00" jako rok 1900, co doprowadzi do masowych awarii systemów. Te awarie systemów mogłyby przeniknąć do każdego aspektu społeczeństwa: sieć energetyczna, systemy bankowe, itp. W ramach przygotowań do tego wydarzenia, firmy w 1995 roku zaczęły przeznaczać znaczne środki na inicjatywy związane z technologią informacyjną (IT). szacuje się na co najmniej 100 miliardów dolarów amerykańskich przed korektą inflacji - a może nawet więcej.3

Miało to charakter transformacyjny pod wieloma względami

Firmy zaczęły odchodzić od IBM, który przez wiele lat dominował w informatyce korporacyjnej. Skierowały swoje inwestycje w IT do nowszych firm, takich jak firmy Microsoft, Cisco i Oracle, co spowodowało znaczny wzrost i dalsze wydatki na innowacyjne oprogramowanie i inne narzędzia technologiczne. W Sylwestra 1999 roku, gdy zegar wybił północ na całym świecie, nic się nie wydarzyło. Chociaż sam obrót kalendarza był, twierdzimy, że wydatki na technologie związane z Y2K umożliwiły powszechny Internet, przyspieszyły jego rozwój i pozwoliły nowym graczom wejść na rynek technologiczny.

Ponad 20 lat później innowacje napędzane przez Internet przenikają nasze życie i umożliwiły nam skuteczniejsze przetrwanie jednego z największych zewnętrznych wstrząsów w naszym życiu, COVID-19.

 

COVID-19

Nie można mówić o współczesnych wstrząsach zewnętrznych bez omówienia, w jaki sposób COVID-19 przyspieszył wiele innowacji, w tym handel elektroniczny, szczepionek mRNA, dziedziny genomiki, płatności online i współpracę pracowników. Kryzys COVID-19, który rozpoczął się na początku 2020 roku był naszym zdaniem jednym z największych zewnętrznych wstrząsów rozwijających technologię, jakie zobaczymy za naszego życia.

Po przekroczeniu dwuletniego okresu trwania pandemii wydaje się, że ten szok może mieć większy wpływ na gospodarkę i społeczeństwo niż cokolwiek, czego większość z nas doświadczyła. To, co naszym zdaniem uczyniło ten zewnętrzny szok wyjątkowym, to fakt, że było w nim tak wiele różnych technologii, które były gotowe do przyjęcia w tak wielu różnych dziedzinach,w tym finansów, handlu detalicznego, opieki zdrowotnej i współpracy w miejscu pracy. W niewiarygodnie krótkim czasie zaobserwowaliśmy wskaźniki adopcji, które w stanie stabilnym mogły być mierzone w dziesięcioleciach, a w kwartałach - w kwartałach. Spodziewamy się, że te ostatnie postępy będą trwałe i powszechne, wypierając dotychczasowe procesy i technologie.

Co sprawiło, że ten szok zewnętrzny wyjątkowym, naszym zdaniem, jest to, że było tak wiele różnych technologi, które były gotowe do przyjęcia w tak wielu różnych dziedzinach, w tym w finansach,sprzedaży detalicznej, opiece zdrowotnej i miejscu pracy. 3 Spostrzeżenia inwestycyjne: Wojna, pandemia i inflacja - czy wstrząsy przyspieszają innowacje? Naszym zdaniem tak

 

Rosyjska inwazja na Ukrainę

24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę i znów doświadczamy znaczącego szoku egzogenicznego, który będzie miał bezpośredni wpływ na innowacje. Chociaż nie znamy jeszcze wszystkich skutków tej wojny, wczesne przesłanki wskazują, że przyspieszą one innowacje w rolnictwa, energii odnawialnej, technologii obronnych i technologii łańcucha dostaw. Zakłócenia w sadzeniu roślin w strefie działań wojennych oraz zakłócenia w eksporcie z Morza Czarnego mogą doprowadzić do niedoboru żywności w tych częściach Bliskiego Wschodu i Azji, które są uzależnione od importu żywności. Innowacje mające na celu zwiększenie wydajności upraw obejmują nasiona modyfikowane genetycznie odporne na herbicydy oraz środki ochrony roślin oparte na biologii syntetycznej.

Wojna na Ukrainie jeszcze bardziej uwidoczniła ryzyko uzależnienia energetycznego, szczególnie dla państw Unii Europejskiej, które już inwestowały w dekarbonizację swoich gospodarek od paliw kopalnych. W celu rozwiązania problemu, jakim mogą być trwale podwyższone koszty paliw kopalnych, przewidujemy postęp technologiczny, który umożliwi obniżenie kosztów uzyskania przychodu w przypadku nowych, czystych technologii. Wierzymy, że wzrost niepewności geopolitycznej spowodowany wojną zwiększy krajowe inwestycje w technologie obronne.

Podczas gdy wojska już teraz częściej korzystają z technologii bezzałogowych

Wojska już wcześniej częściej korzystały z technologii bezzałogowych, możemy zaobserwować dalszy zwrot w kierunku innowacyjnych, mniej kosztownych technologii bezzałogowych, takie jak drony stealth i zrobotyzowane bojowe pojazdy naziemne.

Począwszy od zakłóceń w COVID-19 i zaostrzonych przez wojnę na Ukrainie, łańcuchy dostaw są obecnie kluczowym problemem dla CIA. Łańcuchy dostaw są obecnie w centrum uwagi kadry zarządzającej. Uważamy, że firmy będą inwestować w celu zapewnienia ciągłości działania, nawet przy wyższych kosztach. Ulepszone oprogramowanie do planowania zasobów przedsiębiorstwa może się rozwinąć, aby zwiększyć cyfrowe możliwości korporacji, które potrzebują widoczności w czasie rzeczywistym i optymalizacji prognozowania popytu. Dodatkowo, odporność łańcucha dostaw może wymagać od nabywców i dostawców w łańcuchu wartości dzielenia się wrażliwymi danymi.

Technologia Blockchain może być idealnym medium do bezpiecznej wymiany danych w łańcuchu dostaw przy jednoczesnej kontroli dostępu.


Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk