• Odbierz prezent
Wojna handlowa nabiera rozpędu. Kurs juana powyżej 7,0, a państwowe firmy wstrzymują zakupu towarów rolnych z USA

Niespokojnie zaczyna się nowy tydzień z USD/CNH powyżej 7,0 (najwyżej od ponad dekady), USD/JPY jest pod 106, a na rynku akcji dotkliwe spadki. Chiny przystąpiły do kontrataku w sporze handlowym i wstrzymują zakup towarów rolnych z USA.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

 

  • Bloomberg doniósł, że chińskie władze nakazały państwowym firmom wstrzymanie zakupu towarów rolnych z USA. Import towarów jest istotnym elementem negocjacji, więc rynek obawia się, że taka decyzja rozwścieczy prezydenta Trumpa.
  • Główna uwaga skupiła się na przecenie chińskiego juana. W szybkim tempie USD/CNH skoczył z okolic 6,98 do 7,11. Wyprzedaż rozlała się na inne waluty azjatyckie, m.in. koreańskiego wona (-1,5 proc.) i indyjską rupię (-1,3 proc.).
  • W segmencie G10 zyskuje japoński jen do 105,90 za dolara. Silniejsze od USD są jeszcze CHF i EUR. W defensywie są oczywiście AUD i NZD. Presja jest już także widoczna na złotym – EUR/PLN wraca ponad 4,31.

FXMAG forex wojna handlowa nabiera rozpędu. kurs juana powyżej 7,0, a państwowe firmy wstrzymują zakupu towarów rolnych z usa chiny wojna handlowa 1

Zmiana wartości walut G10 vs USD od początku dnia; Źródło: TMS NonStop

  • Ucieczka od ryzyka ściąga indeksy w Azji na półroczne minima. Japoński Nikkei225 traci 2,1 proc., a Hang Seng spada o 2,7 proc. Zaskakująco, chiński Shanghai Composite traci tylko 0,9 proc., co rodzi spekulacje o interwencji państwa.
  • Obawy o osłabienie globalnego popytu ściągają w dół ceny ropy naftowej. WTI traci 1 proc. w kierunku 55 USD/b. Złoto wybija się ponad 1450 USD/b (szczyt 1456,07).
  • Dane są bladym tłem dla sterowanej wojnami handlowymi wyprzedaży, ale warty odnotowania jest spadek indeksu Caixin PMI dla usług do 51,6 z 52.
  • Zapowiadane w czwartek oświadczenie Trumpa w sprawie relacji handlowych z UE szczęśliwie nie dołożyło czynnika ryzyka. W piątek prezydent USA Trump oświadczył, że podpisał umowę na eksport wołowiny do UE.

 

 

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

 


Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk