Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,00%
USD / PLN4,00+0,17%
CHF / PLN4,43+0,16%
GBP / PLN5,05+0,15%
EUR / USD1,08-0,17%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wojna - co dalej? Wyższa inflacja, słaby złoty (PLN) oraz napływ uchodźców z Ukrainy

iWealth | 13:52 11 marzec 2022
Wojna - co dalej? Wyższa inflacja, słaby złoty (PLN) oraz napływ uchodźców z Ukrainy | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rozpoczęta 24 lutego inwazja na Ukrainę sprawiła, że dotychczasowe projekcje - co do przyszłych kierunków działań banków centralnych, założeń europejskiej polityki klimatycznej czy podejścia wielu krajów do wydatków na obronność - podlegają weryfikacji.

W obecnej sytuacji, zapewne nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, jak długo potrwa i jak ostatecznie zakończy się konflikt zbrojny, trwający za naszą wschodnią granicą. Jednak pewne jest to, że pojawią się średnio i długoterminowe implikacje wojny. Pytanie, jaki będzie wpływ tejże na polską i światową gospodarkę, jakimi kanałami będzie transmitowany oraz na jakie sektory i spółki.

 

Wyższa inflacja i niższy wzrost gospodarczy

Rosnące ceny surowców są jednym z najgorętszych tematów, rozpalających naszą wyobraźnię i oddziaływujących - bezpośrednio lub pośrednio - na wzrost cen większości produktów. Wpływ ten, w pierwszej kolejności, zobaczyliśmy na stacjach paliw, i to pomimo wprowadzonych obniżek podatków, ale w najbliższych tygodniach i miesiącach będziemy również obserwować, jak mocno ten kanał oddziaływać będzie na pozostałe dobra i usługi. Takie środowisko, pomimo, iż może ostatecznie doprowadzić do stagflacji, obecnie pozwala osiągać ponadnormatywne zyski spółkom wydobywczym z sektora paliwowego czy górniczego.

Reklama

 

Słaby złoty oraz premia za ryzyko

Nasze położenie geograficzne sprawia, że w ostatnich tygodniach byliśmy jednym z głównych rynków, z jakiego inwestorzy wycofywali środki, redukując ekspozycję w Europie Środkowo-Wschodniej. Było to widać zarówno na walucie, jak i na rodzimych indeksach. Ofiarą szukania płynności, przy zamkniętej rosyjskiej giełdzie, stał się - przede wszystkim - sektor bankowy, któremu dodatkowo ciążyły pojawiające się obawy o podwyżki stóp procentowych, jak i możliwy wzrost kosztów ryzyka. Blisko 30 proc. spadek - za ostatni miesiąc - indeksu WIG Banki pokazuje, z jak dużymi emocjami i niepewnością mamy do czynienia. Z drugiej strony, istotna deprecjacja złotego sprzyja naszym rodzimym eksporterom, zwłaszcza spółkom technologicznym, których znacząca część lub większość przychodów realizowana jest na rynkach zachodnich.

 

Napływ uchodźców

Polska jest głównym kierunkiem dla ludzi uciekających przed wojną, w większości - kobiet i dzieci. Można oczekiwać, że dla uchodźców będą opracowane plany wsparcia finansowego, zarówno na poziomie samorządów, budżetu centralnego, jak i Unii Europejskiej.

W pierwszej kolejności, środki te zostaną przeznaczone, najprawdopodobniej, za zakup dóbr podstawowych: żywności, kosmetyków, odzieży czy obuwia, zaś w późniejszych okresach, również na dobra dyskrecjonalne. Branża handlowa może być także beneficjentem wzrostu podaży pracy, ograniczającym presje na wzrost wynagrodzeń. Na drugim biegunie znajduje się obecnie sektor budowlany, gdzie widoczny jest odpływ pracowników i któremu, w dodatku, będzie ciążyć wzrost cen materiałów konstrukcyjnych, jak i potencjalne zakłócenia w łańcuchu dostaw.

Reklama

 

Zmiany w polityce klimatycznej

Aktualna sytuacja sprawiła, że w Unii Europejskiej ze wzmocnioną siłą powrócił na wokandę temat importu rosyjskiej ropy i gazu. W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawiła plan szybkiego uniezależnienia się UE od dostaw gazu z Rosji, według którego - jeszcze w tym roku - zależność od rosyjskiego gazu ma spaść o 2/3 poprzez dywersyfikację LNG, gazociągową, szybszy rozwój OZE, wzrost produkcji biometanu i odnawialnego wodoru oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Taka zmiana podejścia powinna sprzyjać spółkom z sektora OZE, jak również energetyce konwencjonalnej, przez mniej restrykcyjne podejście do korzystania z węgla lub – nawet – przez dotowanie jego wydobycia.

Autor: Łukasz Siwiec, Zarządzający Funduszami, Skarbiec TFI

Czytaj więcej

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Reklama

Czytaj dalej